Іловайський котел: спогади учасників – дискусія

Початок: 19.08.2020 о 18:30
Закінчення: 19.08.2020 о 20:00
Адреса: алея Героїв Небесної Сотні, 3–5, Київ,
Місце: виставково-освітній простір, “М³: Майдан. Меморіал. Музей” (“Куб”)

Завершено

RDM_ILLOVAYSK-2-5-insta
Іловайський котел: спогади учасників – дискусія

У них не було імен, лише позивні. У них не було товаришів, лише друзі до скону. Це Іловайськ 2014 року. Точка невороття у стосунках із державою-сусідом, яка назавжди закарбується в українській історії, як контрольний постріл імперіалістичної Росії у спину ослабленої України. Народ пережив боротьбу за власну гідність на Майдані. Далі окупація Криму, просування російських бойовиків на український схід і зрадливий “зелений коридор” або, як ще називають ці події, “Іловайський котел”, у якому навіки залишилися наші добровольці.

Бої за Іловайськ розгорнулися на Донеччині у серпні 2014 року. 18 серпня українські сили, які значною частиною складалися з добровольчих батальйонів, увійшли в Іловайськ. Вони досить швидко змогли взяти під контроль частину міста, однак після заходу значних сил регулярних російських військ 23–24 серпня у тил українського угрупування з території РФ, українські військові батальйонів “Донбас”, “Шахтарськ”, “Азов” та інших опинилися в оточенні. 

  • У цей час до Дня Незалежності у Києві Хрещатиком йшов парад 
  • 27 серпня до Адміністрації президента виходять близько 300 активістів, які вимагають підмогу батальйонам
  • У ніч з 28 на 29 серпня Путін звернувся до бойовиків РФ із закликом відкрити гуманітарний коридор для українських військових, що опинилися в оточенні

У ході перемовин ворог вимагав, щоб вихід українських батальйонів відбувся без зброї. О 8:15 українські військові організованими колонами почали рух із міста за попередньо домовленими з російською стороною маршрутами.

“28 серпня о 6 ранку основна колона “Донбасу” та інших підрозділів через Грабське пролетіла без зупинки. Коли ми приєдналися до загальної військової колони, то, чесно кажучи, настрій збадьорився, бо ми побачили там десятки танків та БТР, гармат, які вишикувалися у цій колоні. Стояв флагшток з білим прапором. І далі виднілося два джипа. Нам повідомили, що йдуть переговори між старшими офіцерами військ РФ та командуванням “Сектора Б” [мова йде про начальника Генштабу Руслана Хомчака]. Він сказав, що нам запропонували здати всю важку техніку, зокрема, стрілецьку зброю й виходити так званим “зеленим коридором” пішки у бік контрольованої української сторони”,розповідає Ігор Гевко “Брокер” у документальному фільмі Радіо Свободи “Іловайськ. Хроніка оточення”. 

Спершу українські колони безперешкодно рухалися повз російські укріплені позиції, проте через деякий час російські війська відкрили вогонь, розстрілявши колони на марші. Бійців вели на убій, машини вибухали, як свічки. Ворожа сторона використовувала мобільний зв’язок для виявлення “квадратів” із українськими військовими, які рухалися в автівках. Для декого останній дзвінок із дому став вироком. Відповідно до даних Національного військово-історичного музею, у тих боях 7–31 серпня 2014 року полягло 368 українських бійців, 18 вважають зниклими безвісти.

У пам’ять про цю страшну трагедію Музей Майдану другий рік поспіль організовує зустріч з очевидцями, учасниками боїв під Іловайськом.

Цьогоріч наші спікери: 

  • Всеволод Стеблюк (“Айболіт”) – український вчений медик, доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України, учасник Революції Гідності, військовий лікар на війні на сході України, учасник боїв під Іловайськом.
  • Ігор Гевко (“Брокер”) – учасник Революції Гідності, координатор Іловайського братерства, доброволець батальйону “Донбас”, учасник виходу “зеленого коридору”.
  • Сергій Міщенко (“Яр”) – учасник Революції Гідності, доброволець батальйону “Донбас”, учасник боїв за Іловайськ, один з тих, хто виходив “зеленим коридором”.
  • Ігор Михайлишин (“Піаніст”) – доброволець батальйону “Донбас”, учасник боїв за Іловайськ, один із тих, хто виходив “зеленим коридором”.

Модерує зустріч Роман Кулик – співробітник Інституту національної пам’яті, командир роти у 39-й окремий мотопіхотний батальйон, менеджер проєктів у ГО “Експертний Корпус”.

Говоритимуть про причини і наслідки Іловайської трагедії, почуємо історії українських військових, які перебували у гарячій точці. Долучайтеся до зустрічі і ставайте свідками історії про Іловайськ від її безпосередніх учасників.

Реєстрація: тут

Адреса: виставково-освітній простір, “М³: Майдан. Меморіал. Музей” (“Куб”), алея Героїв Небесної Сотні, 3–5

Початок: 19 серпня, 18:30 

Подія у Facebook.

RDM_ILLOVAYSK-2-3-fb-event

Пресслужба Національного музею Революції Гідності: [email protected], +38 098 66 11 833.