Ольга Бєлькова: якщо у парламенті буде сто жінок, суспільство відчує покращення роботи цього органу

Сьогодні для української жінки майже немає бар’єрів навчатися у вищих навчальних закладах. Є багато інженерів, юристів та багато інших професій, які типово, у середньостатистичному уявленні ...

DSC08475-1

Любов Єремічева

Сьогодні для української жінки майже немає барєрів навчатися у вищих навчальних закладах. Є багато інженерів, юристів та багато інших професій, які типово, у середньостатистичному уявленні вважаються чоловічими. Але парламент — це колективна, дуже складна, групова робота. Мені видається, що в українських жінок є багато додаткової цінності, яку вони можуть принести, в тому числі в парламент, для того, щоб зробити цей орган більш прозорим, кооперативним, таким, який відчуває настрої людей і дійсно зосереджений на темах, які важливі сьогодні для суспільства, а не для самих політиків, чи їх особистого іміджу.


«10% жінок у парламенті представляють більшість населення», — ключова теза відкритої дискусії «Розширення прав та можливостей жінок у державному управлінні України», що відбулася 25 березня в Inveria Flow Space. Захід організовано Ініціативою «Професійний Уряд» за підтримки ПРООН в Україні та Представництва Фонду Кондрада Аденауера в Україні. Більше читайте у репортажі Громадський Простір.

Окремо мали цікаву розмову про жінок у політиці та як вони змінюють простір довкола себе — з народною депутаткою України Ольгою Бєльковою. 

Довідково: Ольга Бєлькова, народна депутатка України, заступниця голови Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, постійний член української делегації в Парламентській Асамблеї ОБСЄ.  На момент обрання народною депутаткою України, Ольга була однією із керуючих партнерів бізнес акселератору EastLabs.co. До цього вона працювала директоркою з міжнародних проектів управлінської команди Фонду Віктора Пінчука. Перед тим, як приєднатися до Фонду, Ольга працювала на посаді директорки з фінансових та адміністративних питань в компанії Land O'Lakes (маркетинговий проект в галузі сільського господарства за фінансової підтримки USAID в Україні). Ольга також працювала заступницею директора міжнародної молодіжної програми Junior Achievement International в Україні.  Ольга Бєлькова є випускницею Harvard Kennedy School of Government 2011 року з дипломом магістра з державного управління. Ольга також отримала вищу юридичну освіту в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка (2001) та вищу економічну освіту в Черкаському державному технічному університеті (1997).

Ольга Бєлькова: У 2012 році я вперше прийшла до політичної сили «Удар». Я думаю, величезною мірою саме мене обрали у партійний список, у тому числі, тому що Віталій Володимирович Кличко тоді вирішив добровільно взяти квоту на себе щодо представництва жінок у його політичній силі, і тоді я стала однією з таких жінок.

Я думала мене обрали через Гарвард, а насправді — через квоти

Я маю три освіти: економічну, юридичну і магістра з державного управління зі школи Harvard Kennedy School. Я завжди жартую, говорячи: “Я думала мене обрали через Гарвард, а насправді — через квоти”. У цьому жарті є частина правди і частина жарту. Чому? Адже дійсно — квоти стимулюють партійне керівництво розглядати найкращих кандидаток. Говорять, що там можуть бути якісь подружки — це стереотипи, які нав’язані суспільством, насправді цього немає.

участь жінок є логічною, з огляду на демократичний устрій держави

Сьогодні, якщо взяти всі законопроекти в парламенті і розділити їх на ті, що проведені, тобто успішні, і ті, до яких ще ніхто не приступав, то ¼ проведених законопроектів є у спонсорстві жінок: вони є співавторками. До слова, жінок лише 10% у парламенті. Це говорить про те, що жінки в політиці, як правило, дуже націлені на результат. Вони є значно більше підготовані до роботи у великих колективах, до кооперації, співпраці.

DSC08362

Саме тому я особисто підтримую ідею про те, що жінок повинно бути більше саме на рівні парламентів. Як парламентів національних, так і відповідно регіонів, місцевих громад тощо. Тобто, участь жінок є логічною, з огляду на демократичний устрій держави. Більшість населення — жінки і, відповідно, найвищі представницькі органи, які репрезентують народ, повинні відображати всі прошарки населення, включаючи жінок.

Громадський Простір: Яке у самому парламенті ставлення? Чи сприймають серйозно, без упереджень щодо жінок-депутаток?

є певна упередженість, але не така, що з нею не може впоратися українська жінка

Ольга Бєлькова: Дивіться, є певна упередженість, але не така, що з нею не може впоратися українська жінка. Тому я всім дівчатам хочу передати вітання, і сказати: якщо у вас буде можливість, то, будь ласка, пробуйтесь — нічого там страшного немає в тому парламенті, і ви точно впораєтеся. Це перша частина…

Друга частина. Я також хотіла би, щоб суспільство розуміло: жінки тут не для прикрас, не для галочки, а тому що серед них є багато спеціалісток, які можуть розібратися у дуже вузьких, складних темах. Сьогодні для української жінки майже немає барєрів навчатися у вищих навчальних закладах. Є багато інженерів, юристів та багато інших професій, які типово, у середньостатистичному уявленні вважаються чоловічими. Але парламент — це колективна, дуже складна, групова робота.

Мені видається, що в українських жінок є багато додаткової цінності, яку вони можуть принести, в тому числі в парламент, для того, щоб зробити цей орган більш прозорим, кооперативним, таким, який відчуває настрої людей і дійсно зосереджений на темах, які важливі сьогодні для суспільства, а не для самих політиків, чи їх особистого іміджу.

Якось колишня президентка Чилі сказала, що коли на верху є одна жінка, то вона займається своїм іміджем, а коли їх багато, то вони вже змушені займатися політикою і всім суспільством взагалі.

Тому, коли дуже мало жінок… Наприклад, в комітеті — нас сьогодні троє (до речі, це вперше в комітеті паливно-енергетичного комплексу є три жінки, до цього нас не було там). І я можу сказати, що добре, що нас є принаймні троє, тому що якби була одна, то природа людська така, що серед чоловіків відчувалась би чужинність. А коли є троє, то змінюються динаміка, немає конкуренції і між цими жінками, і між чоловіками і жінками, а є конкуренція за ідею.

важливо будувати диверсифіковані колективи

Тому дійсно, як згадувалося під час дискусії «Розширення прав та можливостей жінок у державному управлінні України» — важливо будувати диверсифіковані колективи, коли є представництво старших-молодших, жінок-чоловіків, з регіонів-зі столиці. Ці колективи працюють краще і видають кращі рішення, це і є моєю метою.

Моєю метою не є створити якісь особливі умови ста жінкам України — ні. Моя ідея полягає у тому, що якщо у парламенті буде принаймні сто жінок, або краще сто п’ятдесят, тоді суспільство на собі відчує покращення роботи цього органу і покращення політик, які цей орган продукує.

Громадський Простір: Під час дискусії Ви також згадували досвід Руанди…

Ольга Бєлькова: Руанда — приклад того, як жінки створили велику цінність у політиці для всього суспільства. Адже така велика представленість жінок у парламенті призвела до того, що все суспільство, його економічний цикл, включаючи і чоловіків, розвиваються дуже активно. Сьогодні це посттравматична країна, після геноциду. Вони відновили довіру між політиками і суспільством. Країна розвивається економічно, вони є одним із чудес.

Громадський Простір: Під час дискусії Ви також зачіпали той момент, коли жінки, часом, теж створюють певні перешкоди для інших жінок у політиці. Чому так відбувається, на Вашу думку?

багато жінок говорять: “нам не треба квоти”

Ольга Бєлькова: Дійсно, коли я почала займатися цим питанням, то зіштовхнулася з тим, що багато жінок говорять: «Нам не треба квоти». Але, якщо розібратися, то ці жінки вже на вершечку. І вони не є свідомі того, що були інші люди, які допомагали їм, можливо, не квотами, а добровільними квотами, як я визнаю. Я маю той Гарвард, але насправді Віталій обрав мене, в тому числі, бо в нього було бачення, що партійна сила має бути  диверсифікована. У моєму житті мені пощастило — були гарні люди, однодумці. У мене з’явилися шанси. І оскільки я піднялася нагору, то тепер вважаю своїм обовязком створити передумови для багатьох інших чоловіків, жінок, дітей, більш старшого населення: ніби віддячити за те, що були люди, які допомагали мені. 

DSC08471-2

Мені дуже шкода чути багатьох високопоставлених жінок, які трохи зневажають допомогу їм від інших, і не розуміють, що у нас всіх є різні привілеї. Мені, наприклад, пощастило з сімєю: в мене дуже віддані мені батьки, чудовий чоловік,  мені пощастило зі здоровям, у мене прекрасна освіта. Не у всіх є такі привілеї. Не всі мали цю можливість — це не їх вина, розумієте?

Тому я вважаю, що суспільство має бути свідомим: так, деякі з нас мали певні привілеї, якими ми скористалися для свого розвитку, але тепер питання, яким чином трансформувати особисті привілеї, даровані нам, на користь іншим людям.

Громадський Простір: Хотілось би почути якийсь підбадьорюючий меседж для жінок, які читатимуть наш матеріал.

немає нічого такого, з чим би не впоралась українська жінка

Ольга Бєлькова: Я б хотіла, аби всі зрозуміли, що в політиці все складно, і разом із тим — все дуже просто. Тому, якщо буде нагода, я закликаю дівчат пробувати, провалюватися, підніматися вверх, йти вперед.

Говорять, що чоловіків виховують, щоб вони були хоробрі, а жінок — щоб були ідеальні. Але я в це не вірю. Я вважаю, що маю таке саме право зробити стільки ж помилок, як мої однокласники, мої ровесники-чоловіки. Я не ідеальна — і це прекрасно, треба йти вперед і використовувати всі шанси, які даються нам для того, щоб змінити нашу країну.

На відео: виступ Ольги Бєлькової під час відкритої дискусії «Розширення прав та можливостей жінок у державному управлінні України»:

 ______________________________________________________________________
Фото та відео: Віталій Ніщименко
Транскрибування: Тетяна Бондар


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще

Команда ГО "Креативний простір Креденц": молодь має бути дотична до відбудови

Інклюзивне мистецтво, польсько-українська співпраця та війна: історія двох організацій