Ми боремося за спільне благо під назвою Україна: візії відновлення та розбудови

Кількість зруйнованих чи пошкоджених об’єктів в Україні сягає понад 170 тисяч. Руйнувань зазнали близько 1500 об’єктів культурної спадщини та інфраструктури. Загальна сума прямих збитків, завдана ...

326711247_754785852649481_4051431847495259332_n

Громадський Простір

Кількість зруйнованих чи пошкоджених об’єктів в Україні сягає понад 170 тисяч. Руйнувань зазнали близько 1500 об’єктів культурної спадщини та інфраструктури. Загальна сума прямих збитків, завдана інфраструктурі України через війну, зросла до майже $138 млрд.

Попри масштабні руйнування, які принесла війна, Україна має унікальну можливість — стати модернізованою країною з потужною економікою та сильними інституціями. 

Як процес відновлення бачать на національному та міжнародному рівнях, навколо яких місій та цінностей варто об’єднуватися, які ініціативи та проєкти вже допомагають відбудові України, які виклики нас чекають попереду — обговорювала 10 лютого спільнота учасники/ць Форуму «Сильні як земля: наближаємо перемогу». Форум організовано Мережею захисту національних інтересів «ANTS» в межах проєкту «Restoring Ukraine Together», що реалізується за підтримки Європейського Союзу. 

330933794_1275403440025814_6716826776329320525_n

Фото: ГО «ANTS»

Форум покликаний стати спільним майданчиком, аби залучити усіх стейкхолдерів змін та відновлення — і не тільки на національному, але й міжнародному рівні, аби почути громади, як вони бачать ці зміни, як вони готові до них, як вони виживають та діють прямо зараз, в умовах війни, відповідаючи на нові виклики. Проглянути дискусії Форуму можна за посиланням: https://bit.ly/3lo6MD8

Ганна Гопко, голова правління ГО «ANTS»: «Ми хочемо говорити про Україну сильну. Ми сильні, але чи здатні ми побудувати сильну державу, якою не просто будуть пишатися колись наші діти, а Україна — яка є вже глобальним трендсеттером. Нам важливо не просто захисти те, що в нас є, тому що ЗСУ роблять неймовірні речі… Нам важливо потім дивитись кожному захиснику, який сьогодні жертвує своїм життям, в очі. І чітко говорити, що ми тут не марнували шанс».

340555068_701867898377526_8486283548446318225_n

 Фото: ГО «ANTS»

Ми повинні бути цікаві і собі, і світові 

Сьогодні в Україні йде не просто збройна війна, а війна цінностей. Про це під час форуму зазначив Ігор Козловський, український вчений, релігієзнавець, кандидат історичних наук, письменник та громадський діяч:

ми боремося за цінності майбутнього

«Коли я говорю, що це не тільки збройна війна, але і ціннісна війна, екзистенційна війна, я маю на увазі, що ми боремося за цінності майбутнього, наші цінності і свободи, і гідності, й ідентичності, і цінності любові. Це про майбутнє. росія — це цінності минулого, це могила, це мертві цінності, в яких немає перспективи для розвитку. Це величезна могила і вони тягнуть нас в цю могилу, намагаються втягнути. Але ж ми рухаємося вперед — і це головне… 

Ми дійсно повинні зрозуміти, що зараз ми боремося за спільне благо під назвою Україна. Ми повинні дійсно об’єднуватися заради спільного блага і це спільне благо не тільки відбудувати, а й відновити. От у слові «відновити» є слово «нове». Про яке говорив наш пророк, поет Шевченко «І на оновленій землі…». Ми повинні бути цікаві і собі, і світові. Якщо ми будемо цікаві тільки собі, то світу стане не цікаво допомагати нам». 

 

Не програти мир 

Лариса Івшина, українська журналістка, громадська діячка, головна редакторка газети «День», вважає, що «Україна така не дуже виговорена країна», і сьогодні є два питання, які потребують розмови в суспільстві. Зокрема, як нам, вигравши війну, не програти мир? 

Україна така не дуже виговорена країна

«Я знаю, що на це питання є багато різних відповідей, одна з тих відповідей — що цьому протистоянню сотні років, але чи були у нас можливості, маневри, коли все ж таки ми могли зайняти інші позиції у світі для себе теж… Друге питання, яке висить, яке потребує відвертої розмови в суспільстві, і тут потрібні платформи для постійного діалогу, щоб люди думали над тим, як нам, навіть вигравши військову перемогу, не програти мир».

На думку Лариси Івшиної, національна ідея може бути ще й інструментом. 

«Ідентичність і модернізація… Ідентичності ми присвятили величезний масив нашої бібліотеки «Україна Інкогніта». Перша книга вийшла 20 років тому й у рік широкомасштабної війни ми її перевидали. Я написала для неї спеціальну післямову, тому що ті питання, які тоді порушила в передмові, багато людей 20 років тому не відчували так гостро. А я написала тоді, що нашому поколінню потрібно вирішити два завдання: повернути престиж української мови і зробити історію наскрізним предметом. Історія — це наскрізний нерв українського суспільства, ми були відлучені від її глибокого вивчення… Цілісне, системне не тільки вивчення, але практикування історії. Ідентичність добре, але що таке для нас модернізація, як наблизити виїзну модель України, яка отримує шалені оплески всюди у світі з внутрішньою проблемою, яку ми всі гостро відчуваємо?»

 

Єдина електронна система управління відбудовою

В Україні почали розробляти Єдину електронну систему управління відбудовою, яка дозволить зробити процес відбудови скоординованим та прозорим. Про це заявив Віктор Нестуля, співзасновник Коаліції RISE Ukraine Open Contracting Partnership, яка реалізує цей проєкт спільно з Мінінфраструктури.

330984980_763765862013596_4302825972198844805_n

Фото: ГО «ANTS»

«На перспективу 15-20 років мають з’явитися зрозумілі правила гри і зрозуміла координація, — вважає Віктор Нестуля. — Ця електронна система має допомогти структурувати формування проєктів з усіх рівнів і, умовно кажучи, формування загальнонаціонального меню відбудови чи банку проєктів. Ми її розробляємо таким чином, що не буде жодного контролю на рівні уряду — чи проєкт який розробила та подала громада потрапляє в це меню чи ні. Умовно кажучи, в Міністерстві, Кабміні чи Офісі президента галочки, що ми пропускаємо чи не пропускаємо ваш проєкт, не буде». 

Завдяки такій системі міжнародні донори бачитимуть потреби по країні, по секторах, по регіонах, та зможуть скоординовано вести свою комунікацію.  

 

Відновлення культурної спадщини

Сьогодні Міністерство культури та інформаційної політики відповідає за збирання інформації про руйнування та пошкодження культурної спадщини. Важливим завданням є створення електронного реєстру культурної спадщини, якого в Україні досі немає. Такий реєстр дозволить забезпечити прозорість процесу відбудови.   

За словами Тараса Шевченка, заступника Міністра культури та інформаційної політики України, сьогодні однією із пріоритетних задач Міністерства є забезпечення стабілізації об’єктів культурної спадщини, які зазнали руйнувань, щоб потім робити масштабне відновлення.

«Відновлення неможливе без спільного об’єднання зусиль усіх зацікавлених сторін — і громадян, і громад, і державних органів, і звісно міжнародних партнерів. І без того, щоб забезпечити  максимальну прозорість і чесність всіх процесів. Сподіваюся що нові зміни і нове агентство (ред. — Агентство відновлення та розвитку інфраструктури) мають все це забезпечити», — заявив Тарас Шевченко.

 

Відбудова та розвиток громад в умовах війни

330636961_1172067123502605_2091281664409460978_n

Фото: ГО «ANTS»

Процеси відбудови й подальшого розвитку громад будуть довгими й складними, і до них потрібно вже готуватися. Зокрема так вважає Анатолій Ткачук, директор з питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства: 

без людей нема громади, нема держави

«Потрібно готуватися заздалегідь. І філософія такого відновлення для мене вкладається в три позиції: перша — люди, друга —  інфраструктура, третя — інституції. Люди номер один… без людей нема громади, нема держави. 

Сьогодні в нас офіційно зареєстровано 4,7 млн ВПО в межах України, скільки за кордоном — складно сказати. У листопаді ми провели опитування разом з Радою Європи, де 77% опитаних сказали, що вони не збираються змінити громаду, в якій вони живуть. Тобто 2,7 млн осіб скоріше за все не повернуться. І отут постає питання для голів і для державних мужів…». 

На думку Анатолія Ткачука, громади зацікавлені в тому, щоб ці люди там залишилися, і це правильно. А, наприклад, міста Херсон і Харків зацікавлені в тому, щоб ці люди повернулися, і це також правильно. Необхідно шукати золоту середину, щоб врахувати інтереси одних та інших. 

сьогодні громади мають дуже різні завдання та виклики

За словами Оксани Продан, радниці з муніципальних питань Голови Асоціації міст України, сьогодні громади мають дуже різні завдання та виклики, тому що знаходяться в різних чотирьох типах територій: одні в тилових територіях, інші знаходяться на деокупованих, інші в зоні бойових дій, ще одні чекають на деокупацію. Тобто, чотири різні ситуації, абсолютно різні завдання.

Головне завдання, яке сьогодні має перед собою Асоціація міст України — допомагати громадам забезпечувати людей. Асоціація сприяє громадам в пошуку ресурсів, займалася з перших днів повномасштабної війни постачанням гуманітарної допомоги, активно співпрацює з усіма об’єднаннями місцевого самоврядування і регіонів Європи, продовжує надавати важливу допомогу громадам, які постраждали від бойових дій.

За словами Анатолія Ткачука, після закінчення війни економіка за інерцією все-таки продовжуватиме падати, багато проблем залишатиметься, не все буде компенсовано. 

«Я зараз не можу знайти жодної методики, яка б давала змогу хоча б подумати — що відновлювати, що не відновлювати, як врахувати — повернуться люди чи не повернуться… І вже зараз потрібно створювати інструментарій, що дасть змогу заощаджувати ресурс всередині..»

 

Зміцнення громад: ключові потреби

Мережа «АНТС» реалізує проєкт «Зміцнення громад заради перемоги та відродження України. Зміцнення громадської довіри», серед завдань якого аналіз розвитку громад, вивчення їхніх можливостей та сильних сторін, а також допомога у формуванні рекомендацій для відновлення та розвитку. Аби дослідити актуальні потреби було опитано 30 громад України, які охоплюють 1030 населених пунктів.

Під час форуму Наталя Федорович, керівниця цього проєкту, представила результати опитування про те, які інфраструктурні, економічні та соціальні потреби громад є найбільш популярні. 

Зокрема, в усіх громадах було озвучено як серйозну проблему необхідність впровадження енергоефективних технологій і термомодернізації будівель. Далі серед ключових потреб названо:

  • необхідність створення або оновлення системи оповіщення про небезпеки
  • усі громади озвучили необхідність роботи у сфері захисту прав ветеранів та роботи з ветеранами
  • потреба в обладнанні
  • будівництво  укриттів
  • необхідність інвентаризації земель
  • створення соціального житла, для мешканців громади так для внутрішньо переміщених осіб
  • створення спільних просторів для спілкування
  • необхідність оновлення матеріально-технічної бази освітніх культурних закладів
  • проведення широкосмугового  інтернету в сільській місцевості
  • оновлення книжкових фондів бібліотек
  • створення центрів психологічної реабілітації для учасників війни і членів їхніх сімей та інших громадян, які постраждали від війни.

 

Нам потрібні людські історії про війну

331060284_767403878141446_17393264985902969_n

Фото: ГО «ANTS»

На завершення форуму відбувся допрем’єрний показ фільму «Сильні як земля», створений у співпраці з громадською організацією «АНТС» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». 

Анна Слюсаренко, продюсерка фільму, презентуючи його ідею, зауважила, що це фільм про звичайних українців з різних куточків України, про людей, які роблять все, щоб в Україні була перемога — і взагалі Україна була. 

«Нам потрібні людські історії про війну», — вважає Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження». Які не просто розповідають про рух лінії фронту, певні операції, а показують історії людей, як формується наш дух опору, з чого він складається, про витривалість, готовність до відновлення, врешті про унікальну стійкість, яка стала найбільшим феноменом для всього світу.

В Україні на телевізійних майданчиках фільм буде презентовано 24 лютого, зокрема в регіональній мережі Суспільного, а згодом на інших каналах. І також планується широкий показ на інших міжнародних майданчиках.

 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще

Команда ГО "Креативний простір Креденц": молодь має бути дотична до відбудови

Інклюзивне мистецтво, польсько-українська співпраця та війна: історія двох організацій