ПІДСУМКИ РОКУ 2013

Щоб ми не визначали як підсумки року, однозначно всі теми і події перевершує багатомільйонний Майдан. І не лише для України, але й для всього світу він став символом мирного відстоювання людської ...

Новий рік

Громадський Простір

Щоб ми не визначали як підсумки року, однозначно всі теми і події перевершує багатомільйонний Майдан. І не лише для України, але й для всього світу він став символом мирного відстоювання людської гідності, права на своє майбутнє. Завдяки Майдану ми віднаходимо справжність, силу духу і дії, врешті силу громадянської свідомості. Тепер поруч нас друзі та однодумці. За революції викристалізувалася і наша діаспора, потужну та креативну підтримку якої ми відчуваємо щодня. Україна знову прикувала увагу світу. Більше місяця – як ми творимо свою історію. Так чи інакше, Майдан відбувся. І Він в серці кожного.

 

ПОДІЯ РОКУ – ЄВРОМАЙДАН

Найбільшим розчаруванням цього року, звісно, є різка зміна зовнішньо-політичних орієнтацій України, непідписання Угоди про асоціацію з ЄС на фінішній прямій, але саме це стало поштовхом до потужного суспільного всплеску громадянської свідомості – однозначно, це успіх 2013-го. Як реакція на насилля, вчинене українською владою проти мирних громадян України й інших країн в Києві та інших містах України, багато громадських й донорських організацій зробили заяви про припинення діалогу з владою щодо розвитку громадянського суспільства, оскільки це все фасадна справа, і цілковите лицемірство працювати в дорадчо-консультативних органах після того, як попрано головні свободи та права людини.

Українці виходять на Євромайдани
Самі, самоорганізовуючись, в різних містах України. У 9-ту річницю Помаранчевої революції у Києві на Майдан вийшло понад 2 тис осіб, обурених різким рішенням уряду зупинити процес зближення з ЄС. Уже через 3 дні Євромайдан головний зібрав близько 150 тисяч. Силовий розгін 30 листопада, події 1 та 11 грудня стали переломними у характері протесту, змістивши акцент з проєвропейського на антиурядовий – Майдан став мільйонним. Тисячі активістів продовжують організовувати місцеві Майдани.

НАШ ФОТОФОКУС 2013-ГО

ПІДСУМОВУЮЧИ:

Інформаційний Простір

Посилення авторитаризму не могло не зачепити і найважливішу складову демократії – свободу слова. Стрімке зростання насильства проти журналістів, безкарність агресорів, скупка медіа активів представниками одного олігархічного кола, посилення нових медіа та боротьба влади з інтернетом – основні меді-тенденції 2013. Зафіксовано 101 випадок фізичного насилля щодо журналістів, тенденція особливо загострилась у зв’язку з Майданом (з них 48 — у грудні). Більше 40 українських та іноземних журналістів було побито правоохоронцями 1 грудня під час висвітлення акції протесту біля будівлі адміністрації президента.

Законодавчий Простір

Громадські організації за новимзаконом . Новий ЗУ “Про громадські об’єднання”, з однієї сторони, є дуже наближеним до європейського законодавства, але з іншої – деякі його зміни створюють перепони і досі не узгоджені з певними нормами чинного законодавства. Юристи та представники громадських організацій уже неодноразово звертались стосовно цього до держструктур, проте у відповідь отримували відмови – «поки практика застосування відсутня, потреби у внесенні змін до закону» не доречні. 5 років дається на те, щоб організації привели у відповідність правовий статус місцевих осередків. Новий закон передбачає, що місцеві осередки громадських організацій не можуть мати статусу юридичної особи, а мають бути відокремленими підрозділами. Окремо нові вимоги про найменування

Закон про Доступ до публічної інформації – одні виконують, інші ігнорують. За 2,5 роки спостерігається кільки тенденцій: ненадання відповіді органами місцевої влади або надання неповної відповіді; обласні адміністрації, міста та обласні центри надають відповіді набагато краще, а районні центри та малі міста у більшості ігнорують відповіді на запити. Узагальнення судової практики із застосування Закону «Про доступ до публічної інформації»

Благодійність
Президент підписав закон про благодійність аж через півроку відтоді, як мав це зробити. А от після ухвали благодійного закону правові умови провадження благодійності в Україні зазнали непринципових позитивних змін – 42.1% – узагальнена думка 57 експертів в рамках експертного опитування «Благодійність в Україні – 2012» (Асоціація благодійників України спільно з ІАЦ «Громадський простір»)

Влітку Кабмін всупереч усім листам, відкритим зверненням до депутатів, публікаціям в ЗМІ зареєстрував законопроект про завірення благодійної допомоги понад 850 грн. у нотаріусів у ВР. Експерти детально про наслідки. Цинізм ситуації в 8-му пункті, в пояснювальній записці до законопроекту – пропозицій не надходило.
Депутати Комітету від усіх фракцій на засіданні схвалили резолюцію, яка рекомендує решті депутатів проголосувати за відхилення законопроекту № 3100.

ЄДДР: “цифровий фашизм” Закон України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” ухвалювався Верховною Радою з метою наближення України до стандартів ЄС. Але по суті Міністерство внутрішніх справ створює величезну базу даних, яка становить суттєву загрозу для дотримання прав людини в Україні. Така база даних може бути використана проти громадян. Громадські організації вимагають скасування закону про ЄДДР.

Мирні зібрання. У 17% населених пунктів мирні зібрання регулюються місцевими «порядками», згідно Указу 1988 року. За минулий рік було заборонено 336 разів проведення мирних зібрань. А рекордсменом із заборони мирних зібрань є Харківська міська рада. Судом було заборонено 103 мітинги – а це чверть всіх судових заборон в Україні на одне місто. Євросуд визнав втручання у свободу мирних зібрань в Україні незаконними. Право на мирні зібрання та його законодавче регулювання – аналітичний коментар


Стан розвитку громадянського суспільства

Довіра до недержавних інституцій зростає: довіряли громадським організаціям у червні 2010 року – 26%, у травні 2013 р. – близько 38%

Індекс сталості розвитку ОГС України «покращився». Серед країн Східного партнерства включно із Російською Федерацією Україна має найкращий показник – 3.4. Хоча є і дискусії, зокрема щодо незбалансованості узагальнених експертних оцінок щодо плюсів та мінусів в динаміці по всіх показниках. Уже є занепокоєння щодо майбутнього Індексу за 2013 рік.

ТОП ВІДЕО ГРОМАДСЬКОГО ПРОСТОРУ 2013


АВТОРСЬКИЙ КОНТЕНТ ТА ДІЄВІ ПРИХИЛЬНИКИ ПРОСТОРУ

У 2013 році Громадський Простір продовжив оперативно висвітлювати ключові події сектору, за рік підготовано більше 250 авторських матеріалів. Також в межах роботи нашої Мережі регіональних кореспондентів Громадський Простір продовжив співпрацю на висвітлення громадських подій та активностей на місцях, загалом понад 80 матеріалів (зі Львова, Харкова, Дніпропетровська, Луганська, Донецька, Запоріжжі, Сум). Також цьогоріч наші кореспонденти ставали учасниками міжнародних заходів за кордоном і робили авторські репортажі з цих подій.

Ми продовжуємо співпрацю з волонтерами-перекладачами, дописувачами, які долучилися до Простору ще торік, а також раді були вітати зацікавленість громадським напрямком інших молодих людей цьогоріч.

АКТИВНІСТЬ у ЦИФРАХ

Інформаційний простір та взаємодія з користувачами розширилася значною мірою за рахунок зростання громадської активності в соціальних мережах. Варто відзначити, що порівняно з минулим роком використання громадськими організаціями можливостей нових медіа стало більш динамічним. Дійсно, Фейсбук, Твіттер та ін. дозволяють оперативно та наочно інформувати, консультувати, ділитись цікавинками, запускати інфоприводи.

Зокрема, сторінка Громадського Простору у Фейсбук має вже понад 1600 прихильників. А Твіттер, особливо за час Євромайдану, став незамінним майданчиком для оперативного інформування нашого контенту та поширення важливої інформації. Кількість фолловерів нашого акаунта виросла удвічі з минулого року – і налічує 3300 твіплів.

Підсумки Твіттер активності – ВІДЕО



Активні користувачі соцмереж ! Про новини Громадського Простору у Twitter та у Facebook. Чекаємо на Ваші коментарі та відгуки !

Попередні огляди активностей на Порталі


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині