Яким був Фестиваль молодіжних інновацій U-inn Fest

Наприкінці травня в UBI конференц-холі впродовж дня відбулася завершальна частина Фестивалю молодіжних інновацій U-inn Fest “Молодь. Демократія і права людини. Інновації”. Цей унікальний проект став ...

uin

Громадський Простір

Наприкінці травня в UBI конференц-холі впродовж дня відбулася завершальна частина Фестивалю молодіжних інновацій U-inn Fest “Молодь. Демократія і права людини. Інновації”. Цей унікальний проект став можливим завдяки плідній співпраці Програми розвитку ООН в Україні, Міністерства молоді та спорту України, Міністерства закордонних справ Данії.

Після проходження реєстрації та ранкового кави-брейку учасники перейшли до основного дійства. Взагалі всю подію можна умовно поділити на дві частини: 1) дискусійну, коли презентували проекти, виголошували вітальні промови різні спікери; 2) інтерактивну, де всі учасники заходу мали змогу на практиці продемонструвати свої вміння та навички, проявити командний дух. 

У вітальному слові Олена Урсу та Надія Бабинська-Вірна привітали всіх учасників цього конкурсу, його фіналістів, що прибули на цей захід та реалізували свої проекти, а також зазначили про важливість підведення підсумків попередніх 6 місяців роботи. Як певне побажання від модераторів заходу було те, щоб молодь активніше долучалася до впровадження прав людини в Україні.

32952122_10156245340005821_4862750539328258048_o

Після цього певні зауваги та спостереження висловив заступник міністра молоді та спорту Олександр Ярема, адже відповідне профільне міністерство виступило основним партнером цього проекту, показавши, що влада теж зацікавлена в розвитку демократії та прав людини в нашій державі. Пан Олександр вказав, що достатньо насиченим виявився той тиждень (нагадаємо, що сам фестиваль відбувався у суботу), коли Директорат Ради Європи затвердив план фінансування проектів зведення сміттєперероблювальних споруд у Львові, де місцева влада покривала 50 % витрат, а іншу половину – громадський сектор. Окрім цього, 18 травня в Черкасах відбувся семінар з волонтерства, і пан Ярема висловив побажання, щоб аналогічні проекти продовжувалися й надалі та можна було об’єднатися на одній хвилі.

Наступним почесним гостем, який виступив з вітальним словом був Маркус Бранд, радник та керівник проектів ПРООН у сфері демократичного урядування, що сказав про велику честь відкривати захід такого рівня та статусу. Символом фестивалю стали кубики з написами цілей сталого розвитку, визначеними на Генеральній асамблеї ООН у 2015 р. порядку денного на 2030 р. Цей документ обсягом 50 сторінок вже перекладено на українську мову і тому всі бажаючі можуть з ним ознайомитися.

Новітні зміни на глобальному рівні є стратегічними для розвитку всього людства та рішення щодо цих змін складаються з індивідуальних рішень у ваших громадах, заявив пан Маркус. Визначальними цілями є відсутність корупції, демократичні права людини, стабільний розвиток суспільства та роль особи в ньому. Для впровадження цих змін, безперечно потрібні інновації, виклики моделям мислення. І це чудово, коли суспільство прагне адаптувати цілі сталого розвитку.

Ведучі-співорганізатори коротко розповіли про сам проект. У вересні 2017 р. було презентовано цю програму на Саміті соціального добробуту. Нагадавши всім учасникам фінального фестивалю про те, що зібравши наліпки можна буде наприкінці дня виграти цінні призи від ПРООН в Україні тривав аналіз власне проекту. Ідея з наліпками була також здійснена і під час запуску проекту задля популяризації ідей конкурсу, охоплення інформацією покривало 260 осіб. Важливо було також знаннями, практиками і навичками всіх охочих. У жовтні 2017 р. відбувся табір U-inn (#UINN постав головним хештегом для поширення інформації про фестиваль разом з враженнями та світлинами в соціальних мережах), де учасники грали в ігри, дивилися та обговорювали фільми про права людини. В цей час також організатори конкурсу здійснили навчальні візити до хабів у Чернігові та Перегині та відчули актуальний запит у молоді до конкурсу, розпочали запуск веб-платформи для ідей та ініціатив молоді. Вже на тому етапі (жовтень – листопад 2017 р.) запускається сайт з новинами про конкурс. Всього восени минулого року подалося 90 проектів, де на презентаційному дні розглядалися ці ідеї.

А в день фестивалю проекти переможців конкурсу було візуалізовано та представлено на “Пам’ятці на стіні” (“Memory wall”).

33057524_10156245339620821_3329779971542482944_o

 

Головним призом за перемогу в конкурсі була фінансова нагорода в 5 тис. дол. на реалізацію свого проекту. Безперечно, що за час функціонування проекту з конкурсантами працювали ментори. 60 заявок, які отримали організатори відповідали всім поставленим критеріям. За січень – квітень 2018 р. найкращі проекти отримали своє практичне застосування. Але не лише учасники проекту молодіжних інновацій презентували свої ідеї, а й ініціативи, які без підтримки ПРООН, себто власними зусиллями змогли досягнути видимих результатів.

Настав час презентації доробків – і на це було виділено по 3 хв. кожному з учасників. Перший переможний проект (“Спілкування без обмежень”) про спробу вирішити психологічну проблему усвідомлення суспільством людей з інвалідністю, порушивши вирішення питань інклюзії. Основна мета проекту – створити можливості для спілкування студентів з людьми з інвалідністю. Після тренінгу було відібрано 12 студентів, у яких за 5 днів сталася докорінна зміна в думках. Потім було проведено також звітні зустрічі з студентами. За час реалізації цього проекту запрацював власний інклюзивний театр (який до речі представив свій міні-спектакль потім перед гостями фестивалю), молодь абсолютно по-іншому почала сприймати оточуючий світ.

Другий проект продовжив тему інклюзивності. Його учасники розробили методи електронної демократії для людей з вадами зору або незрячих на місцевому рівні, в Львівській області. Під час втілення цієї ідеї в життя було підписано декілька меморандумів з міськими та районними державними адміністраціями. Подібні проекти насправді є унікальними для України, адже мало хто на побутовому рівні задумується, яким чином люди з вадами зору можуть впливати на політичні процеси: підписувати електронні петиції, заповнювати декларації і т.д. І молоді панянки зі Львова впевнено довели, що це можливо, показуючи приклад решті місцевої влади в Україні.

І завершальний третій проект мав більше соціального значення. У селі Доманівка група людей вирішила створити з закинутої будівлі сучасний коворкінг центр. Сам новий спільний простір отримав назву ПораДій. Ремонт робився достатньо напружено, проте результат перевершив всі очікування. Вже зараз можна з впевненістю стверджувати, що в одній будівлі з сучасним технічним оснащенням поєднуються тренажерна зала, дискотека, кінотеатр, дитячий центр, фітнес зал. Інновації в таких селах, де на місці пустки створюються новітні способи комунікації насправді вражають.

Представивши тезово свої проектні ідеї публічно, настала черга представників інших ініціатив, серед яких хостел “Кольори життя” у Маріуполі, музична група для дітей з інвалідністю “Бебіленд”, проект “Відкрита Одеса”, де створено додаток oapp з відслідковування громадського бюджету.

32908654_10156245350820821_1721630583970332672_o

 

Після завершення ще однієї кави-брейку учасників фестивалю чекала панельна дискусія “Інновації. Молодь. Демократія” за участю відомих українських громадських діячів, серед яких можна виділити Ірину Славінську, Павла Медину, Марію Фронощук, Івана Омеляна та ін. Власне вищевказані представники громадянського суспільства обговорювали поточне становище демократичних інституцій в Україні, дотримання прав людини, ролі молодіжного середовища в створенні інновацій. Порушувалася проблематика PR та фандрайзингу як важливих інструментів у цих процесах. Створення середовища кваліфікованих молодіжних працівників має теж стати важливою реформою. Зазначалося також про розуміння поєднувати реформи та кураж, освіту та розваги (edutaiment). На цьому дискусійна частина заходу завершилася та настала найбільш захоплююча, із залученням всієї аудиторії, що була на фестивалі.

Першим інтерактивним дійством стало проведення вікторини, де задавалися запитання з політичної системи України, розвитку демократії, децентралізації, прав людини в зал. Насправді такі активності лише підвищують інтерес до більш поглибленого розуміння поточних суспільно-політичних процесів у нашій державі.

Після цього, аби не сидіти завжди на одному місці, всі учасники перейшли до холу, де розповідали про соціологічне дослідження з дотримання прав людини в Україні. Працював також принцип відкритого мікрофону, коли будь-який охочий міг висловити свою думку з того чи іншого запитання.

Найбільш цікавим виявилося наступне фізичне та інтелектуальне випробування #AllInclusive Що? Де? Коли?. Всіх учасників поділили на три команди, і ми мали відповідати на запитання одягнувши маски для очей, на певний час відчути себе незрячими. І після таких речей люди усвідомлюють та починають цінувати те, що мають. А в другому раунді гри гравці мали обговорювати запитання, не говорячи себто побути німими. Така різка зміна обстановки по праву була найбільш цікавою частиною фестивалю.

33020850_10156245362565821_5710478904901238784_o

 

Вже підходячи до завершення фестивалю учасники переглянули невеличкий перформанс від інклюзивного театру, в якому було показано відверту апатію соціуму до проблем людей з інвалідністю. Деякі люди після цих акторів не могли стримати емоцій. І фінальною кодою фестивалю стала інтерактивна лекція про правозахисників, права людини від Олександри Романцової. Лекція також супроводжувалася проведенням інтелектуальної гри, переглядом декількох роликів.

 

Підготував Єгор Брайлян

Фото Андрій Крепких


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще