Наталія Луценко: все глобальне у світі починається з маленьких щоденних справ

Громадський Простір продовжує серію публікацій  — «Великі справи у невеликих громадах».  Говоримо про справи активних і дієвих, які не сидять, склавши руки, у часи надскладних викликів для країни, а ...

фокус-ділись-добром

Громадський Простір

Громадський Простір продовжує серію публікацій  — «Великі справи у невеликих громадах».  Говоримо про справи активних і дієвих, які не сидять, склавши руки, у часи надскладних викликів для країни, а допомагають адаптуватися тим, хто полишив свої домівки, сприяють у наближенні Перемоги тим, хто захищає нас на фронті… 

Цього разу — про громадську організацію «Творчість. Ініціатива. Енергія.» (Приютівська селищна рада, Олександрійського району, Кіровоградської області), що втілює соціокультурний проєкт з промовистою назвою — «Ділись добром». Його завдання — психологічна підтримка та реабілітація дітей із числа внутрішньо переміщених осіб, адаптація їх до умов проживання на новій території. І реалізують це через живу комунікацію та культурне збагачення. Команда проєкту влаштовує різноманітні креативні івенти, на яких діти мають змогу познайомитися, спільно та активно зробити щось цікаве, поділитися емоціями та поласувати чимось смачненьким.

Цю ідею актив громадської організації на чолі з Дарією Ратушняк подав на конкурс «На місцевих ініціативах будується сильна Україна», організований громадською спілкою «Громадські ініціативи України» за підтримки NED. А нині — про активності, які вдалося втілити, а також про інші добрі справи, для яких створена ця організація, Громадському Простору розповіла Наталія Луценко – членкиня ГО «Творчість. Ініціатива. Енергія», керівниця проєкту «Ділись добром», журналістка видання «Олександрійський тиждень».

Наталія-Луценко

 

Для яких добрих справ створювалась ваша організація? 

Свою місію громадська організація «Творчість. Ініціатива. Енергія» вбачає у підвищенні добробуту населення, розвитку безпеки, розкритті духовного потенціалу людей, зміцненні та вдосконаленні творчого і культурного наповнення, неформальній освіті і самоорганізації. 

Наша візія: впливове, відповідальне громадянське суспільство та спроможні, розвинені територіальні громади, у яких жителі є активними учасниками у суспільному житті своєї громади, гідно вміють захищати свої права та відстоювати власні  інтереси, втілювати в життя корисні соціокультурні проєкти.

Наші основні тематичні пріоритети:

  • розвиток громад і соціального підприємництва;
  • трансформація закладів культури в Центри місцевої активності;
  • розвиток та трансформація демократичних процесів;
  • сприяння розвитку волонтерського руху;
  • самоорганізація населення.

За задумом, створена для організації та проведення культурно-просвітницьких і благодійних заходів, надання громаді гуманітарної допомоги та підтримки. Організація виникла та була офіційно зареєстрована в 2013-му році.

А на сьогодні наша команда, її переважна більшість — це працівники(-ці) культури Приютівської громади, які на громадських засадах долучаються до різноманітних активностей. Також до організації входять місцеві волонтери, пенсіонери, представники ВПО.

306499544_487849943162342_1898320143459597748_n

Варто сказати, об’єдналися, перш за все, з однією метою — щоб трансформувати заклади культури у Центри місцевої активності і на їх базі втілювати у життя різноманітні суспільно-корисні ідеї та проєкти, покращувати свої території та згуртовувати людей зі спільним баченням та цілями, чим ми й наразі займаємося.

Як повномасштабне вторгнення росії вплинуло на вашу активність?

Ми працювали і працюємо на Кіровоградщині, де і застала нас війна. З початком повномасштабного вторгнення ми дещо змінили направленість своєї роботи. Якщо до війни ми більше займалися просвітницькою роботою та підтримкою культурних ініціатив, то з її початком – стали активніше допомагати ВПО, малозабезпеченим та вразливим категоріям населення. Більше уваги почали приділяти благодійним заходам та акціям на підтримку ЗСУ, проводили збір речей і одягу, продуктів харчування, плели маскувальні сітки тощо…

«Ділись добром». Як саме це гасло реалізуєте в своєму проєкті?

Проєктом «Ділись добром» передбачається підтримка і допомога дітям з числа ВПО та дітям вразливих категорій населення у адаптації та психологічному розвантаженні на території нашої Приютівської громади. Для цього ми запланували проведення різноманітних культурно-масових заходів патріотичного спрямування, а також надання психологічної підтримки та реабілітації дітям з числа ВПО. Сприяємо адаптації їх до нових умов проживання на новій для них території. Це водночас і жива комунікація, і культурне збагачення…

За завдання ми собі поставили проведення чотирьох творчих лабораторій — «Мрія про Україну», а також п’яти патріотичних квестів «Моя Батьківщина – єдина країна».

Проєкт дійсно актуальний для громади, оскільки наша територія прийняла чималу кількість переселенців, зокрема дітей, які потребували особливої уваги і психологічної підтримки.

було залучено триста дітей з числа ВПО та вразливих категорій

Фактично, за результатами проєкту, було залучено близько 300 дітей, яким була надана психологічна підтримка та реабілітація. Ми сприяли їхній адаптації до умов проживання на новому місці, зокрема, залучили їх до місцевих закладів культури, що є осередками центрів місцевої активності у громаді. Там вони познайомилися з їхньою роботою та доєдналися до різних гурткових та культурних заходів.

Що вдалося реалізувати? 

Проєкт, який тривав з червня до вересня 2022 року, втілювали активіст(к)и ГО «Творчість. Ініціатива. Енергія» у партнерстві з Приютівською селищною радою. Наразі нашій команді вдалося втілити всі дев’ять заходів, що були заплановані. Мова йде про вже згадані чотири творчі лабораторії, під час яких діти малювали свою мрію про Україну та виготовляли патріотичні аплікації у вигляді серця України. До речі, по завершенню цієї роботи на них чекало таке «Коло довіри», де вони мали змогу поділитися емоціями від цієї творчої лабораторії. А потім були смаколики.

0fe8e93e7ea8a899a25bfda9a7c44c30

Ми провели п’ять патрітичних квестів під гаслом: «Моя Батьківщина – єдина країна». Усі вони починалися зі знайомства учасників та формування команд. Потім кожна команда шукала підказки і виконувала різні творчі, спортивні та інтелектуальні завдання. А на фініші кожну команду чекав скарб. По завершенню заходу — смачні хотдоги і напої.

У невимушеній атмосфері діти також ділилися своїми емоціями від квестів на «колі довіри». До слова, всі залишалися задоволені і залюбки б долучалися до активностей ще…

294233581_5309173092484115_8067142196739842803_n

Наша команда вирішила додатково провести три творчих майстер-класи. Два з них на базі бібліотек — із виготовлення безпекових флікерів, а у Центрі культури і дозвілля — ліпили іграшки з пластеліну. Нас у цьому добре підтримала кураторка проєкту — Ірина Ткаченко, очільниця Агенції сталого розвитку “Хмарочос” з Кропивницького, яка передала для цього всі розхідні матеріали. Також вона провела дві виїзні зустрічі з активістами ГО «Творчість. Ініціатива. Енергія» та  онлайн-семінар зі стратегічного оцінювання спроможності нашої організації.

дітям особливо не вистачає живого спілкування

Вважаємо, що досвід нашого проєкту може бути цікавим іншим громадам, оскільки проблема адаптації ВПО є і буде на часі. Протягом шести місяців більшість садочків та шкіл працюють онлайн, тому дітям особливо не вистачає живого спілкування. А такими центрами спілкування і місцевого дозвілля на даний час лишаються будинки культури, куди завжди можна завітати та організувати свій відпочинок. 

Як про вас дізнаються сім’ї ВПО? 

У ГО «Творчість. Ініціатива. Енергія» є база ВПО, які мешкають у Приютівській громаді. Також залучаємо працівників старостатів, які допомагають у формуванні списків учасників. Примітно, що всі відгукуються дуже активно і завжди готові долучатися до наших суспільно корисних справ. 

Ми тісно співпрацюємо з місцевою владою та іншими благодійними, громадськими та релігійними організаціями. І досі ми реалізуємо низку спільних ініціатив, зокрема проводимо для наших дітей «Експрес-кафе» та розважально-ігрові програми, благодійні акції.  

А як реагують самі діти на активності? 

Знаєте, діти насправді навіть записувалися наперед на певні наші події — пікніки, квести, творчі лабораторії… За проєктом, ми прописували квоту — 25 дітлахів, але по суті щоразу їх  було більше. Їм було цікаво!

У великих містах більше закладів культури, де можна себе в чомусь задіяти, але ось в таких громадах, як наша, і для невеликих містечок, сіл зокрема, то це за щастя — коли відбуваються подібні івенти, які єднають, згуртовують дітей. Такі заходи — цінні не тільки тим, що діти включаються в інтелектуальні, спортивні, творчі активності, але й можливістю побути в такій неформальній атмосфері, поспілкуватися з однолітками, почастуватися чимось смачненьким, познайомитися між собою… Тому звісно — діти відгукуються позитивно. 

306856297_3119484401602384_3320325578624755540_n

Ми виконали всі активності за проєктом, але села громади просять проводити щось і в них…  До речі, щойно ми завершували проєкт “Ділись добром”, як нас долучили до проєкту “Адаптація через культуру” — ГО “Інститут соціокультурного менеджменту”. У цьому проєкті ми також влаштовували різноманітні майстер-класи, зокрема, з вишивання…

У деяких населених пунктах школи та садочки не працюють через війну, не працюють гуртки або нема інструментів для різноманітних занять, тому такі можливості дуже важливі. В ситуації війни такі проєкти, активності — з можливістю живої, неформальної комунікації — дуже необхідні.  

Над чим і з яким настроєм сьогодні ви працюєте? 

Команда нашої організації наразі працює над створенням Центрів арттерапевтичної допомоги на базі будинків культури громади. У нашому баченні, це можуть бути облаштовані спеціальні кімнати, або простір для психологічного розвантаження та адаптації і живого спілкування для внутрішньо переміщених людей та представників багатодітних сімей. Ми наразі шукаємо додаткове фінансування на їхнє створення.

b3d02adcac8311d62f251de62ed28980

З початком повномасштабної війни росії в Україні команда нашої організації для себе вирішила допомагати людям, які опинилися у складних життєвих обставинах. І успішно працює над цим і сьогодні, адже розуміє, що зараз людям, які переживають розлуку з рідними, з рідною домівкою, так бракує елементарно людської підтримки, доброти, тож наші заходи завжди націлені саме на це.

Ми сподіваємося, що кожна наша маленька добра справа, поступово переросте у великий океан добра. І віримо, що всі наші починання – не марні.

Тож зичимо й іншим – не зупинятися на досягнутому, адже все глобальне у цім світі починається виключно з маленьких щоденних справ.

 ………………………………………………..

 

Читайте також:

Ольга Галак: маленькими кроками кожен з нас наближає Перемогу

Втілюючи «Мрію». Як громада і молодь Переяслава згуртувались задля появи скейтпарку

Люба Гультайчук: обов’язково переможемо, бо ми — українці

 

 


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків

Простір, де вас вислухають, творить умови для зцілення: Франческо Ардженіо Бенаройо про досвід допомоги українцям

Репортажно з Алеї ГО «Згуртованість»: у Києві відбувся #РазомДіємо Фест