Розмова із польськими експертками про цінності: твої, мої, наші

Під час громадського фестивалю “АHALAR-fest: Сила досвіду громади”, який відбувся нещодавно у Чернігові, експертки із Польщі презентували тему "Цінності - Твої, Мої, Наші" - про те, як індивідуальні ...

???????????????????????????????

Громадський Простір

Під час громадського фестивалю “АHALAR-fest: Сила досвіду громади”, який відбувся нещодавно у Чернігові, експертки із Польщі презентували тему “Цінності – Твої, Мої, Наші” – про те, як індивідуальні та командні цінності впливають на поведінку та стратегію організації, а також про проблеми, які можуть виникнути, якщо цінності не є усвідомленими. Саме про це – наше наступне інтерв’ю. Агнешка Завадська – тренерка, медіаторка, антропологиня культури, має багаторічний тренерський досвід та досвід роботи у сфері медіації. Агнешка працює в державній установі, що займається проблемами національних меншин. Беата Песьо – тренерка, менеджерка з багаторічним досвідом роботи в HR сфері (фахівчиня з підбору персоналу), її спеціалізація – галузь управління, вона досвідчена рекрутерка.

Розмову для нас люб’язно переклала із польської Вікторія Солоніцина, співзасновниця Центру АХАЛАР.

???????????????????????????????

Громадський простір: Вчора ви проводили сесію, присвячену цінностям. Тому хочеться дізнатися про те, для чого нам взагалі усвідомлювати цінності команди і свої власні.

бізнес усвідомлено виділяє свої цінності

Беата Песьо: Важке питання. Тому що для мене цінності – це така абсолютно очевидна річ, яку я винесла ще з дому. А якщо говорити про мій досвід, то узгодити мої особисті цінності і цінності, які у мене в роботі, також становить певний виклик. А також є тема цінностей, які усвідомлені в бізнесі і завдяки яким створюються ефективні канали. Цікаво, що бізнес усвідомлено виділяє свої цінності. А наскільки усвідомлено це роблять громадські організації – це цікаво. Агнешка працює, здебільшого, у громадському секторі і ось нам вдалося об’єднати розмову про цінності.

???????????????????????????????

Агнешка Завадська: Необхідно розмовляти про цінності у громадській діяльності. Тому що люди, які приходять у таку діяльність, уже приходять з певним усвідомленням, з певною детермінацією, з такою визначеністю. І про це потрібно говорити. Тому що люди іноді хочуть зробити щось хороше, певним чином змінити щось, зробити щось хороше для іншого і т. д., а це стосується й індивідуальної сфери визначення цінностей. А ось, що стосується організації, то тут цінності часто не проговорюють, хоча вони можуть бути різні, і це ускладнює роботу, а іноді просто сприяє тому, що організація розпадається. Мій польський досвід говорить про те, що явно говориться про таку цінність, як «зроби щось хороше для когось». Але це абсолютно не стосується цінностей особистих. Адже мені потрібно, наприклад, годувати сім’ю, для цього мені потрібні гроші. І якщо про це не говорять, то це все одно існує і дуже часто сприяє тому, що виникають якісь конфлікти, якісь неприємності. Треба про це говорити. Потрібно називати ці цінності конкретно, а також пам’ятати про те, що цінності впливають на нашу поведінку.

Громадський простір: Маю конкретний  власний приклад, коли в якийсь момент я зрозуміла, що живу чужими цінностями, що привело навіть до певного професійного вигорання. І в якийсь період я зрозуміла, що треба просто сісти і написати те, що є цінним для мене, а не для когось. Це сталося дуже інтуїтивно. Можливо, ви дасте якісь поради що до того, як визначити індивідуальні цінності тим же активістам – бо вони, як правило, рятують весь світ. А як зрозуміти, що цінно для мене особисто?

Агнешка Завадська: Про це якраз був наш майстер-клас. Є декілька важливих питань, які потрібно собі ставити.

