Українське прочитання п`єси “Сім” – 7 жіночих історій, 7 непростих правд

Світ, його найактивніші небайдужі завжди в пошуку - як, яким чином ще можна достукатися, докричатися про речі, які перебувають поза всіх прав людини, розуміння людяності, роками, століттями... ...

Сім

Громадський Простір

Світ, його найактивніші небайдужі завжди в пошуку – як, яким чином ще можна достукатися, докричатися про речі, які перебувають поза всіх прав людини, розуміння людяності, роками, століттями… Вистава “Сім” в Україні можливо ще років 2 тому не була б так прочитана, як нині.. певні слова, уривки, зачитані читцями, подекуди викликали потужну асоціацію з сюжетами наших днів наших тв-каналів. І це про нас, це також і про нас, де йдеться зокрема про страшну війну, яка множить нові факти насильства щодо жінок, забирає відчуття захищеності.

Іноді для високої мети важко підібрати інструменти, засоби передачі меседжів, на виході – красива картинка, незрозумілий засновок. Бува залучено і відомих-поважних людей, і красивий проникливий текст, і чудові декорації – а воно не працює, бо не запалене ідеєю, не відчуте передавачами. Якраз щодо “Сім” цього не відчувалось – ні в залі тиші, ні в залі оплесків, після останніх текстів Оксани Забужко та Святослава Вакарчука. Мабуть, тут спрацювало все – достойний формат, важлива тема, проймаюче читання, актуальність проблем-подій – загалом атмосфера України, її думок, щоденних дій і переосмислень.

«Сім» є потужним проявом боротьби за демократію та права людини. 7 жіночих історій розповідають про боротьбу з дискримінацією, домашнім насильством, сексуальними знущаннями та порушенням прав жінок, як у власному житті, так і в суспільстві в цілому.

За даними ООН, 35% жінок у всьому світі зазнали фізичного та/або сексуального насильства з боку інтимного партнера або сексуального насильства від не-партнера.

У світі 84 мільйонів дівчат – жертви фізичного або сексуального насильства з боку своїх чоловіків або партнерів.

Більше 700 мільйонів жінок (живих на сьогодні) по всьому світу були одружені, будучи дітьми (до 18 років).

У Росії щороку 14 тисяч жінок гинуть від насильства чоловіків і партнерів, а це майже 40 кожного дня.

Навіть у такій країні як Швеція, яка завжди посідає перші місця у рейтингу гендерної рівності, щорічно від насильства з боку чоловіків гинуть біля 300 жінок.

Від 40 до 50% жінок у країнах Європейського Союзу відчувають на собі сексуальні домагання, фізичні контакти або інші форм сексуального домагання на роботі.

За даними Міністерства соціальної політики, за 9 місяців 2012 р. в Україні надійшло 84 989 звернень щодо насильства в сім’ї, з них від жінок – 71 714.

DSC04406
 

DSC04421

Посол Швеції Андреас фон Бекерат: “Ми усі знаємо, що під час збройних конфліктів жінки та діти є представниками тієї вразливої категорії, що страждає першою. Внаслідок російської агресії, а також подій, що зараз відбуваються в Донецьку та Луганську більше мільйона людей були змушені покинути свої оселі, переважно це жінки та діти. Перед країною це питання стоїть сьогодні найгостріше. Тому Україна має прискорити процес ратифікації Стамбульської конвенції щодо запобігання насильства стосовно жінок та боротьбі з цим явищем в країні. Але жінки є не тільки жертвами. Є жінки, які відстоюють права жінок, які відстоюють права жінок та дівчат на освіту, які відстоюють право жінки розпоряджатися своїм тілом, які відстоюють права жінок бути активними учасниками процесу прийняття рішень. Сьогодні ця п’єса є даниною поваги тим жінкам, які захищають та відстоюють права інших жінок. Сьогоднішня прем’єра не є традиційною п’єсою, це є читання. Ці читання про сім сміливих жінок, які відважилися змінити цей світ та суспільство на краще. Також дозвольте звернути вашу увагу на брошуру, в якій наводиться телефон гарячої лінії для жінок, які потребують негайної допомоги. Звертаюсь до вас із проханням поширити цю інформації серед жителів ваших громад”.

DSC04393

“Для України – це дуже важлива подія, бо не так часто ми говоримо про проблеми насильства щодо жінок і взагалі про роль жінок у суспільстві. Я рада, що такі відомі люди України долучилися до такої розмови та сподіваюсь, що багато людей після сьогоднішньої вистави почнуть думати про жінок, їх роль у суспільстві по-іншому, почнуть допомагати, щоб це нове бачення втілилося в життя”, – Наталія Карбовська, Голова МБО “Український жіночий Фонд”.

1

Подивитися документальну п’єсу прийшли народний депутат Мустафа Джемілєв, віце-прем’єр та міністр культури В’ячеслав Кириленко, Посол Швеції Андреас фон Бекерат, який власне і відкривав вечір.

DSC04432
 

DSC04369

Окрім того, спеціально на перегляд п’єси “Сім” до Києва прилетіла Аліс Ба Кунке, міністр культури і демократії Швеції, яка особисто вручала квіти українським читцям семи жіночих історій.

DSC04417
Довідково:

«Сім» жіночих історій (Seven) – це унікальна документальна п’єса, що складається з інтерв’ю семи активісток, що борються за права жінок по всьому світу. Саме їх історії життя та боротьби стали джерелом натхнення: Фаріда Азізі (Афганістан), Інес Маккормак (Північна Ірландія), Марина Пісклакова-Паркер (Росія), Анабелла Де Леон (Гватемала), Мухтар Май (Пакистан), Му Сокуа (Камбоджа) та Хафсат Абіола (Нігерія).

Формат п’єси – це сценічні читання, які виконуються видатними людьми країни або місцевості, яка приймає «Сім». «Сім» є потужним проявом боротьби за демократію та права людини. 7 жіночих історій розповідають про боротьбу з дискримінацією, домашнім насильством, сексуальними знущаннями та порушенням прав жінок, як у власному житті, так і в суспільстві в цілому.

П’єса мандрувала світом, була показана понад 150 разів у 35 країнах. Зокрема читання 7 відбулися в Європарламенті у Брюселі, на базі НАТО (у виконанні генералів командування НАТО), а також у Нью-Йорку за участі оскароносної акторки Меріл Стріп, яка прочитала роль Інес Маккормак.

Авторки п’єси «Сім»: Пола Сізмар, Кетрін Філу, Гейл Крігел, Керол К. Мек, Рут Мергреф, Анна Дівір-Сміт та С’юзен Янковітц.

В Україні сім жіночих історій прочитали: Ада Роговцева, Святослав Вакарчук, Сергій Жадан, Оксана Забужко, Мустафа Найєм, Оксана Сироїд і Таміла Ташева.

Показ вистави «Сім» в Україні став можливим завдяки компанії «Hedda Produktion AB», Vital Voices Global Partnership, Шведському Інституту, Посольству Королівства Швеції в Україні та Міжнародному благодійному фонду “Український Жіночий Фонд”.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще