Оприлюднено Звіт Міжнародної дорадчої групи про проведення нагляду за розслідуванням подій на Майдані

Сьогодні у Києві Міжнародною дорадчою групою («МДГ») було презентовано Звіт про проведення нагляду за розслідуванням подій на Майдані. Міжнародна дорадча група була створена Генеральним секретарем ...

Ніколас Братца

Громадський Простір

Сьогодні у Києві Міжнародною дорадчою групою («МДГ») було презентовано Звіт про проведення нагляду за розслідуванням подій на Майдані. Міжнародна дорадча група була створена Генеральним секретарем Ради Європи в квітні 2014 року з метою нагляду за дотриманням усіх вимог Європейської конвенції з прав людини та практики Європейського суду з прав людини при розслідуванні випадків насильницьких дій, які мали місце в Україні, починаючи з 30 листопада 2013 року.

Членами МДГ є cер Ніколас Братца (голова МДГ), колишній голова Європейського суду, Володимир Буткевич, колишній суддя Європейського суду, та Олег Анпілогов, колишній український прокурор.

За словами голови Міжнародної дорадчої групи Ніколаса Братца, створена група не здійснює та не допомагає у здійсненні розслідувань подій на Майдані, оскільки це є винятково справа української влади. Роль міжнародної дорадчої групи – це перевірити, чи проводились/проводяться розслідування на національному рівні, також чи відповідає розслідування Європейській конвенції з прав людини та практиці Європейського суду з прав людини.

Дорадча група дійшла висновку, що в кількох аспектах проведення розслідування на національному рівні не відповідає вимогам Європейської конвенції з прав людини, – заявив Ніколас Братца.

Читайте також МВС: Заява глави Міжнародної консультативної групи при Раді Європи – необґрунтована
У своєму Звіті МДГ привернула увагу до серйозних недоліків, як структурного, так і функціонального характеру, що стосуються незалежності та ефективності розслідувань, проведених станом на цей день, і які, за висновками МДГ, не відповідають вимогам Європейської конвенції чи практиці Європейського суду. Разом з тим, МДГ також звернула увагу на зміни, що відбулись протягом останнього року з метою покращення рівня відповідності міжнародним стандартам. Основна з них –створення Управління спеціальних розслідувань в структурі ГПУ в грудні 2014 року. Цей орган, до складу якого входитимуть співробітники ГПУ, МВС та СБУ, буде займатись розслідуванням справ, пов’язаних з Майданом, та фінансових злочинів, скоєних за попередньої влади. Створення Управління спеціальних розслідувань є бажаною подією, і схоже, що з часу його створення, вже відбувся певний прогрес в розслідуванні. Разом з тим слід зазначити, що Управління було створено лише через 10 місяців після припинення насильства на Майдані та після низки кадрових змін, що розірвали наступність серед прокурорів вищого рівня в ГПУ. Невідомо, який досвід мають слідчі та прокурори Управління, а також відкритим залишається питання про те, чи не підірве направлення до Управління співробітників МВС та СБУ незалежність його розслідувань.

Зокрема, у Звіті МДГ йдеться, що до 22 лютого 2014 року в дійсності влада не намагалася провести розслідування випадків насильства під час акцій протесту на Майдані. Відсутність належного розслідування протягом трьох місяців, коли тривали акції протестів, неминуче означає, що таке розслідування не було розпочато оперативно, що саме по собі створило значні проблеми для подальших розслідувань, які є основним предметом розгляду МДГ.

Також МДГ дійшла висновку, що у деяких важливих аспектах розслідуванню у кримінальних провадженнях стосовно подій на Майдані бракувало практичної незалежності, оскільки слідчий орган належав до того самого органу, що й особи під слідством.

Кількість слідчих ГПУ, задіяних протягом 2014 року у розслідуванні подій на Майдані, була вкрай недостатньою. МДГ також серйозно занепокоєна тим, що більшій кількості співробітників «Беркуту» не було повідомлено про підозру протягом того часу, коли Генеральним прокурором був пан Ярема.

На думку МДГ, у розслідуванні випадків насильства під час демонстрацій на Майдані не вдалось досягти істотного прогресу.

Попри те, що такий результат можна певною мірою пояснити складними умовами, у яких проводилися ці розслідування, МДГ вважає, що серйозні недоліки, зазначені у цьому Звіті, негативно позначились на спроможності органів влади з’ясувати обставини злочинів, вчинених під час подій на Майдані, та встановити винних осіб.

Розслідування і далі стикається зі значними труднощами. Однак слід палко вірити в те, що завдяки висновкам, до яких прийшла МДГ у своєму Звіті, буде досягнуто прогресу у розслідуванні, таким чином, вселяючи впевненість громадськості у системі правосуддя і допомагаючи перегорнути цю трагічну сторінку в історії України.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще