Українське законодавство для ОГС & міжнародні стандарти: у Києві презентували оновлений звіт “Барометр ОГС”

Зрушення у законодавчому полі для ОГС є, однак вони незначні, а реальні умови для роботи організацій громадянського суспільства в Україні поступово погіршуються. Про це і не тільки говорили у ...

Додано:
Ivanna Bedei

11223132121
Українське законодавство для ОГС & міжнародні стандарти: у Києві презентували оновлений звіт “Барометр ОГС”

Зрушення у законодавчому полі для ОГС є, однак вони незначні, а реальні умови для роботи організацій громадянського суспільства в Україні поступово погіршуються. Про це і не тільки говорили у п’ятницю, 16 жовтня, учасники круглого столу «Як привести українське законодавство для громадянського суспільства до кращих європейських і світових практик». 

Під час круглого столу презентували оновлені результати моніторингу відповідності українського законодавства у сфері громадянського суспільства кращим європейським практикам – «Барометр ОГС: оцінка середовища для громадянського суспільства у країнах Східного партнерства» (Звіт по Україні за червень 2019 – липень 2020 років). Дослідження підготували експерти Українського незалежного центру політичних досліджень у рамках проєкту “Моніторинг прогресу, розширення можливостей” у співпраці з Європейським центром неприбуткового права (ECNL) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Презентація документу відбулася у партнерстві з проєктом «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», який реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ). 

Таке ж дослідження за аналогічною методикою було проведено у Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Молдові та Грузії, тому ми можемо порівнювати, наскільки ми від наших колег пішли вперед чи навпаки. Відзначу, що це дослідження використовується Європейською Комісією для формування своєї політики, при визначенні пріоритетів підтримки сприяння розвитку громадянського суспільства”, – зауважив співавтор Звіту, керівник Програми розвитку громадянського суспільства УНЦПД Максим Лациба.

На значимості моніторингу “Барометр ОГС” наголосили і у представництві ЄС в Україні:

Україна пам’ятає і я впевнена, що всі ви відвідали першу зустріч щодо Барометру ОГС минулого року. Для нас це була дійсно важлива віха – отримати цей набір орієнтирів і ми активно використовували цей звіт минулого року у нашому політичному звітуванні, так само як у питаннях розбудови стосунків між ЄС та Україною в рамках Угоди про асоціацію. Тому цьогорічний Барометр ОГС є для нас дуже важливим документом у питаннях моніторингу свободи мирних зібрань, свободи слова та інших умов, які дають можливість діяльності громадянського суспільства”, – відзначила Сінзіана Пояна, керівниця програми з питань підтримки громадянського суспільства Представництва ЄС в Україні.

Як повідомили під час презентації Звіту його співавторка, консультантка із законодавства щодо розвитку громадянського суспільства УНЦПД Дар’я Сидоренко та менеджерка з питань законодавства для діяльності ОГС УНЦПД Наталія Повтарь, за минулий рік у питанні середовища для діяльності ОГС в Україні відбулися певні позитивні зміни. Зокрема, Конституційний суд визнав запровадження електронного декларування для активістів неконституційним, було скасовано форму звітності, яку громадські організації мали подавати до органів статистики, зменшилась кількість суб’єктів, які приймають документацію на реєстрацію ГО. Окрім того, було запроваджено частковий конкурс на держфінансування для ГО осіб з інвалідністю. Деякі тимчасові покращення відбулися і в питаннях оподаткування: у зв’язку з боротьбою з СOVID-19 було запроваджено ряд податкових пільг та скасовано частину обмежень, які торкнулися в тому числі організацій громадянського суспільства.

Однак навіть попри ці позитивні зміни реальні умови роботи для ОГС в Україні за минулий рік погіршились і продовжують ставати важчими. 

Я, як людина ззовні, бачу погіршення ситуації. Процеси 4 із 10 сфер стали гіршими, ніж рік тому. Можливо, далі вони будуть іншими, але наразі здається, що ситуація в Україні погіршилась і результати у цих чотирьох сферах є найгіршими серед країн Східного партнерства. Інший результат – відсутність помітних реформ. Реалізовано лише 1 з 16 рекомендацій, минулорічного звіту. А 11 із 16 ключових рекомендацій навіть не починали виконувати”,  – зазначив під час презентації Барометру Любен Панов, консультант програми  Європейського Центру Некомерційного Права.

Так, продовжуються напади на журналістів, активістів і представників ОГС, при цьому відсутні результати розслідування таких нападів. До того ж, представники органів влади, зокрема деякі народні депутати, публічно висловлюють думки щодо необхідності притягнення активістів та учасників Євромайдану до кримінальної відповідальності. Водночас відбуваються призначення на посади люстрованих чиновників часів Віктора Януковича. Існує й практика відкриття кримінальних проваджень і накладання адміністративних штрафів за критику Президента Володимира Зеленського і вручення письмових повідомлень про підозри деяким волонтерам, активістам та іншим особам.

Та чи не найсерйозніші ризики для громадянського суспільства України криються у дедалі більшій кількості зареєстрованих законопроєктів, котрі у випадку їх ухвалення заблокують або ускладнять роботу ОГС, обмежать можливість отримання коштів з-за кордону або призведуть до того, що в разі отримання таких коштів ОГС будуть дискриміновані додатковими звітами, обмеженнями щодо подальшої роботи в державних органах активістів тощо.

Відтак автори дослідження сформували ряд рекомендацій із ключовими пріоритетами для органів влади, реалізація яких сприятиме розвитку громадянського суспільства України. Зокрема:

  • забезпечити належне розслідування нападів на журналістів і громадських активістів; 
  • уникати подання і ухвалення проєктів законів, спрямованих на погіршення правового середовища для ОГС; 
  • скасувати адміністративну відповідальність за порушення відсутнього порядку організації та проведення мирних зібрань;
  • запровадити конкурсний і прозорий механізм фінансування, моніторингу і звітування ОГС із державного та місцевих бюджетів;
  • ухвалити Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства на 2021—2025 роки та створити Координаційну раду сприяння розвитку громадянського суспільства при Кабінеті Міністрів України.

Моніторингова програма «Барометр ОГС: оцінка середовища для громадянського суспільства у країнах Східного партнерства» продовжує свою роботу в Україні. Моніторинг буде продовжено ще на рік, відтак надалі експерти зможуть оцінити, наскільки органи влади змогли дослухатися до ОГС та реалізувати ключові рекомендації, критично важливі для створення сприятливого правового середовища для організацій громадянського суспільства України.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Відбувся тренінг «Фінансовий менеджмент. Бухгалтерський облік та оподаткування» серед підприємців міста Сєвєродонецьк

Жителі Луганської області навчалися ефективно вести бізнес та започатковувати власну справу

Жителі Донецької та Луганської областей отримали навички працевлаштування, кар’єрного розвитку та започаткування власної справи

Громади переселенців обговорили три проблеми, які досі не розв'язала держава

Зустріч посадовців ЄС та громадськості в Бердянську

Важлива правова інформація завжди з собою. Створено порадник учасникам кримінального провадження