Як зареєструвати народження дитини, яка народилася на тимчасово окупованій території?

Життя продовжується і люди народжують дітей, в тому числі на тимчасово окупованій території України. До прикладу, Марія, ВПО з Донеччини, звернулася до ГО Східноукраїнський центр розвитку місцевої ...

362987706_228332196856037_28332780652409104_n
Як зареєструвати народження дитини, яка народилася на тимчасово окупованій території?
Життя продовжується і люди народжують дітей, в тому числі на тимчасово окупованій території України. До прикладу, Марія, ВПО з Донеччини, звернулася до ГО Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії юридичної приймальні у Тернополі за консультацією. Їй необхідно зареєструвати доньку, яка народилася в окупації.
 
Як це зробити пані Марії пояснив наш юрист Юрій Феленко. Після ознайомлення з законодавчою базою переселенка направилася оформлювати та подавати необхідні документи.
 
Законодавчі роз’яснення!
 
Міністерство юстиції України розробило механізм реєстрації народження дітей на тимчасово окупованій території, звернув увагу Омбудсмен. Подати заяву про встановлення факту народження дитини можна через Державну систему «Електронний суд».
 
Відповідно до статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі – Закон), проведення державної реєстрації народження фізичної особи та визначення її походження належить до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану.
 
За загальним правилом, відповідно до частини четвертої статті 9 Закону, для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця – заявника – та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.
 
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, документи, що підтверджують факт народження (частина четверта статті 13 Закону).
 
Частиною другою статті 13 Закону передбачено, що державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них або за заявою, поданою в електронній формі.
 
У разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження дитини, державна реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров’я, в якому народилася дитина чи в якому вона перебуває.
 
Згідно з пунктом 2 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 № 3307/5) (далі – Правил), підставами для проведення державної реєстрації народження є, зокрема:
- медичний висновок про народження;
- медичне свідоцтво про народження.
 
Разом з тим, наказом Міністерства охорони здоров’я України від 04.03.2022 № 407 «Про забезпечення реєстрації новонародженої дитини в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану на території України та за умови відсутності можливості заповнення медичним працівником медичного свідоцтва про народження (форма № 103/о) медичний працівник зобов’язаний на кожний випадок народження живої дитини виписати довідку довільної форми в двох примірниках без проставляння печатки.

Пунктом 14 глави 1 розділу II Правил визначено, що у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника.
Статтею 317 Цивільного процесуального кодексу України регламентовано особливості провадження у справах про встановлення факту, зокрема народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України.
 
Так, заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім’ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Ураховуючи наведене, з питання державної реєстрації народження є можливим звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану, розташованого на території, підконтрольній українській владі, з документом, що підтверджує факт народження дитини.
 
Батькам, родичам необхідно надіслати на електронну адресу [email protected] заяву та копії (скан або фото) необхідних документів. Після реєстрації народження на електронну пошту заявників надсилається копія свідоцтва про народження дитини. Для отримання оригіналу свідоцтва батькам дитини, родичам або їхнім представникам, за довіреністю, необхідно звернутися з оригіналами документів до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) на підконтрольній Україні території.
 
У разі відсутності необхідних документів та відмови РАЦСу потрібно звернутися із заявою до суду для встановлення факту народження дитини.
 
Якщо ваші права або права вашої дитини порушено органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, необхідно звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на телефонну гарячу лінію: 0800-50-17-20, 044-299-74-08 або електронну пошту [email protected].
 
Нагадуємо!
 
Отримати безкоштовну допомогу можна онлайн та телефоном, а також звернувшись до нас з особистим візитом.
 
Графік роботи нашого пункту:
 
Години прийому: 10:00 – 14:00
Дні прийому: понеділок – п’ятниця
Телефон: 066 30 22 771
 
Особисту консультацію можна отримати за адресою: м. Тернопіль, вул. Тарнавського 7А (понеділок), вул. Текстильна 28, оф. 1 (вівторок-п’ятниця).

Також в рамках діяльності Ukrainian Coalition for Legal Aid Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги працює єдина інформаційна “гаряча лінія” з питань, пов’язаних з правовими проблемами внутрішньо переміщених осіб та документуванням воєнних злочинів. Спеціалісти “гарячої лінії” доступні для консультацій кожного робочого дня з 10:00 до 17:00 за телефоном: 0 800 30 15 16*
 
Віримо в перемогу України!
 
Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізує Ukrainian Coalition for Legal Aid Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy.
 
*дзвінки в межах України безкоштовні зі стаціонарних телефонів та мобільних будь-яких оператор.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Відбулася презентація та обговорення аналітичного звіту за результатами дослідження щодо задоволеності якістю послуг, які надаються людям поважного віку органами юстиції у Львівській області

Неграмотний регіон відьом та чаклунів: ГО PRO WOMEN UA руйнує радянські міфи та допомагає ВПО віднайти свій шлях у житті

Розпочався відбір заявок на програму “Креативна Європа” Perform Europe для перформативного сектору

“Реформа пробації: можливість обирати майбутнє”: висновки та підсумки конференції

«Кроки для спеціалістів. Управління людськими ресурсами»: нова можливість для територіальних громад

U-LEAD роз’яснює ОМС переваги спільної агарної політики Європейського Союзу