Золочів став першим містом в Україні, котре звільнилось від газового «зашморгу»

Як відомо, у 2012 році, Золочів, що на Львівщині, став першим містом України, яке повністю відмовилося від опалення комунальної сфери газом і перейшло на альтернативне опалення. За три опалювальні ...

Золочів
Золочів став першим містом в Україні, котре звільнилось від газового «зашморгу»

Як відомо, у 2012 році, Золочів, що на Львівщині, став першим містом України, яке повністю відмовилося від опалення комунальної сфери газом і перейшло на альтернативне опалення. За три опалювальні сезони й місцева  теплогенеруюча компанія, і представники самоврядування набули цінний досвід, яким, власне, і поділились із представниками інших міст України. А ініціаторами ознайомлювальної зустрічі, яка в камінній залі королівського замку у Золочеві, виступили Українсько-Польське медіа-товариство, Львівське регіональне відділення Асоціації міст України та група теплогенеруючих компаній «AlterFuel».

За словами міського голови Золочева  Ігоря Гриньківа, п’ять років тому місто отримало «тривожний дзвоник» – борг міста перед НАК «Нафтогаз» зріс майже до 7 млн. грн. Окрім того,  тоді наша країна ще не оговталася від чергової газової атаки Росії на Україну у 2009 році. «Ми зрозуміли усю серйозність ситуації і активно почали шукати виходу – зазначив пан Гриньків. –Запросили одного інвестора, але не вдалося зрушитись із місця. Проте ми запросили іншого і вже чотири сезони працюємо із ним. Результати нас влаштовують, місто вирвалося із «газового зашморгу», щороку наш бюджет економить близько 4 млн. грн. на теплоенергії. До того ж, інвестор, зареєстрований у Золочеві, платить податки тут. Нині ми рухаємося далі. Зокрема, наше місто виграло грант на затеплення двох дитячих садочків, ми встановлюємо освітлення вулиць міста з використання світлодіодних ламп. Цього року у співпраці з теплогенеруючою компанією, використовуючи інструмент  інвестпрограми у місті було замінено першу ділянку теплотрас на сучасні попередньо ізольовані труби. Ми активно працюємо і кожен день приносить нам новий досвід. А новий досвід дає нам змогу приймати нові рішення – наголосив Ігор Гриньків».

«Нам дивно чути що ще досі ведуться спекуляції навколо питання про доцільність чи недоцільність розвитку в Україні альтернативної теплової енергетики, – натомість наголосив Андрій Омельчук, директор групи компаній «AlterFuel». – Маніпулюється також питання з тарифами на газу і на альтернативному опаленні. Між тим  повний тариф котельні на альтернативному паливі сьогодні у нас в Золочеві, затверджений НКРЕКП, становить 1297 грн/Гкал. Якби сьогодні Золочів опалював свою комунальну сферу газом, то він би платив за це тепло щонайменше на 4 млн. грн. у рік більше».

Відтак, учасникам круглого столу було представлено детальний розрахунок тарифу на газі і на дровах. Станом на сьогодні в одній Гкал тепла лише ціна газу становить щонайменше 1280 грн. З урахуванням витрат на електроенергію, оплату праці, податків, повірок обладнання та поточних ремонтів, вартість Гкал тепла на газі становитиме 1690 грн. А якщо взяти, наприклад котли типу НІІСТУ-5, які масово працюють у тутешніх комунальних підприємствах, то у таких старих котлах лише вартість газу в одній Гкал становитиме близько 1700 грн.

Присутні наголошували й на тому, що переобладнання котелень із газу на дрова, це тільки перший крок. «Перед тим як прийти у котельний бізнес, ми кілька років у Турківському районі (Львівська обл..) виробляли паливні гранули та продавали їх в Чехію. Коли ми запустили перші котельні на дровах в Золочеві, ми почали активно цікавитися як цей бізнес працює в Чехії, бо там мали вже партнерів. Зрозуміли, що ефективніше було би використовувати автоматизовані котли на гранулах, або котли на щепі. Однак вартість такого обладнання в рази дорожча, а уряд поки що не запровадив механізму захисту та гарантій для інвестицій. Тому поки що, переважна більшість операторів-альтернативників працює на дровах. Ще одну річ, яку ми зауважили в Чехії та Польщі. Свого часу вони, як і ми тепер, почали із того, що замінили котли в котельнях на альтернативне паливо із урахуванням споживання тепла разом із тодішніми тепловтратами. А потім, коли провели комплекс енергоощадних заходів – затеплили будівлі, замінили теплотраси і т.д., – виявилося, що потужність їхніх котелень втричі перевищує нову потребу споживачів. Ми не настільки багате суспільство, щоб нехтувати таким досвідом наших сусідів. Ми готові зараз комплексно працювати із комунальною сферою, готові залучати інвестиції із тої ж Чехії, але поки в Україні не буде гарантій, поки не буде реформи судової системи, буде дуже важко залучати сюди новітні технології та якісні інвестиції, – насамкінець наголосив Андрій Омельчук.

Загалом, учасники круглого столу були практично одностайні у тому, що Україна просто змушена шукати альтернативу російському газу для опалення комунальної сфери. Але також змушена в найкоротші терміни й провести цілу низку енергоощадних заходів, навчитись обліковувати та контролювати ресурси і витрати. А найважливіше, створити гарантії та умови для інвесторів, як зовнішніх, так і своїх внутрішніх, щоб в Україну приходили реальні інвестиції та сучасні технології.

АвторІгор Галущак (Золочів-Львів)


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Міжнародна технічна допомога та її облік: зустріч голів громад Донеччини

У Львові відбулась вулична акція «Насильство — не традиція»

«Ба та Ді проти брехні»: медіа ШоТам презентує новий проєкт для старшого покоління

Рік завершується, а робота в третьому секторі ні

Платформа майбутньої професії: В Україні розвиватимуть напрямок профорієнтації підлітків з вразливих категорій населення

Женевська декларація прав дитини 2024