Комунальне майно і як ним ефективно управляти в громадах?

Одна з основних проблем, з якими зіштовхуються громади в сфері управління комунальним майном – це неефективне використання комунального майна і, як наслідок, недоотримання додаткових надходжень до ...

272109090_2266267197006087_7833358765003987222_n
Комунальне майно і як ним ефективно управляти в громадах?

Одна з основних проблем, з якими зіштовхуються громади в сфері управління комунальним майном – це неефективне використання комунального майна і, як наслідок, недоотримання додаткових надходжень до місцевого бюджету. Відповідно жителі громади не розуміють, що є на території і як воно використовується. З цього випливає й друга проблема –  непрозоре управління комунальним майном. Наразі це питання законодавчо врегульовано, однак в цьому напрямі варто ще працювати. Як результат, наявність цих проблем призводить до того, що громади втрачають кошти і не отримують тієї підтримки від громадян, яка б могла бути.

Тож, основним завданням підрозділів, які займаються орендою і приватизацією майна в громадах – це наповнення місцевого бюджету. Хоча тут також варто пам’ятати, що є окремі категорії орендодавців, які мають певні пільги на оренду комунального майна, і це теж важливий момент.

Друга популярна проблема в громадах – це наявність великої кількості об’єктів комунального майна, що знаходяться в поганому стані. Як варіант, такі об’єкти можуть бути продані, щоб отримати кошти для бюджету, оскільки вони не використовуються або не можуть використовуватися територіальною громадою (немає потреб і т. ін.), щоб не простоювали. Або ж здані в оренду місцевому бізнесу або ж неприбутковим організаціям у користування. Можливі різні варіанти. Головне – проводити прозору роботу у будь-якому обраному напрямку. А от щодо того, який варіант з вище перерахованих обрати – ми вважаємо, необхідний окремий підхід до кожного об’єкта. Навряд чи буде стандартний підхід до всього майна – необхідно дослідити повну ситуацію по кожному об’єкту окремо.

Куди потрібно рухатися?

Ще одним з найбільш важливих моментів у сфері управління комунальним майном – є максимальна прозорість і відкритість. Адже громада повинна бачити і розуміти, що відбувається з майном, яке є її власністю.

Відповідно рекомендуємо громадам для цього зробити певні кроки:

  • провести моніторинг усіх тих приміщень і об’єктів, які на сьогодні не використовуються, з’ясувати, чому вони не використовуються.
  • багато об’єктів перебувають в поганому стані, з ними теж треба щось робити, якось обліковувати.
  • затвердити необхідний пакет нормативних документів.
  • проводити продаж об’єктів комунального майна та оренду через аукціон, тільки так можна вибудувати прозорі та чесні умови.
  • паралельно потрібно слідкувати за приміщеннями, які передаються в оренду – чи вони використовуються за цільовим призначенням, і це теж важлива робота.

Усе майно, що належить державі або органам місцевої влади і планується під оренду, має бути інвентаризоване, занесене в єдиний публічний реєстр і, звичайно, доступне всім потенційним орендарям.

Саме ці напрямками, а також інформаційною кампанією в 5-ти громадах Чернігівської області будуть супроводжувати експерти ГО «Агенція міських ініціатив».

Сподіваємось, що таким чином нам вдасться зробити процес використання комунального майна в громадах максимально прозорим, і це є перший крок на цьому шляху. Далі – це ефективне використання і отримання додаткових надходжень до місцевого бюджету.

Матеріал підготовлений в межах реалізації проєкту «Прозоре управління комунальним майном в громадах Чернігівської області», що фінансується ЄС і Нідерландським Хельсінкським комітетом та реалізується ГО «Агенція міських ініціатив» в Чернігівській області.

‘This <website/account> was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of <name of the author/partner> and do not necessarily reflect the views of the European Union’


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Сила місцевої демократії: завершилася програма із залучення громадян до врядування

Тиждень стратегічних діалогів ZDOROVI про відкритість, демократію та роль громадянського суспільства

Відбувся захід про втрати громадянського суспільства під час війни Росії проти України

Завершилось публічне обговорення проєкту Статуту Ріпкинської селищної територіальної громади

Пам’ять про війну в умовах нової війни: як Україна переосмислює Другу світову

День Європи. Долучайтесь до кінематографічної подорожі Європою з EU Youth Cinema: Green Deal