Підлітки шукають спілкування: як ГО “Крок Плюс” підтримує вимушених переселенців у Дрогобицькій громаді

Громадська організація “Крок Плюс” діє у Дрогобичі понад вісім років. Її активності спрямовані на соціальну підтримку незахищених груп у громаді. Від початку повномасштабного вторгнення тут проживає ...

417641804_189533484246892_3992190011279197908_n (1)

Громадський Простір

Громадська організація Крок Плюс діє у Дрогобичі понад вісім років. Її активності спрямовані на соціальну підтримку незахищених груп у громаді. Від початку повномасштабного вторгнення тут проживає близько 8 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Серед них — більше тисячі підлітків, які потребують особливої уваги. 

Щоб допомогти молоді адаптуватися, розвинути нові навички, а також знайти друзів й долучитися до різних активностей у громаді, команда ГО “Крок Плюс” впродовж вересня-листопада 2023 року реалізувала проєкт “Школа шляхетності для підлітків Дрогобицької громади”.  

Участь у проєкті взяли 25 підлітків віком від 13-17 років — 15 місцевих та 10 з числа ВПО — з родин, які опинилися у складних життєвих обставинах. Серед цілей навчальної програми — ознайомити з основними засадами культури поведінки та етикету. 

Менторську та фінансову підтримку організація “Крок Плюс” отримала в рамках проєкту “Інституційний розвиток громадських організацій в громадах України”, що реалізується Спілкою “Громадські ініціативи України” за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED).  

Про активності ГО “Крок Плюс”, підтримку внутрішньо переміщених осіб у громаді та актуальні потреби молоді з-поміж ВПО Громадському Простору розповіла членкиня правління організації Наталія Городиська.

 

419648370_765745562268871_3021769870173648283_n

Проєкт “Школа шляхетності для підлітків Дрогобицької громади”. Фото: ГО “Крок Плюс”

 

Соціальна підтримка — у фокусі ГО “Крок Плюс”

 

Мета громадської організації “Крок Плюс” — соціальна підтримка незахищених верств та допомога в адаптації. Більшість заходів ГО — про допомогу сім’ям, в яких виховуються неповнолітні діти.  

За вісім років команді вдалося реалізувати чимало проєктів, зокрема у співпраці з постійним партнером — Дрогобицьким міським центром соціальних служб та локальними організаціями.  

“Так, у 2018 році ми долучилися до ініціативної групи, яка на той час діяла в Дрогобичі,  — розповідає Наталія Городиська. — У проєкті від Міжнародної організації з міграції ми долучилися до роботи з дітьми. Цей проєкт, який об’єднував і органи влади, і громадські організації, був направлений на соціальне згуртування в громаді, адже на той час у Дрогобичі вже проживало багато сімей ВПО. Ми проводили різні майстер-класи та ігротеки у мікрорайонах міста із залученням дітей”.  

Згодом організація почала розвивати свою проєктну діяльність. 

Одна з таких ініціатив була реалізована завдяки програмі розвитку волонтерства у громадах за підтримки Львівської освітньої фундації. Вдалося організувати Літню школу волонтерів, до якої долучено нових партнерів серед громадських організацій, зокрема ГО “Родовід”, ГО “Міськрайонний осередок Союзу Українок Дрогобиччини”. Спільно проводили різні майстерки та заходи у місті.  

Ще один проєкт був реалізований за підтримки GFA Consulting Group GmbH,  у рамках  МТД “Психічне здоров’я для України” (MENTAL HEALTH FOR UKRAINE — MH4U). Команда організації залучила психологів, які надавали індивідуальні та групові консультації для родин ВПО.

 

Більшість школярів з сімей ВПО навчаються онлайн, і це проблема

 

До повномасштабного вторгнення Дрогобицька громада налічувала понад 122 тисячі осіб. Коли почалася війна, місто стало транзитним пунктом. Щоб допомогти людям із тимчасовим житлом, громада облаштувала 32 локації, переважно у гуртожитках навчальних закладів. 

“Ми фіксували велику плинність вимушених переселенців — загалом у громаді було понад 20 тисяч ВПО, — згадує Наталія Городиська. — Люди тут перебували якийсь час та їхали далі за кордон. Зараз переважно вже всі осіли. Більшість переселенців, які залишилися у нас проживати, є з територій, де зараз ще ведуться бойові дії або житло зруйноване, і вони не мають куди повертатися. Тобто, сьогодні маємо приблизно 8 тисяч осіб внутрішньо переміщених осіб у громаді. Серед них, понад 1120 підлітків, навчальні заклади громади відвідують близько 500 школярів.  

“Більшість школярів з сімей ВПО навчаються онлайн, і це проблема, — вважає Наталія Городиська. — Їхні батьки розповідають, що діти не переходять на офлайн навчання, бо хочуть залишатися у комунікації зі своїми класами. Тут у громаді вони долучаються лише до позашкільних активностей, тобто відвідують художню та музичну школи, або ж спортивні секції. Рішення щодо формату навчання все ж таки залежить від конкретної сім’ї, де батьки враховують побажання своїх дітей”.

 

419741101_7213812962041472_1086659000962293374_n

Проєкт “Школа шляхетності для підлітків Дрогобицької громади”. Фото: ГО “Крок Плюс”

 

Ідея в тому, щоб об’єднати підлітків — місцевих та з-поміж ВПО

 

Щоб підсилити згуртованість молоді у нашій громаді, ГО “Крок Плюс” розробила проєкт “Школа шляхетності для підлітків”.  

За словами Наталії Городиської, ідея в тому, щоб об’єднати підлітків — місцевих та з числа внутрішньо переміщених осіб. Проєкт залучив групу з 25 підлітків, з них 15 підлітків є місцевими, а 10 — є ВПО. Всі вони належать до родин, якими опікується центр соціальних служб.  

Команда організації розробила спеціальну програму на три місяці, заняття проходили один раз на тиждень. Навчались етикету, культурі поведінки й знайомилися з культурою та історією краю, де вони нині проживають. 

Наприклад, до проєкту долучилися партнери організації — “Союз українок Дрогобиччини”, що займається збереженням культури й традицій та знає, як передати ці знання молоді.  

“Сьогодні не всі батьки вміють донести це дітям, тому  через наші зустрічі представниці організації ділилися своїм досвідом та своїми історіями, адже належать до родин із давнім історичним корінням. Наприклад, маємо у громаді нащадків родини Івана Франка. Ці життєві приклади та історії дітям сподобалися”, — відзначає Наталія Городиська, член правління ГО “Крок Плюс”. 

 

419968869_401255692342474_563685888700327036_n

Проєкт “Школа шляхетності для підлітків Дрогобицької громади”. Фото: ГО “Крок Плюс”

 

Навчальна програма містила і заняття з етикету — як приймати гостей, як поводитися за столом. Дехто з підлітків вперше дізнався про якісь важливі елементи етикету. Такі заняття також розвивають естетичне сприйняття.   

Крім того, команда проєкту знайомила молодь з історією України, зокрема було організовано екскурсію до місцевого музею “Тюрма на Стрийській”. За часів Радянського Союзу на місці музею була тюрма, де НКВС знищував українців. Коли у 90-тих роках тут розпочалися розкопки, то було виявлено рештки великої кількості людей, зокрема у криниці на території тюрми. Багато тіл було ідентифіковано та перепоховано. 

 

419659319_1328849714473591_7183576675143714778_n

Проєкт “Школа шляхетності для підлітків Дрогобицької громади”. Фото: ГО “Крок Плюс”

 

“Ця екскурсія дуже сильно вплинула на підлітків. Після спілкування з екскурсоводом та працівниками музею, у дітей розширилося розуміння нашої історії… Їх дуже вразило те, як радянська влада нищила українців, і що зараз у намірах росії нічого не міняється. Вона й далі посягає на нашу незалежність та наші українські землі”, — розповідає Наталія Городиська. 

Проєкт також передбачав спілкування з психологом. На груповому занятті діти пропрацювали внутрішні блоки та отримали психологічну підтримку для власної соціалізації й самореалізації.

 

Підлітки шукають спілкування

 

350293295_621936693361621_2868051657418610856_n

Фото: ГО “Крок Плюс”

 

“Сьогодні підлітки шукають спілкування”, — переконана керівниця організації ГО “Крок Плюс” Оксана Матчишин. Коли проєкт завершився, то дев’ять учасників й учасниць “Школи шляхетності” долучилися до роботи Дитячого парламенту, який діє у Дрогобицькій громаді вже понад сім років.  

Оксана Матчишин відзначає, що хоча у Дрогобичі сьогодні є чимало просторів, які залучають молодь, та підлітки-учасники цього проєкту знайшли себе саме у Дитячому парламенті. Ця ініціатива діє при Дрогобицькому міському центрі соціальних служб на постійній основі. Її учасники — це активні лідер(к)и громади, які волонтерять та долучаються до різних заходів. Гасло Дитячого парламенту — щоб голос дітей був почутий у громаді. 

“І саме до цих активних потягнулася наша молодь. Це гарне продовження проєкту. Наприклад, зараз відбувається триденний тренінг з комунікації та розвитку лідерських якостей, і в ньому беруть участь і представники/ці нашого проєкту.  

З відгуків бачимо, що такі активності для молоді є актуальними для нашої громади, тому будемо й надалі активно працювати”, — каже Наталія Городиська, членкиня правління ГО “Крок Плюс”.


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще