Громадянське суспільство України — у цифрах і фактах. Огляд досліджень

Досить популярний запит серед аудиторії читачів/ок Громадського Простору — які ключові дослідження, опитування, моніторинги та звіти щодо стану розвитку громадянського суспільства можна переглянути. ...

NEW_slider_ГП(59)

Громадський Простір

Досить популярний запит серед аудиторії читачів/ок Громадського Простору — які ключові дослідження, опитування, моніторинги та звіти щодо стану розвитку громадянського суспільства можна переглянути. А вони є, правда, не завжди просто їх відшукати. 

Відповідаємо на запит цим оглядом актуальних аналітичних документів, які віддзеркалюють основні тренди, виклики та прогреси в розвитку українського громадянського суспільства. Це зокрема дослідження щодо дотримання прав людини, свободи слова, вимір довіри до різних інституцій, тенденції в благодійному секторі, різні аспекти реагування на кризу COVID-19 та ін. 


 ♦ Індекс сталості організацій громадянського суспільства  

Screenshot_35

Civil Society Organisations Sustainability Index – CSOSI є інструментом для оцінки міцності та загальної життєздатності сектору організацій громадянського суспільства. Готується УНЦПД спільно з організацією FHI360 за підтримки Міжнародного центру неприбуткового права (The International Center for Not-for-Profit Law) та за фінансування Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

  • Україна у своєму субрегіоні, до якого також входять країни пострадянського ареалу – Білорусь, Росія, Молдова, Грузія, Азербайджан та Вірменія, – залишається країною із найвищою сталістю ОГС, що дорівнює 3.2 у проміжку між 7 та 1 балів, де 1 – найвищий бал. У порівнянні з 2018 роком показник Індексу сталості організацій громадянського суспільства в Україні підвищився, хоча й на доволі невеликий показник – 0,1. 

Більше

 

♦ Активізм 2020: Моніторингова доповідь щодо переслідувань активістів і правозахисників

Доповідь підготовлена Центром прав людини ZMINA в рамках проєкту «Підвищення ролі та захисту правозахисників в Україні» в партнерстві з Нідерландським Гельсінським комітетом за підтримки ЄС.

  • Київ та Одеський регіон залишаються “лідерами” за кількістю інцидентів – там трапилось 34 та 11 випадків відповідно. Третє місце ділять між собою Київська та Дніпропетровська області, де зафіксовано по 6 інцидентів.
  • Найбільш ризикованими видами громадської діяльності залишається протидія корупції та захист прав ЛГБТІК.
  • Зростання агресії з боку праворадикальних угрупувань проти ЛГБТІК-активістів у регіонах, зокрема, в Одесі, Харкові та Запоріжжі у відповідь на проведення у цих містах правозахисних і просвітницьких заходів.    

Більше

 

♦ «Дух, що тіло рве до бою»: революційні настрої українців на тлі протестів у Білорусі та Росії

Screenshot_30

Загальнонаціональне опитування проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології протягом 3–16 листопада 2020 р. Приурочено до дня народження Ірини Бекешкіної – знаної української соціологині, директорки Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва у 2010–2020 роках.

  • 77,5 % українців негативно оцінює поточну політичну ситуацію в Україні.
  • Особливо критичні настрої панують серед старшого покоління (79 %).
  • Лише 28 % опитаних очікують, що в їхніх громадах найближчим часом пройдуть мітинги чи виступи

Більше

  

♦ Опитування щодо громадського залучення в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (USAID/ENGAGE) 

Допоможи собі сам: українці розчаровані в реформах, але готові підтримувати одне одного та свої громади

Загальнонаціональне опитування щодо громадського залучення проводиться в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (USAID/ENGAGE), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується Pact в Україні. Цей звіт підсумовує основні результати опитування, проведеного влітку 2020 року.

  • Кожен третій українець (32,5%) стверджує, що регулярно або рідко відвідує збори у своїх громадах.
  • Менша частка громадян заявляє, що вони беруть участь у діяльності громадських організацій (18,6%).
  • Кожен п’ятий українець (20,9%) перераховував кошти благодійним або громадським організаціям протягом останнього року

Більше

 

♦   Барометр ОГС: оцінка середовища для громадянського суспільства у країнах Східного партнерства  

Screenshot_4

Звіт по Україні за червень 2019 – липень 2020 років. Дослідження підготували експерти Українського незалежного центру політичних досліджень у рамках проєкту “Моніторинг прогресу, розширення можливостей” у співпраці з Європейським центром неприбуткового права (ECNL) за підтримки ЄС.

  • Зафіксовано деякі позитивні зміни (Конституційний суд визнав запровадження е-декларування для активістів неконституційним, скасовано форму звітності, яку НУО мали подавати до органів статистики, зменшилась кількість суб’єктів, які приймають документацію на реєстрацію, запроваджено частковий конкурс на держфінансування для НУО осіб з інвалідністю). 
  • Та реальні умови роботи для НУО в Україні за минулий рік погіршились і продовжують ставати важчими. Процеси 4 із 10 сфер стали гіршими, ніж рік тому.

Більше

 

♦ Відповідь на виклики COVID-19 та права людини: огляд ситуації в Україні

Screenshot_40

Підготовка звіту була ініційована правозахисною організацією Центр громадянських свобод та створювався у співпраці з громадськими організаціями Американська Асоціація Юристів Ініціатива з Верховенства Права (ABA ROLI) в Україні, Харківською правозахисною групою та Платформою прав людини.  Ціллю співпраці є інформування суспільства, ЗМІ і керівництва правоохоронних органів щодо стану справ із втіленням карантинних обмежень. Це, на переконання авторів, вкрай необхідно для прийняття рішень щодо збільшення ефективності боротьби з поширенням коронавірусу та недопущення помилок та зловживань у ході контролю за дотриманням обмежувальних заходів.

Більше

 

♦ Нові формати взаємодії органів державної влади та громадянського суспільства у підготовці Національної стратегії розвитку громадянського суспільства

pexels-photo-3886870

В аналітичній записці Національного інституту стратегічних досліджень розглядаються основні проблеми виконання Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016-2020 років, вироблено рекомендації, врахування яких покращить інклюзивність процесу ухвалення нової Національної стратегії, а також якість координації діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування у процесі її реалізації. Комплексна реалізація рекомендації може бути здійснена після завершення заходів з протидії поширенню коронавірусу COVID-19.

Більше

♦ Громадянське суспільство України: політика сприяння та залучення, виклики та трансформації

Screenshot_32

Проаналізовано результати загальнонаціональних опитувань громадської думки щодо сучасного стану розвитку громадянського суспільства в Україні. Охарактеризовано основні тенденції громадської активності, зокрема розглянуто особливості самоорганізації громадян під час виборчих процесів 2019 року. У контексті проведення реформи децентралізації проаналізовано сучасний стан правової інституалізації місцевої демократії, різні форми громадської участі в об’єднаних територіальних громадах. Національний інститут стратегічних досліджень, 2019.

Більше

 

♦  Оперативна гендерна оцінка становища та потреб жінок у контексті ситуації з COVID-19 в Україні

Screenshot_41

Пандемія, спричинена поширенням вірусу COVID-19, і пов’язані з нею обмежувальні заходи наражають усі групи жінок на серйозну небезпеку втрати доходів і заощаджень, значно збільшують тягар неоплачуваної роботи з догляду, підвищують ризики домашнього насильства щодо жінок і дітей, а також посилюють уразливість тих, хто стикається з множинними формами дискримінації — свідчить нове дослідження ООН Жінки в Україні 

Більше

 

♦ Що українці знають та думають про права людини: оцінка змін (2016 — 2020) 

Screenshot_5

Це вже третє загальнонаціональне дослідження «Що українці знають та думають про права людини», яке проводиться Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром прав людини ZMINA та за підтримки проєкту «Права людини для України», який впроваджується ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії.

  • дискримінацію вважають дуже серйозною проблемою лише 18% опитаних, порівняно з 2016 роком частка зросла всього на 4 %
  • найефективнішим способом захисту своїх прав українці вважають звернення до засобів масової інформації 23 %
  • за 4 роки кількість тих, хто намагався відстояти свої права, збільшилась із 42 % у 2016 р. до 60 % у 2020-му

Більше

 

♦ Спільнота онлайн. Становище ЛГБТ в Україні у 2020 році

Screenshot_37

У публікації представлено інформацію, що відображає соціальне, правове та політичне становище ЛГБТ (лесбійки, геї, бісексуали і трансґендерні особи) в Україні у 2020 р. Наведено дані та здійснено аналіз ситуації з питань, пов’язаних з правами та інтересами ЛГБТ, у законодавстві, суспільно-політичному житті, громадській думці, надано приклади випадків дискримінації на ґрунті сексуальної орієнтації або ґендерної ідентичності та інше.

Більше

  

♦ Становище правозахисників та громадських активістів в Україні у 2020 році: аналітична доповідь 

Screenshot_14

Доповідь підготовлена Центром прав людини ZMINA в рамках проєкту «Підвищення ролі та захисту правозахисників в Україні» в партнерстві з Нідерландським Гельсінським комітетом за підтримки ЄС.

  • У 2020 році правозахисники зафіксували 101 випадок нападів і переслідувань громадських активістів в Україні
  • Найпоширенішими були спроби залякування активістів (22), фізичні напади на них (21) та знищення чи пошкодження їхнього майна (18)
  • Загроза свободі асоціацій і мирних зібрань — у разі ухвалення 12 законопроєктів, зареєстрованих у Верховній Раді протягом 2020 р. 

Більше

 

♦ Поступ України у виконанні двадцяти досягнень Східного партнерства до 2020 року. Моніторинговий звіт

Screenshot_2

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу. У цілому, експерти зазначають, що з 20 досягнень Східного партнерства Україні вдалося імплементувати майже в повному обсязі 4, у той час як інші перебувають у процесі виконання. Найбільшого поступу вдалося досягти, зокрема, у розділах «Прогалини в доступі до фінансів та фінансової інфраструктури», «Безпека», «Дослідження та інновації».

Більше

 

♦ Відтворення гендерних відмінностей у сфері зайнятості, освіти та навчання в Україні в контексті виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Screenshot_3

Дослідження підготував Український центр європейської політики. Угода про асоціацію Україна-ЄС містить кілька важливих аспектів, спрямованих безпосередньо на суттєву трансформацію гендерних відносин у суспільстві. Глава 21 Угоди визначає основні напрями співробітництва у галузі зайнятості, соціальної політики та рівних можливостей. Додаток XL до глави 21 містить перелік шести конкретних директив, положення яких Україна зобов’язується імплементувати, тим самим поступово наближаючи своє законодавство до законодавства ЄС. 

Більше

 

♦ Основні права та свободи під час кризи COVID-19 у країнах Східного партнерства (англ)

Ця публікація розроблена в рамках кампанії Форуму громадянського суспільства Східного партнерства — #PrepareEaP4Health та має на меті проілюструвати контекст, в якому громадянське суспільство вирішує проблеми, спричинені кризою COVID-19. 

Громадянське суспільство в усіх 6 країнах Східного партнерства висловлювало певні занепокоєння щодо низки проблем, пов’язаних із дотриманням основних прав під час нинішньої коронакризи, торкаючись свободи вираження поглядів, доступу до інформації, конфіденційності та верховенства права.

Більше

 

♦ Підтримка вразливих груп під час кризи COVID-19 у країнах Східного партнерства

Ця публікація розроблена в рамках кампанії Форуму громадянського суспільства Східного партнерства — #PrepareEaP4Health та має на меті проілюструвати контекст, в якому громадянське суспільство вирішує проблеми, спричинені кризою COVID-19. 

“Підтримка вразливих груп під час кризи COVID-19″ — друга із серії чотирьох публікацій Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, де проаналізовано потреби найбільш вразливих груп у регіоні Східного партнерства під час кризи. У документі також місяться рекомендації щодо того, як підтримувати ці групи в рамках більш широких стратегій з нарощування стійкості у суспільствах Східного партнерства.

Більше 

 

♦ Барометр свободи слова: Порушення свободи слова в Україні за 2020 рік

Фото – sambadenglish.com

229 випадків порушень свободи слова ІМІ зафіксував в Україні у 2020 році. Проведено дослідження в рамках проєкту USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews Network. 

Основними категоріями порушень свободи слова в Україні у 2020 році були:

  • перешкоджання законній журналістській діяльності – 125 випадків (99 у 2019 році);
  • доступ – 22 (торік 21 порушення);
  • побиття – 20 (23 побиття минулого року);
  • погрози – 19 (торік 37 випадків )
  • юридичний тиск – 19 (торік 18 випадків).

Більше

 

♦ Дослідження «Довіра до благодійних організацій в Україні» 

Screenshot_27

Zagoriy Foundation дослідження «Довіра до благодійних організацій в Україні» проведене дослідницьким центром СоціоІнформ. Матеріал був розроблений на основі даних двох попередніх досліджень “Благодійність очима українців” та “Благодійність: погляд зсередини”.

Благодійність у сучасному українському суспільстві загалом сприймається як позитивне явище. Її оцінюють як надзвичайно затребувану та важливу діяльність. Результати дослідження показують недостатній рівень довіри та нестачу прозорості в роботі благодійних фондів.

  • Якщо індекс довіри до благодійних фондів серед мешканців України загалом становить 2,9 з можливих 5 балів, то серед самих працівників благодійної сфери він сягає 3,4

Більше

 

♦ Дослідження «Мотивація та благодійність або чому українці роблять добрі справи?» 

Screenshot_30

Загальнонаціональне соціологічне дослідження Zagoriy Foundation «Мотивація та благодійність або чому українці роблять добрі справи?», проведене дослідницькою агенцією «СоціоІнформ».

  • Понад 60% українців ставали благодійниками протягом останнього року, а 87% у той чи інший спосіб долучалися до благодійних справ упродовж свого життя. 
  • Близько 70% українців займаються благодійністю через почуття співчуття до тих, хто потребує допомоги

Більше

 

♦ Уроки 2020 року: підсумки експертних опитувань 

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва з січня 2020 року розпочав проєкт «Політичний квартал» – щоквартальне дослідження настроїв у експертній спільноті України. Мета дослідження – зібрати думки експертів щодо оцінки рішень органів влади, міркування щодо можливих наслідків дій влади у короткостроковій перспективі та ставлення до різних імовірних сценаріїв розвитку ситуації.

Більше 

 

♦ Світове дослідження цінностей (World Values Survey, WVS)

Screenshot_38

У 2020 році українці почуваються щасливіше і безпечніше, ніж 9 років тому. Повний звіт Світового дослідження цінностей 2020 в Україні, яке має на меті отримати дані про основні риси та цінності суспільств та країн, побачити динаміку змін та робити порівняльний аналіз різних суспільств за різними індикаторами. До команди дослідників цінностей входять експерт(к)и: Український центр європейської політики, Info Sapiens, Центр “Соціальний моніторинг”  World Values Survey Association. Проект реалізується за фінансової підтримки Український культурний фонд.

  • Зростання частки щасливих людей з 68% до 78,3%
  • Зниження частки тих, хто позитивно оцінює зростання поваги до влади (з 50% до 31,9%)

Більше

  

♦ Громадська думка населення щодо реформи децентралізації та її результатів 

Screenshot_31

Загальнонаціональне дослідження проведено Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно  з соціологічною службою Центру Разумкова  з 14 по 19 серпня 2020 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей.

  • 47% респондентів вважають, що після впровадження на державному рівні реформи децентралізації в 2015 році і збільшення внаслідок цього доходів місцевих бюджетів на сьогодні не відбулося жодних змін від використання таких коштів,

Більше

 

♦ Збірник історій «Громадянське суспільство та влада – кращі практики співпраці»

Screenshot_29

Збірник історій «Громадянське суспільство та влада – кращі практики співпраці» створено, аби показати успішну співпрацю громадського сектору та органів влади, їхні результативні практики комунікації та спільної роботи.

Збірник історій став одним із результатів інформаційної кампанії «Громадянське суспільство та влада – кращі практики співпраці» Міністерства культури та інформаційної політики України (МКІП) спільно з проєктом «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України» (Ініціатива), який реалізує ІСАР Єднання у партнерстві з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ). 

Більше

 

♦  Дослідження дозвілля і культурних потреб міської молоді в Україні

Screenshot_39

 

♦ Як жити далі в умовах пандемії: моделі та рішення для громад

Снимок экрана 2020-12-15 в 15.28.05

Видання підготувала ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» в рамках проєкту «Громади проти COVID-19: як жити далі в умовах пандемії?». Проєкт впроваджується за фінансової підтримки Zagoriy Foundation.

Відмінною рисою української спільноти є те, що кризи мобілізують громадян на підтримку тих, хто її потребує. І чим вони гостріші, тим активніше українці готові самоорганізовуватись для допомоги оточуючим. Асоціація сприяння самоорганізації населення презентує видання, що покликане поділитись історіями людей, які протидіють пандемії.

Більше

 


Тематика публікації:                      

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині