15 листопада українські та закордонні архівознавці, юристи, народні депутати історики та громадські активісти обговорять проблеми та перспективи забезпечення безперешкодного доступу громадян до архівної інформації.
Захід відбудеться у конференц-залі «Embassy Suite» готелю «Radisson Blu», адреса: м. Київ, вул. Ярославів вал, 22 з 9:00 до 16:30.
Формально доступ до архівної інформації в Україні було відкрито ще з початку 90-х років, втім реально попри прогресивні зміни у інформаційному законодавстві останніх років пересічний громадянин не завжди може отримати потрібні йому дані в архіві, натикаючись на численні перешкоди. На відміну від європейських країн, де увага до архівів як відкритого джерела цінної історичної інформації та фактору національної безпеки є значною, в Україні архіви залишаються в парадигмі радянської системи з домінуючою відсутністю якісного сервісу та бюрократичними першкодами.
Архіви є унікальним осередком історичної інформації, даних про архітектурні та культурні пам’ятки, метричні книги, що несуть інформацію про наших предків, інформацію про масові репресії, рухи супротиву, а зрештою – закритих за архівними дверима цінних фактів про колишніх партійних функціонерів, політиків та публічних діячів.
Доступ до архівів є елементом права кожного – громадянина, журналіста, активіста, науковця на інформацію і належне забезпечення цього права має дати можливість викривати помилки і злочини колишніх еліт, захищати пам’ятки історії і архітектури, відкривати нові сторінки історії і захищатися від історичних фейків, і просто дізнаватися хто були наші предки.
Про проблеми української архівної справи та іноземний досвід під час конференції, зокрема, говоритимуть:
- Голови парламентських комітетів Вікторія Сюмар, Микола Княжицький та Оксана Білозір
- Павел Жачек (Pavel Žáček), CEVRO Institute, радник міністра культури, Чехія
- Ірина Кушнір, представниця Уповноваженого з питань дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді України
- Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’ят
- Андрій Когут, директор архіву Служби безпеки України
- Тетяна Баранова, голова Державної архівної служби
- Лілія Білоусова, т.в.о. директора Державного архіву Одеської області
- Ігор Розкладай, експерт Реанімаційного пакету реформ (медіа, політика національної пам’яті)
Для участі у конференції просимо до 10:00 13 листопада заповнити реєстраційну форму. Відбір учасників буде відбуватися в порядку надходження заявок. Про результати відбору організатори повідомлять не пізніше 18:00 13 листопада.