Одеса загостила форум «Від ідеї до успіху. Місцеві ініціативи змінюють життя українських громад»

20-21 квітня у Одесі відбувся IV міжнародний форум «Від ідеї до успіху. Місцеві ініціативи змінюють життя українських громад», організований Спілкою «Громадські ініціативи України». Участь у ...

s2

Громадський Простір

20-21 квітня у Одесі відбувся IV міжнародний форум «Від ідеї до успіху. Місцеві ініціативи змінюють життя українських громад», організований Спілкою «Громадські ініціативи України». Участь у дводенній події взяли близько 100 громадських активістів/ок, що важливо – з невеликих населених пунктів і фактично із усіх регіонів України. Серед спікерів Форуму – українські та міжнародні експерти, зокрема – з Польщі, Литви та Молдови.

“Це нове для нас місто, нова локація, сподіваємося, усім тут було комфортно у ці два насичені дня, під час яких ми шукали відповіді на непрості питання, пов’язані з тим, що чекає третій сектор, громадські організації в майбутньому, які важливі, головні виклики перед нами стоять.

У нас було передбачено багато можливостей для комунікації, паралельних подій.  Ми дуже сподіваємось і закликаємо: всіма можливими способами використовувати час для того, щоб познайомитися один з одним, щоб планувати якісь подальші ініціативні дії, аби разом щось робити і змінювати життя у наших громадах на краще”, – сказав у  промові до учасників Юрій Степанець, організатор Форуму. 

sy

“Цей Форум організований зусиллями 16-ти організацій, які наразі входять до Спілки “Громадські Ініціативи України”. Спілка існує з 2007 року як мережа, і тільки трошки більше року – як зареєстрована громадська спілка. Ми працюємо з розвитком громадянської активності, з розвитком громадянської свідомості на місцях. Унікальність Спілки в тому, що вона працює на рівні невеликих місцевих територіальних громад. Серед нас майже немає нікого з обласних центрів. Більшість учасників наших заходів – люди із невеликих селищ, міст, зараз ми працюємо також з об’єднаними територіальними громадами – ми вирішили працювати на цьому рівні і продовжуємо це робити до цих пір”, – зазначила у презентації виконавча директорка Спілки Громадські Ініціативи України Олександра Целіщева.

“Ми зрозуміли, що у майбутньому ми мріємо про таке середовище громадських організацій, взагалі про таке суспільство, де важливі рішення ніколи не приймаються без участі громадян. Тому, власне, сприяння участі громадян, у першу чергу, у формуванні місцевих політик, а також національних політик – це один з наших важливих напрямків”, – додає Олександра.

У межах форуму відбувся Відкритий простір “Громадянське суспільство і реформи: навіщо місцевим НУО об’єднуватись”, під час якого учасники мали змогу запропонувати актуальні проблематики, що хвилюють ініціативних громадян на локальних рівнях у їхніх населених пунктах, знайти однодумців та партнерів, які готові долучитися до вирішення цієї проблеми, а також запланувати конкретні спільні кроки.

Дводенний Форум дійсно мав насичену програму – панельні дискусії, майстер-класи, обговорення, презентації, фотовиставки.

реформа

 “Як на мене, однією з проблем українського третього сектору є те, що часом він існує сам у собі, він існує віртуально, вирішує свої певні внутрішні проблеми, здійнює різного роду заходи, реалізуються проекти, проводяться круглі столи. І дуже часто те, що відбувається в середовищі третього сектору, не до кінця помітне або немає якогось вирішального, серйозного впливу на інші сектори чи сфери діяльності”, – зазначив модератор дискусії “Ключові виклики перед поколінням трьох революцій: як громадські ініціативи можуть попередити найбільші загрози, що стоять перед Україною?” Ігор Добко

 “Зараз в країні люди мають різний досвід – хтось має досвід Майдану, хтось його немає, хтось має досвід війни, переселення, хтось немає, хтось говорить українською, хтось не говорить. Цими подіями, виставами і перформансами, ми потрапляємо в різні простори і спостерігаємо досить різну ситуацію. Є люди ініціативні, які насправді займаються тим, що й декларують… У цих просторах можна зустрічати людей різного віку, які представляють різні соціальні групи. І це завжди дуже тішить, коли ти розумієш, що Луганська бібліотека, яка зараз знаходиться в Старобільську, має програми і для людей старшого віку, пенсіонерів, є  зустрічі, є дуже прогресивні події”, – поділилась досвідом під час дискусії Ольга Михайлюк, агенція подій АРТ-Поле.

1d

“Ми капсулюємося у собі. Громадянське суспільство капсулюється. Ми замикаємося, тому що нам простіше – нам дають гроші, і ми живемо в своєму зручному світі, бульбашці. Ми маємо думати не про те, як наша діяльність вплине на нас, які наслідки та можливості дадуть нам, нашим організаціям, а маємо думати про те, що буде після нас та нашої діяльності. Наша сталість полягає не в тому, скільки працює ваша організація та ви. Ваша і наша сталість полягає в тому, як довго протримаються ті зміни, які ми внесли на вулиці, до людей, до суспільства навколо. Це дуже важливо: не думати взагалі про організацію, як про якийсь карго-культ. Не організації важливі, бо організації – це купка папірців, важливі люди”, – сфокусував увагу учасників Форуму на важливому Олександр Славський, Impact HUB Odessa.

“Частина наших громадських організацій зараз стали на допомогу Міністерству в реалізації реформ, у впровадженні реформи освіти. Але це тільки певна частина. Є дуже багато різних за напрямками організацій. Повірте мені, дуже б хотілося, навіть як директору приватної школи, щоб не я їх шукала, а щоб вони приходили до мене і казали: “Ми готові працювати з вашими дітьми у напрямку екології, ми готові приходити до вас на уроки і розповідати на цю тему. Є ГО, які займаються розвитком бізнесу – у школах зараз впроваджується економіка, є ГО, які працюють в напрямку культури… Треба йти.

ir

Я розумію, що не всі директори готові, і що, з однієї сторони, закон дає таку можливість директору самостійно вирішувати, що і як провадити, з іншої сторони (про це говорять навіть на рівні міністерства) – маємо таку небезпеку, коли директор закривається. Тому що їм так зручно, в тій кульці сидіти і не виходити – “я собі господар в тій школі і я приймаю рішення”. Але якщо ми, як громадські діячі, не будемо стукати, то нам не відчинять. Ми повинні розуміти, що від цього теж залежить майбутнє України”, – підкресилила під час свого виступу на дискусії Неля Лавріненко, приватна школа “Мудрагелики”.

 “Я вважаю, що потрібно інвестувати  в “мозок”, я бачу, що зараз це й роблять наші донори – інвестують в мізки українців. Тому що, ще років 5-10 тому були програми, які відновлювали школи, лікарні, фельдшерські пункти. Зараз приїжджаю в село, там 10 жителів, зате класний ФАП, в якому навіть немає лікаря, зате він чудовий, новий, відбудований за кошти платників податків Європи. Тому зараз наші донори інвестують саме в “мізки”. Я вважаю, що це правильно. Потрібно залучати всіх людей, які живуть  на території маленької громади, до  процесів”, – сказав Ратан Ахмедов, Корюківський міський голова.

Під час форуму також відбулася міжнародна панель за участі закордонних спікерів, на якій учасники шукали відповідь на питання, чи є для українських громадських ініціатив та організацій участь у міжнародних проектах нагальною потребою чи тільки фактором престижності.

pt

Примітно, що на Форумі в Одесі також від Громадського Простору погостював Prostir Talks, цього разу – на тему «Громадські мережування та партнерства: коли це працює?». Одна з найчисельніших за кількістю учасників та спікерів панелей викликала чимало інтересу, адже ми розглянули питання не тільки успішних практик, а й проаналізували, які традиційні помилки здійснюють організації у процесі мережування, та запропонували свої міркування щодо того, як їх упереджувати. Про це – вже незабаром детально на Порталі.

“Для Громадського Простору завжди важливо віддзеркалювати досвіди-практики, успіхи громадських організацій, а також говорити і про невдачі, які можуть ставати цінними уроками для всього сектору. Радію знайомству з локальними ініціативами, розвіртуалізація – це завжди початок більш глибокої співпраці. Важливо спрямувати наш спільний фокус на пошук ефективної взаємодії, комунікацій, видимих результатів”, – зазначила виконавча директорка Громадського Простору Алла Прунь.

Другий день також відзначився важливими темами і дискусіями, завершенням Відкритого простору, а також нагородженням переможців конкурсу “Краща громадська ініціатива України”.

 “Буває так, що кожні 50 років є шанс. І якщо суспільство готове на цей шанс – можна щось змінити, а якщо не готове – чекаємо наступні 50 років. Україна цілком відрізняється – тут є шанс кожні 10 років. Те, що є дуже важливим і цього ми чекаємо від громадського сектору і від суспільства, – це “замовляти музику”. Замовляти музику означає визначати, що є на порядку денному…”, – зазначив у виступі Кшиштоф Становський (Люблін, Польща). Відомий польський діяч у межах свого програмного виступу запропонував відповіді на питання:  “Що відбувається з громадським суспільством в Східній Європі? Що можуть і повинні робити українські НУО на місцях, зокрема зважаючи на реалізовані і нереалізовані реформи?”. Відео з виступом Кшиштофа Становського очікуйте незабаром на Громадському Просторі.

ks

Важливим моментом стало нагородження переможців конкурсу «Краща громадська ініціатива України», що був започаткований Спілкою “Громадські Ініціативи України” ще у 2013 році. Головна ідея цього конкурсу – поширити інформацію про невеликі, але цікаві й важливі ініціативи у сфері активізації місцевих громад. Переможці конкурсу обиралися із історій, опублікованих у спеціальному розділі сайту “Історії успіху”. За словами організаторів, цього року для оцінки конкурсної комісії надійшло 96 заявок у восьми сферах громадської діяльності.

Отже, переможцями стали:

Краща ініціатива у сфері волонтерства: Допомога SOS. Рюкзак волонтера
Краща ініціатива у сфері екології та охорони навколишнього середовища: Подаруй сміттю шанс на друге життя!
Краща ініціатива у сфері захисту та представлення інтересів (адвокасі): Захист права на доступ до водних об’єктів – справа самих громадян
Краща ініціатива у сфері культури: Гра з історії Маріуполя «Step by step»
Краща ініціатива у сфері місцевого розвитку: Історичне минуле об’єднує сатанівчан!
Краща ініціатива у сфері роботи з дітьми та молоддю: «Understanding democracy» / «Второпай демократію»
Краща ініціатива у сфері роботи з людьми з інвалідністю: Центр місцевої активності “Старе місто»
Краща ініціатива у сфері розвитку благодійності: Formation+ ініціатива для вирішення проблеми доступності освіти для людей «старшого віку»

dd

На завершення насичених двох днів – панельна дискусія «Успішна громадська ініціатива в Україні: критерії, показники, бачення». Спікерами панелі стали представники донорських організацій – Олена Урсу (ПРООН), Володимир Шейгус (ІСАР «Єднання»), Андрій Павлович (SALTO) та Наталя Кертичак (Фонд «Освіта для демократії»). Фокусні рекомендації для громадських організацій про очікування донорів від Ваших проектних заявок, інші аспекти фандрейзингового процесу –  ми також записали для Вас – і нагадаємо про практичні поради у Базі знань на Порталі. Слідкуйте за оновленнями.

Усі 2 дні Форуму тривав жвавий нетворкінг та знайомство з громадськими ініціативами – навіть просто неба, поза конференц залою.

out

 


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще

Команда ГО "Креативний простір Креденц": молодь має бути дотична до відбудови

  • http://www.prostir.ua/ Prostir

    Дякуємо усім учасникам/цям за цікаву і змістовну бесіду. Багато слушних думок, історій та порад!