???????????????????????????????Беата Песьо: Наприклад, на нашому майстер-класі була використана методика Роберта Ділтса. І це те, що мені у певний момент теж дуже допомогло – це те, про що говорила ти… В якийсь момент я зрозуміла, що мої особисті цінності не названі. І це також уже доводило мене до такого стану, коли мені було важко і цілком могло наступити вигорання. Це впливало і на моє самопочуття, і на те, що я змінювала місця роботи, і на те, яким чином я навчалася. Парадоксом є те, що там, де я працювала, на фірмах, цінності були названі, вони були усвідомлені і голосно названі. Коли я подивилася на ці переломні моменти у своєму житті, то до певного часу мої цінності співпадали з цінностями фірми. До цього моменту було все добре. Але коли починалося розрізнення між цінностями фірми і моїми, то це доходило до того, що приймалося рішення про розірвання трудових відносин – або з моєї сторони, або зі сторони фірми. І тут якраз можна звернутися до методу чи до питань, які ми вчора обговорювали на майстер-класі. У нас є один спільний  елемент, але він не названий. Втім, це те, на що ми можемо посилатися у нашому повсякденному житті, в нашій роботі. Але, якщо це названо, то це може бути таким компасом, путівником не тільки для мене, але й для всього колективу.

Агнешка Завадська: Я думаю, що це дуже важливо для гігієни нашого внутрішнього простору, є усвідомленням моєї мотивації – що взагалі я тут роблю. Потрібно зрозуміти наскільки те, що я дарую, мені повертається взамін. Тому що не секрет, що така робота часто пов’язана з важкими ситуаціями, з емоціями, з великими зусиллями, тому тут потрібно просто чесно ставити собі таке питання : «Що я дарую і, що отримую взамін?» І це важливо для того, щоб усвідомлено визначати такі кордони.  Адже якщо ці кордони не визначені, ми не дуже добре допомагаємо.

Громадський простір: Неурядові організації, як мінімум, в Україні, не дуже часто займаються тим, щоб усвідомити, озвучити свої цінності. З чого варто почати?

Беата Песьо: З питань і розмов у колективі, в суспільстві.

Агнешка Завадська: Під час роботи має сенс час від часу ставити собі  питання. Вони можуть бути одними й тими ж. Це має бути звична гігієна всередині нас і в колективі.

Беата Песьо: Чим керуємося в цій організації, для чого ми це робимо, для чого ця організації існує. Наступний етап – яка поведінка нас супроводжує при цьому.

Агнешка Завадська: Як ми хочемо поводити себе, щоб реалізувати ці цінності.

Беата Песьо: Постановка цих питань, тобто визначення цінностей і поведінки – будуть вже впливати на все те, що відбувається: як працюємо, з ким.

Агнешка Завадська: Яким чином ми комунікуємо.

Беата Песьо: Яким чином ми створюємо команду.

Агнешка Завадська: Як ми називаємо нашого клієнта.

Беата Песьо: І підопічного.

Агнешка Завадська: Він – наш гість, підопічний, клієнт… За кожним цим словом стоять певні цінності, наші цінності.

Беата Песьо: Важливо, перш за все, мати відповідальність, а потім те, наскільки ми притримуємося прийнятого рішення.  Ми говорили про прозорість. Якщо ми будемо відкрито, прозоро працювати, це відобразиться на способі комунікації з нашими підопічними. З точки зору бізнесу, наприклад, якщо клієнт для нас у чомусь неетичний  чи нам не подобається, то ми з ним не працюємо. Але за це у нас відповідає певна цінність, наприклад, відкритості. Ми інформуємо, з якими клієнтами працюємо. А у якійсь ситуації ми чомусь втратили клієнта, але приходить той клієнт, якого ми раніше не захотіли обслуговувати взагалі. Тоді ми говоримо:«Ну, добре. Ми це зробимо, але про це не будемо говорити».

питання в тому, щоб ці цінності усвідомлено бачити і розуміти, чому ми поводимо себе так, а не інакше

Агнешка Завадська: Це приклад також і з громадських організацій: ми працюємо з нашими підопічними, з адміністрацією, а всередині себе, всередині команди ми сваримося, боремося за владу. І це – нестача такої поведінки і цінностей, оточення дуже швидко це відчуває. Або ми не зможемо працювати із якоюсь організацією, партнером, із якоюсь іншою громадською організацією, яка б могла бути нам партнером – чомусь не можемо встановити нормальні відносини. Ми говоримо щось про цю організацію нехороше…. Питання в тому, щоб ці цінності усвідомлено бачити і розуміти, чому ми поводимо себе так, а не інакше – це також момент розвитку. Якщо ми не притримуємося цього, то не будемо розвиватися, не будемо мати успіх, люди будуть йти від нас.

важливо час від часу повертатися до питання цінностей і перевіряти, наскільки ми ними керуємося

Беата Песьо: Після того, як ми вибрали ці цінності, визначили їх для себе, застосовуємо їх, важливо час від часу повертатися до цього питання і перевіряти, наскільки ми ними керуємося.

Громадський простір: Можливо, їх взагалі варто переглядати, адже ми змінюємося, зростаємо?

Беата Песьо: Щоб усвідомити таку просторову зміну, свободу… Ми говоримо, що у нас цінності ось такі, що це називаємо ось так, а це не працює – значить, щось тут не так, потрібно переглянути. І тут потрібно розуміти, що ми щось не так робимо – можливо, потрібно змінити ці цінності, тому що вони змінили би думку, напрям діяльності. На це могло повпливати й середовище…

Громадський простір: Чи можемо ми стверджувати, що організації, які усвідомлюють свої цінності є більш успішними?

Беата Песьо: Якщо говорити про бізнес, то напевно. Тому що якщо названі цінності, то люди знають, чим керується бізнес і яких працівників вони потребують.

Громадський простір: Хотілось би, щоб ви наостанок мотивували наших громадських лідерів, активістів говорити про цінності, шукати цінності, розуміти цінності, усвідомлювати їх.

???????????????????????????????

цінності дозволяють перевірити те, чи знаходжусь я насправді в тому місці, де хочу бути

Агнешка Завадська:  Це те, що повинно бути, аби не почалося вигорання. Тому що люди, які працюють в громадському секторі, напевно, знають, що наступає такий момент, коли почуваєш себе втомленим, у тебе вже ніби немає ідей, ти відчуваєш: «я нічого не можу зробити, нічого не вийде». Потрібно усвідомлення таких цінностей, перш за все, для себе – дуже важливо знати «для чого я це роблю», «що мені потрібно». Це дозволяє перевірити те, чи знаходжусь я насправді в тому місці, де хочу бути, і наскільки є так, як повинно бути. Можливо, є якась цінність, яка не реалізована.

Якщо для когось важливо знати, що люди цінують те, що ти робиш – це важлива цінність. Якщо я працюю, наприклад, з безхатьками, у важких ситуаціях, то важко очікувати, що від них я отримаю якусь подяку чи визнання. Вони часто не приймають взагалі цієї допомоги. Тоді, скоріше за все, ця людина буде мати проблему із цінністю визнання. Але це не означає, що потрібно перестати допомагати – можливо, потрібно знайти іншу цільову аудиторію, яка буде це давати. І це перший крок. Адже якщо ми спокійні і задоволені тим, що робимо, то це основне – ми цю допомогу будемо надавати добре.

Наступне –  просто потрібно подивитися на цінності в групі – якщо вони зустрічаються, співпадають, у такому випадку все добре. А якщо ні, то потрібно подумати: можливо, немає сенсу залишаються в цій команді. Приймаємо рішення: якісь у нас є спільні цінності, а є цінності, які важливі для кожного з нас. Але ми це розуміємо і працюємо з цим усвідомлено.

Беата Песьо: Усвідомленість цінностей допоможе нам знайти такий простір, такі організації для реалізації наших завдань, в яких ми будемо себе почувати вільно, які будуть приносити нам велике задоволення. У протилежному випадку ми будемо змінювати місце, де працюємо, переходити з цього місця на інше, тому що не будуть реалізовуватись наші цінності.

_______________

Розмову вела Любов Єремічева
Транскрибування: Христина Юхней


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини