Правозахисники вимагають від ЄС та ПАРЄ дій у справі Савченко

Правозахисники Центру громадянських свобод, Жіночого консорціуму України та фундації “Відкритий діалог” провели театралізований пікет під Представництвом ЄС в Україні та передали лист-звернення ...

Савченко

Громадський Простір

Правозахисники Центру громадянських свобод, Жіночого консорціуму України та фундації “Відкритий діалог” провели театралізований пікет під Представництвом ЄС в Україні та передали лист-звернення дипломатам Представництва ЄС та Ради Європи в Україні, аби ті посприяли у справі Надії Савченко. Учасники пікету таким чином намагалися звернути увагу дипломатів Європи на абсурдність російського – “Наших войск здесь нет” та європейського – “We are deeply concerned”.

Важливо підкреслити, що саме сьогодні розпочинає роботу перша в цьому році сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, на якій будуть вирішені питання процесуального характеру. Очікується, що Росію позбавлять права на участь в засіданнях Асамблеї до кінця року, оскільки відповідно до резолюції, що була прийнята в квітні 2014 року, Росія не виконала жодних вимог, які там містилися. Ці вимоги фокусувалися на двох пунктах: повернення незаконно анексованого Криму та сприяння деескалації конфлікту на Сході України.

У зв’язку з цим, правозахисники під час театралізованого пікету закликали представників Ради Європи та ЄС додати зусиль у визволенні Надії Савченко.

За словами співорганізаторки акції Валерії Рибак, “сьогодні відбувається безпрецедентне порушення прав людини і норм міжнародного права”.

За результатами моніторингу групи громадського спостереження “ОЗОН”, основним порушенням у справі Савченко є порушення її права на справедливе судочинство (гарантоване ст.6 Європейської конвенції з прав людини і основоположних свобод) і права судитися в суді держави громадянства. “Це безпрецедентно, коли громадянка України судиться в Росії”, – зазначила Валерія Рибак.

Учасники театралізованого пікету також наголосили на тому, що порушувалося право Н. Савченко на адвокатську допомогу — їй всіляко заважали спілкуватися з адвокатом, вивчати матеріали справи та готувати адекватний захист.

За словами правозахисниці та модераторки англомовної сторінки Надії Савченко у Facebook Євгенії Сльозки, “основне чим може допомогти правозахисне середовище — це висвітлення процесуальних та міжнародних порушень щодо Надії Савченко”.

Як вже стало відомо, сьогодні на черговій сесії ПАРЄ було прийнято рішення про визнання Надії Савченко представником від України і, таким чином, українській льотчиці було надано міжнародний імунітет. Згідно норм міжнародного дипломатичного права, Надія Савченко не може надалі бути ув’язненою в Росії за жодних обставин.

Окрім цього, хотілося б від себе додати, що Росія не може судити громадянку України за відсутність складу злочину на території Російської федерації, адже не дотримано принципів як національної, так і територіальної юрисдикції. Посилання на те, що вона ніби-то причетна до вбивства двох російських громадян недоведене. І навіть в такому разі, за наявністю обгрунтованих звинувачень, інша сторона (держава громадянства жертви) має право звернутися до уповноважених органів держави громадянства підозрюваного у скоєнні злочину з запитом на екстрадицію. Тому висновок остаточний – Росія вчинила одне з найтяжчих порушень базових, або імперативних норм міжнародного права у більшості аспектах міжнародного права.

Автор : Олександр Ярощук


Тематика публікації:           

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині