«Я роблю запит, як щось потрібно, і люди відгукуються» — волонтерка з села на Вінниччині

В органах місцевого самоврядування Наталія Черниш працює з 2004-го. А у 2009 році її обрали головою села Черепашинці, що у Вінницькій області. Сьогодні жінка – староста цього села. Коли почалася ...

Додано:
WDN_UKRAINE

IMG_20221130_084516_008
«Я роблю запит, як щось потрібно, і люди відгукуються» — волонтерка з села на Вінниччині

В органах місцевого самоврядування Наталія Черниш працює з 2004-го. А у 2009 році її обрали головою села Черепашинці, що у Вінницькій області. Сьогодні жінка – староста цього села. Коли почалася повномасштабна війна, вона з односельцями миттю включилася у волонтерський рух: печуть, плетуть, готують і збирають гроші на потреби фронту. Інакше кажучи, роблять усе, що може наблизити перемогу.

«Уранці 24 лютого мені зателефонувала завідувачка дитячого садка і каже: «Що робити? Садок ми ж сьогодні не відкриваємо?». А я ще новини не дивилася і розгублено питаю, що трапилося. А вона дивується: «Ви не знаєте? Війна почалася!». Вона дізналася про обстріли від дітей, які у Києві живуть. От вона розказує, що відбувається, а я сиджу і гадаю, куди телефонувати, що робити, які подальші дії. Думаю, треба швидко збиратися і йти в Будинок культури. Це саме те місце в селі, де ми все вирішуємо», – розповідає пані Наталія.

Так і сталося. Односельці прийшли туди, бо мали попередній досвід. У 2017 році село вже приймало у себе евакуйованих людей. Тоді виникла пожежа з подальшим детонуванням боєприпасів на військовій базі під Калинівкою (за 12 км від Черепашинців). У зону ураження потрапили найближчі населені пункти.IMG_20221130_084619_606

«Наша громада приймала людей із зони ураження. Ми бачили біду і розпач в їхніх очах. Тоді ми відпрацювали навички, як людей приймати, як їх розселяти, як надавати їм допомогу. Багато хто був без речей і навіть мобільних. Тоді потрібно було допомогти їм сконтактуватися з близькими. А для тих, хто вирішив їхати до родичів, треба було знайти транспорт», – пригадує жінка.

Через п’ять років після тієї події жителі села Черепашинці знову зібралися на раду у Будинку культури. Перше, про що подумали,  – це про прийом людей. Для цього облаштували великі зали у приміщеннях комунальних закладів. Другий крок – збір продуктів. Для цього організували невеликий склад.

«Уже згодом я зрозуміла, наскільки ми все це правильно і вчасно зробили. Тому що через кілька днів нам потрібно було приймати військових. Наше село було таким собі перевалочним пунктом. Одразу сказали про невелику кількість особового складу, то я і подумала, що у школі перебудуть. Але коли побачила колони автобусів із військовими, зрозуміла, що у нас недостатньо місця, щоб їх усіх розмістити. Харчові запаси були, але ми не мали одного виду продукції, щоб приготувати на всіх», – говорить жінка. – Тоді я почала шукати харчі по місцевих виробниках, покликала дівчат з їдалень, щоб вони допомагали готувати. Ми швиденько організували місця, де їм пересидіти. Мені було так незручно перед ними, а вони кажуть: «ми вже три доби у переїздах, тому і це вже добре».

IMG_20221130_084435_620Пані Наталія пригадує, що наступного дня біля місця перебування військових вона застала машини із невідомими людьми. Виявилося, що то рідні військових. Якимось чином вони дізналися, що ті ночують у Черепашинцях.

«До військових не можна було підходити, тож люди на відстані стояли і плакали. Ті військові були чиїмись синами, чиїмись братами. У той момент я усвідомила, що у нас таки війна. Прийшло розуміння, що тепер треба робити все, щоб допомагати і не можна розкисати. Треба самій зібратися й іншим людям підтримку надавати», – говорить Наталія Черниш.

За словами пані Наталії, їхнє село дуже швидко самоорганізувалося. Печуть випічку і роблять тушонку для військових на передову. Плетуть маскувальні сітки і виготовляють окопні свічки. А ще збирають гроші і купують автомобілі та тепловізори для бійців.

«Коли розпочалася війна, я створила групу в додатку-месенджері. Зараз там дуже багато учасників. Я роблю туди запит, як щось потрібно (віск на свічки, банки на тушонки) і люди відгукуються. Ось нещодавно збирали продукти для звільненого Херсона. Називаємо ту групу «Черепашки» – від назви села», – розповідає жінка.

Аби допомогти армії, черепашинці вдавалися й до креативу. Зокрема задіяли свої рекреаційні ресурси, щоб зібрати гроші на ліки для поранених військових.

«На території села розташований затоплений кар’єр – усім відомий як Вінницькі Мальдіви. Щороку нашу водойму відвідує чимало туристів. Цьогоріч їх було менше, але охочі покупатися у блакитній воді все ж були. Ми запропонували відпочивальникам зробити внесок на медикаменти, оскільки саме збиралися відвідати медичний заклад, де лікувалися воїни. За дві години зібрали вісім тисяч», – пригадує староста села.

Волонтерством жінка займається постійно. Це може займати кілька годин, а буває, що задачі треба вирішувати й увесь день. 

«Волонтерство дає мені відчути, що роблю щось дійсно важливе, не лише для себе, а й для інших. Саме коли робиш щось безкорисливо – отримуєш значно більше, ніж матеріальна винагорода. І, як на мене, це прекрасно. Тому ресурс – це позитивний кінцевий результат!», – говорить пані Наталія.

IMG_20221130_090021_199Утім навіть найресурснішим людям потрібна підтримка. Тож Наталії Черниш в нагоді став проєкт психологічної підтримки «ПОРУЧ». Його запустив Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) разом із Міністерством освіти і науки України, Українським інститутом когнітивно-поведінкової терапії та Всеукраїнським громадським центром «Волонтер». Там навчають, як підтримувати себе та близьких, керувати емоціями в складні часи, вгамовувати біль і віднаходити себе в нових життєвих умовах.

«Займаючись там, я почула, що в них діє чимало програм для дітей. Я подала заявку і вона пройшла відбір. Тож на Міжнародний день захисту дітей і на День Незалежності до нас у село приїхала команда психологічної підтримки із розважальною програмою для дітей. Ми запросили майже кожну сім’ю, в кого є діти. Звісно, не оминули й дітей переселенців», – розповідає жінка.

Згодом Наталія Черниш зареєструвалася на проєкт «Підтримка жіночих ініціатив під час війни в Україні», який впроваджує ГО «Українська жіноча демократична мережа». Каже, хотіла себе підзарядити і не прогадала.

«Скільки всього позитивного знайшла. Такі проєкти дуже потрібні сьогодні. Дві важливі тези для себе винесла. Перша – у воєнний час навчання – це не тільки навчання. Це ще й підзарядка. І друга – емоції заразні. Тож якщо є щось позитивне, треба ним надихати інших», – додає пані Наталія.

 

Ця публікація підготовлена у межах проєкту «Підтримка жіночих ініціатив під час війни в Україні», який реалізовує ГО «Українська жіноча демократична мережа» за підтримки Міжнародного республіканського інституту та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Мета публікацій – розповісти історії жінок, які працюють під час війни та допомагають приближувати перемогу України.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Сила місцевої демократії: завершилася програма із залучення громадян до врядування

Тиждень стратегічних діалогів ZDOROVI про відкритість, демократію та роль громадянського суспільства

Відбувся захід про втрати громадянського суспільства під час війни Росії проти України

Завершилось публічне обговорення проєкту Статуту Ріпкинської селищної територіальної громади

Пам’ять про війну в умовах нової війни: як Україна переосмислює Другу світову

День Європи. Долучайтесь до кінематографічної подорожі Європою з EU Youth Cinema: Green Deal