Нілс Муйжнієкс: аби затримати людину, зовсім не обов’язково трощити їй череп

Тижневий візит Комісара Ради Європи з прав людини підтвердив факти вбивства, викрадання, катування та застосування надмірної сили правоохоронців щодо мітингувальників. Серйозними є звинувачення ...

Нілс Муйжнієкс

Галина Жовтко

Тижневий візит Комісара Ради Європи з прав людини підтвердив факти вбивства, викрадання, катування та застосування надмірної сили правоохоронців щодо мітингувальників.

Серйозними є звинувачення щодо неналежної поведінки з боку силовиків, що підтверджуються великою кількістю доказів: використання водометів за температури -15 … -20 градусів, утримування людей протягом годин в сидячому положенні, або на снігу чи в неопалюваних поліцейських автомобілях, роздягання та утримування людей на морозі, кидання коктейлів молотова та бруківки назад у протестувальників, навмисне застосування сили проти журналістів та медпрацівників.

Судмедексперт, який брав участь у делегації Комісара Ради Європи, підтвердив, що найбільш розповсюдженим видом ушкоджень є травми голови, які пов’язані із використанням кийків, еластичних куль (10 осіб втратили принаймні одне око) або ударів по голові. За словами комісара, для затримання людей, зовсім не обов’язково трощити їм черепи.

На думку Нілса Муйжнієкса, перше, що потрібно вирішити – це подолати ситуацію з безкарністю правоохоронців. Проте чомусь прокуратура веде розслідування в першу чергу проти учасників акцій протесту, а не проти міліції.

Згідно з офіційної статистики ГПУ, після 19 січня проти учасників протестних акцій було розпочато 123 кримінальних провадження, 236 було затримано, 131 людина опинилась під домашнім арештом, 250 людей мають пред’явлену підозру у вчиненні злочинів. Лише 7 кримінальних проваджень розпочато проти працівників міліції (4 у Києві, 2 у Дніпропетровську та 1 у Запоріжжі).

Окрім того, Комісар Ради Європи з прав людини Нілс Муйжнієкс провів серйозну розмову з Міністром внутрішнім справ України стосовно незаконної та небезпечної співпраці міліції із “тітушками”.

«Докази, які ми маємо, показують, що вони часто озброєні кийками або битами, інколи мають травматичну зброю і часто носять маски. У Запоріжжі представники міліції, з якими ми зустрічалися, підтвердили, що організації «козаків» були залучені для підтримання правопорядку. У Дніпропетровську нам показали фотографію місцевого заступника начальника міліції, який стоїть в оточенні працівників беркуту і людей в цивільному, на обличчі яких вдягнуто маски та які озброєні дерев’яними кийками. І у всіх цих цивільних були жовті нарукавні пов’язки. Моя делегація провела розмову з одним із таких поранених представників цих цивільних груп людей, які надають допомогу органам влади, і він справді заявив, що він дійсно носив жовту пов’язку і що працює на приватну охоронну компанію», – розповів Комісар.

Комісар Ради Європи наголосив Захарченку, що це надзвичайно небезпечна практика, якій має бути покладено край якомога швидше. Адже делегування поліцейських функцій людям, які не носять жодної форми та функції яких не визначені в законі, руйнує будь-яку довіру до органів правопорядку.

Нілс Муйжнієкс зазначив, що зараз існує нагальна потреба в деескалації напруги, побудові довіри та винесенні конфлікту з вулиць на політичну арену.

Через місяць після візиту буде оприлюднено звіт щодо ситуації в Україні, який буде надано в першу чергу комітету Міністрів Ради Європи та Генеральному Секретарю:


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині