Менторська програма як можливість покращення діяльності організації
Коли команда Кіровоградської обласної організації Всеукраїнської громадської організації “Асоціація сприяння самоорганізації населення” планувала Менторську програму для волонтерських та громадських ...

Коли команда Кіровоградської обласної організації Всеукраїнської громадської організації “Асоціація сприяння самоорганізації населення” планувала Менторську програму для волонтерських та громадських організацій із центральних областей України, то точно знала, що вона базуватиметься на 3 пріоритетних напрямках: соціальне підприємництво, соціальне замовлення та комунікації. Працюючи із активістами у межах Програми підтримки волонтерських центрів бачили величезний попит у громадському секторі саме із цих тем.
- На участь у програмі ми отримали 32 заявки, із яких 8 команд відібрали на менторство. Якби була можливість взяти усіх, ми б це зробили, проте ресурс нашої команди обмежений. Важливо розуміти, що менторство – це не консультації, чи лекції. Менті озвучують свій запит і відповідно до нього ментор супроводжує їх протягом усієї програми, надаючи інструменти, матеріали й ставлячи правильні запитання, які допомагають команді досягнути цілі, – розповідає Алла Волошина, голова КОО ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”.
Географія учасників програми широка: Полтавщина, Черкащина, Кіровоградщина, Дніпропетровщина. Запити у менті були відповідно до їх діяльності: налаштувати та описати систему надання соціальних послуг у ГО, описати бізнес-план майбутнього соціального підприємства, удосконалити комунікації організації та підсилити видимість організації у медіапросторі і т.п..
- Від того наскільки чітким і конкретним буде запит від менті, залежить ефективність подальшої співпраці з ментором. Ті організації, які знають свої сильні й слабкі сторони, які знають куди хочуть рухатися, набагато ефективніше розвиваються і застосовують отримані знання, – розповідає Світлана Дубина-Литвиненко, операційна менеджерка КОО ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”.
От наприклад, команда ГО Волонтерський хаб “Криївка” (Полтавська область) займається розвитком соціального підприємства у громаді, вони печуть хліб, випічку, продають її у місцевих магазинах, завдяки отриманим коштам допомагають ЗСУ. На Менторську програму прийшли із таким запитом: “Описати модель соціального підприємства, сформувати бізнес-план і шляхи фандрейзингу, сформувати картку розвитку підприємства, щоб було зрозуміло куди рухатися далі”. Про результати участі у менторській програмі розповідають немало.
- Ми маємо описаний бізнес-план і є розуміння як його втілити, по цьому плану ми можемо робити прорахунки інших бізнес-ідей, бо завдяки менторському супроводу зрозуміли як це робиться. Визначилися із продуктом, який би хотіли виробляти, зрозуміли, що для успішного бізнесу варто удосконалити нашу ідею, аби підвищити прибутковість. Маємо описані виробничі процеси і розуміємо, яке нове обладнання потрібне для виробництва. Вперше прорахували ризики, про які раніше не думали, вперше задумалися над маркетинговим планом, – говорить Олена Кравченко, голова ГО Волонтерський хаб “Криївка”.
Команда ГО “Центр громадської активності ”Перемога” (Кіровоградська область) прийшла на Менторську програму із запитом покращити комунікаційні процеси в організації, отримати нові знання та інструменти для подальшого розвитку.
- Я зрозуміла, що треба збільшити команду, що можна працювати онлайн і запрошувати людей з різних регіонів. Зараз наша команда розширюється, ведемо перемовини із комунікаційницею із Чернігова і проєктною менеджеркою із Білої Церкви. Ми почали публікувати різноплановий контент на організаційній сторінці, охоплення збільшилися, цікавість до нашої діяльності зросла, – розповідає Валентина Чугуєвець, голова ГО “Центр громадської активності “Перемога”.
Нагадаємо, що менторські сесії за запитом – постійна послуга для діючих волонтерських організацій у межах Програми підтримки волонтерських центрів, що втілюється понад 3 роки. У програмі також можна отримати юридичні консультації, підтримку в адвокації впровадження соціального замовлення у громаді та посилення підтримки соціальних підприємців. Більше про можливості програми можна прочитати тут.
Менторська програма проводиться в межах Програми підтримки волонтерських центрів, що втілює Кіровоградська обласна організація ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» в рамках проєкту «Волонтерський крафт задля Перемоги» завдяки фінансуванню National Endowment for Democracy.