Надія Бабинська про конкурс молодіжних інновацій U-Inn: інновувати, творити і змінювати свої громади

З 17 вересня 2017 року  стартує конкурс молодіжних інновацій для демократії та прав людини в Україні U-Inn, що відкритий для ідей та проектів від молодих людей з регіонів України, а також з Києва, ...

Надія Бабинська

Любов Єремічева

З 17 вересня 2017 року  стартує конкурс молодіжних інновацій для демократії та прав людини в Україні U-Inn, що відкритий для ідей та проектів від молодих людей з регіонів України, а також з Києва, віком від 18 до 35 років. Надія Бабинська, координаторка програми підтримки молодіжних інновацій в Україні U-Inn, докладно розповіла Громадському Простору про особливості та родзинки конкурсу та заохотила українську молодь неодмінно долучатися своїми ідеями. Все, що потрібно для цього – запропонувати інновацію в сфері демократії або прав людини і ви матимете шанс отримати 5 тисяч доларів на її реалізацію. 

Громадський простір: Хто автор ідеї конкурсу? Як і у кого вона виникла?

Надія: Ідея проведення конкурсу молодіжних інновацій виникла з ініціативи Міністерства молоді та спорту під час одного з обговорень нового проекту Програми розвитку ООН в Україні “Громадянське суспільство для розвитку демократії та прав людини в Україні”. П’ятирічний проект за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії спрямований на підвищення інституційної спроможності організацій громадянського суспільства в Україні. Тематичними пріоритетами проекту є демократизація, права людини та громадянська активність молоді. У рамках проекту планується реалізувати багато ідей, у тому числі і підтримка молодіжних діячів, волонтерства.

На перетині пріоритетів проекту і зародилась ідея проведення конкурсу. Спершу ми думали про власне конкурс молодіжних інноваційних проектів для демократії та прав людини в Україні, однак, коли почали прописувати концепцію конкурсу, то зрозуміли, що в нас вибудовується ціла програма підтримки молодіжних інновацій. Наразі, окрім самого конкурсу інноваційних проектів, у нас передбачений і інноваційний дводенний табір, і навчальні візити до регіональних організацій громадянського суспільства, і фестиваль.

 Громадський простір:  Я так розумію, що до такого конкурсу задіяні різні партнерські організації: хто вони? 

Надія: Міністерство молоді та спорту України, Державне агентство з питань електронного врядування, Центр інформації про права людини, мережа хабів громадянського суспільства в Україні, яких підтримує ПРООН, Центр розвитку інновацій НАУКМА, Freedom House в Україні, Socialboost.

 Громадський простір:  Тепер ближче, власне, до самого конкурсу. У чому саме полягає його місія? Якою є його тематика?

підтримати молодь із регіонів України, яка прагне змін

Надія: Ми хочемо підтримати молодь із регіонів України, яка прагне змін і хоче розвивати демократичні реформи, права людини в своїх громадах, впливати на прийняття рішень органами влади, співпрацювати з іншими громадськими організаціями. Сподіваємось, що цей конкурс допоможе викристалізуватись ідеям, навколо яких згуртуються молоді пасіонарії, які стануть рушіями змін в областях, районах, містах, селах та селищах.

Тематика U-Inn – це демократія та права людини на місцевому рівні. Це і залучення молоді до процесу прийняття рішень та участі в житті громади, і прозорість, відкритість та підзвітність влади, вибори, самоврядування, вплив на місцеву владу, захист та просування прав людини, толерантність та недискримінація, забезпечення свободи слова та вираження поглядів, права внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю та інших вразливих груп населення, доступ до публічної інформації, відкриті дані, ґендерна рівність. Ми не обмежуємо інноваторів та інноваторок цим переліком, адже якщо у молодих людей є ідеї щодо тем, які не згадані тут, вони можуть запропонувати свою. Головне, щоб вона стосувалась демократії та прав людини, залучення молоді. 

U-Inn1-03-1024x1024

Громадський простір:  У чому родзинка конкурсу? Хто може взяти у ньому участь?

Надія:  U-inn підтримує інноваційну молодь на місцевому рівні і саме місцеві команди, які переможуть в конкурсі, отримають 5 тисяч доларів для реалізації задуманого.  Інноваторам та інноваторкам треба дослідити, а що ж власне за проблеми чи потреби є в громаді, які можна вирішити чи задовольнити завдяки новим підходам та рішенням. А потім разом із громадою впроваджувати ці підходи. Це сприятиме залученню молодих людей в регіонах до громадського життя, до прийняття рішень, до змін. Адже одним із основних принципів інновацій є інклюзивність, тобто залученість. 

Всі проекти, які будуть подані на U-inn, зберігатимуться в Банку інновацій, а на самій платформі uinn.org.ua можна буде шукати партнерів, однодумців.

просимо наших учасників та учасниць не обмежувати себе в пошуках ідей та інструментах їх реалізацій

Ми підтримуємо не тільки тематично різні інновації, а й різні методи їх реалізації. Адже деякі питання можна вирішити завдяки інформаційним технологіям, а для деяких потрібні креативні підходи, такі як мистецькі акції, якусь проблему можна вирішити завдяки соціальному підприємництву. А для чогось потрібна комбінація всіх підходів. Тому ми просимо наших учасників та учасниць не обмежувати себе в пошуках ідей та інструментах їх реалізацій. Ми закликаємо їх інновувати, творити і змінювати свої громади.

До участі в конкурсі молодіжних інновацій U-Inn запрошуються громадяни та громадянки України віком від 18 до 35, об’єднані в команди. Команда повинна складатись з 3-5 людей, де має бути хоча б один/одна представник/представниця іншої статі. Проекти можуть подавати як зареєстровані громадські організації, так і неформальні групи, команди друзів-інноваторів та інноваторок, студенти та студентки, представники та представниці молодіжних організацій. Програма розвитку ООН в Україні допоможе команді, яка не має зареєстрованої організації, домовитись про партнерство для реалізації проекту з існуючим регіональним хабом громадянського суспільства з мережі ПРООН (Дніпропетровська, Донецька, Закарпатська, Кіровоградська, Львівська, Рівненська, Херсонська, Чернігівська області).

Надія Бабинська

 Громадський простір:  З яких етапів складається конкурс?

Надія:  Основним заходом програми підтримки молодіжних інновацій є власне конкурс, презентація якого відбудеться 15 вересня 2017 року.   Прийом заявок на конкурс молодіжних інновацій U-Inn розпочнеться з 17 вересня 2017 року і триватиме до 11 листопада 2017 року. Вже 17 листопада 2017 року ми матимемо перелік з 10 півфіналістів, серед яких 25 листопада журі вибере трьох переможців. Вони отримають підтримку Програми розвитку ООН в Україні та менторів для реалізації задуманих проектів. А вже в березні 2018 року ми будемо раді запросити всіх охочих на фестиваль інновацій U-Inn Fest, де можна буде почути про реалізовані інноваційні проекти.

Окрім власне конкурсу, молоді люди можуть подаватись на участь у молодіжному таборі інновацій для демократії та прав людини в Україні “U-Inn Camp”, який відбудеться 7-8 жовтня 2017 року, а також навчальні візити до регіональних хабів громадянського суспільства — 23-27 жовтня 2017 року. 

Слідкуйте за анонсами та новинами на нашому сайті uinn.org.ua.

 Громадський простір:  До речі, яку мету ставить перед собою молодіжний табір “U-Inn Camp”?

 Надія: Дводенний табір молодіжних інновацій збере молодь із регіонів України, яка бажає взяти участь в конкурсі U-Inn або вже зареєструвала до участі в конкурсі свої інноваційні проекти. Під час табору заплановані навчальні та практичні сесії з основ демократії та прав людини, ідеації, проектного менеджменту, роботи з місцевою владою, волонтерства, соціального підприємництва, креативних підходів, геймифікації та civic tech. Завданнями табору є надання базових знань, навичок щодо тематики конкурсу, а також налагодження контактів та зв’язків між молодіжними інноваторами та інноваторками, тренерами та тренерками, гостями табору.

Громадський простір: А що очікуєте від подорожей  у регіональні хаби громадянського суспільства?

Надія: Ми переконані, що такі навчальні візити, які заплановані до регіональних хабів в Чернігові та Перечині (Закарпатська область), допоможуть молоді більше дізнатись про проекти та роботу громадських організацій у сфері демократії та прав людини, познайомитись з дієвими практиками та методами роботи, реалізації ідей, поспілкуватись з лідерами місцевих громадських організацій, розпитати в них про роботу, а також поділитись власним досвідом. Ми сподіваємось, що такі візити надихнуть молодих людей на нові ініціативи, допоможуть їм реалізувати задумане. 

Громадський простір: Кілька слів про номінації конкурсу.

Надія: Ми вирішили розділити номінації у відповідності до методів, які запропоновані для вирішення проблем чи задоволення потреб громади. Команди змагатимуться за перемогу в трьох номінаціях: технологічна інновація, яка пропонує вирішення проблеми чи реалізацію ідеї завдяки технологіям (це може бути мобільний додаток, програма, мобільна або онлайн гра, інтерактивна візуалізація тощо), соціальний скрипт, який використовує нові інструменти та механізми, нестандартні підходи (мистецтво, гра тощо) для утвердження демократії та прав людини, залучення молоді до прийняття рішень та життя громади, та соціальне підприємництво (виробництво, надання товарів та послуг тощо).

U-Inn1-04-1-1024x1024

Команда-переможиця в кожній з трьох номінацій отримає по 5 тисяч доларів для реалізації проекту. Окрім цього, команди отримають менторську підтримку.

Громадський простір: Цікаво, хто входить до складу журі? Як взагалі будуть оцінюватися проекти?

Надія: Суддями конкурсу є Олександр Ярема, заступник Міністра молоді та спорту України, Олександр Риженко, голова Державного агентства з питань електронного врядування,  Метью Шааф, керівник Freedom House в Україні,  Денис Гурський, засновник Socialboost, директор Incubator 1991, Сергій Лобойко, голова Центру розвитку інновацій НАУКМА та Олена Урсу, керівниця проекту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”.

Проекти оцінюватимуться за такими критеріями як актуальність, відповідність потребам громади та тематиці конкурсу (для цього потрібно буде дослідити потреби громади), реалістичність впровадження (краще менше, але краще), сталість та вимірюваність результатів (щоб проект міг тривати і без фінансової підтримки ПРООН), соціальний вплив (створення нових соціальних взаємин, добробуту для громади, її активізації), відповідність принципам інновацій ПРООН, ґендерна та соціальна інклюзія (включеність, залученість всіх зацікавлених сторін). 

Громадський простір: Якими є перспективи переможців, на Вашу думку?

Надія: Ми сподіваємось, що перспективи матимуть не тільки команди-переможиці, а й автори та авторки інших інноваційних проектів. Вони спільно з громадою зможуть зреалізувати задумане. Це дозволить їм налагодити зв’язки з громадським сектором, органами влади, молодіжними ініціативами. Команди відчують свою соціальну відповідальність і будуть продовжувати змінювати, інновувати. 

Громадський простір: Яких результатів хочете досягнути і що очікує конкурс в майбутньому?

Надія: Ми очікуємо, що реалізація програми підтримки молодіжних інновацій U-Inn дозволить налагодити дієвий, сталий та продуктивний зв’язок між громадськими організаціями та молоддю завдяки спільним проектам і активностям. Окрім того, молодь матиме нові інструменти та механізми впливу на процеси становлення та розвитку демократії та захисту прав людини в регіонах. А це, в свою чергу, дозволить більше її залучити до формування громадського порядку денного з врахуванням того, що й вразливі групи молоді матимуть рівні можливості і доступ до життя громади.

Хочеться вірити, що успішні проекти будуть впроваджуватись в регіонах України, а започатковані інновації будуть сталими.

У майбутньому ми сподіваємось, що Міністерство молоді та спорту переконається в дієвості цього формату підтримки молодіжних ініціатив та в подальшому молодіжні інновації у рамках власних конкурсів проектів. Для самих учасників та учасниць це може стати гарним стимулом до подальшого активного залучення до вирішення проблем власної громади.

Громадський простір: І наостанок – надихаючий меседж для тих, хто захоче взяти участь.

Надія: Вам від 18 до 35 років і ви хочете і знаєте, як зробити так, щоб демократія і права людини в вашій громаді були наповнені змістом, щоб молодь впливала і вирішувала, а влада була відкрита і підзвітна? Ми чекаємо вашого сміливого проекту. Долучайтесь до спільноти молодіжних інноваторів та інноваторок України. Інновуйте, творіть, змінюйте!

 

Не пропустіть оголошення старту конкурсу на порталі Громадський Простір у розділі  “Конкурси” 

………………………………………..

Фото: Maxym Kozmenko


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще

Команда ГО "Креативний простір Креденц": молодь має бути дотична до відбудови

Інклюзивне мистецтво, польсько-українська співпраця та війна: історія двох організацій