Як вирішити земельне питання у маленькому місті? Допоможуть правозахисники

"Офіс правозахисту селян-землевласників" розпочав свою роботу у Дніпропетровської області у вересні 2017 року. За цей час більш 1000 жителів отримали правові консультації щодо оформлення права ...

Додано:
democracydnepr

25035557_1516323301816755_265553073_o
Як вирішити земельне питання у маленькому місті? Допоможуть правозахисники

“Офіс правозахисту селян-землевласників” розпочав свою роботу у Дніпропетровської області у вересні 2017 року. За цей час більш 1000 жителів отримали правові консультації щодо оформлення права власності, успадкування, з орендних відносин, оформлення технічної документації на землю.

З 1 лютого у мешканців Новомосковську з’явилась можливість звернутись за захистом своїх прав до “Офісу правозахисту селян-землевласників”, скориставшись “гарячою лінією” або Skype-консультацією.

«У Новомосковському районі, як показала попередня практика, найбільша кількість людей на Дніпропетровщині соціально незахищених, тому і вирішили надавати безоплатну правову допомогу з питань, які люди не могли вирішити своїми силами чи не мали гроші на адвокатів та юристів на платній основі», – поділився Павло Чепуренко, юрист проекту.

Про необхідність даного проекту свідчать історії мешканців Дніпропетровщини. Олександр у січні 2018 року звільнився зі Збройних сил України та звернувся до селищної ради за місцем реєстрації із заявою про виділення йому 2 гектарів землі для ведення особистого селянського господарства. Проте пану Олександру відмовили, посилаючись на відсутність вільних земельних ділянок із таким складом угідь. Тоді Олександр звернувся за безоплатною правовою допомогою до ”Офісу правозахисту селян-землевласників” в Новомосковську, де розповів, як він ходив «по колу» до різних уповноважених осіб, але кожного разу отримував відмову. Юристка Офісу проаналізувала норми чинного законодавства та роз’яснила пану Олександру, що він має право отримати ці 2 гектари у будь-якому населеному пункті України, або за його межами, не прив’язуючись до місця проживання. Отримавши роз’яснення, пан Олександр вирішив звернутись із заявою про виділення земельної ділянки до сусіднього села, де йому надали дозвіл. Наразі чоловік вже розробив технічну документацію та реєструє право власності на земельну ділянку.

Взагалі до Офісів звертаються не тільки учасники АТО, це і фермери, пенсіонери, працівники підприємств різної форми власності, внутрішньо-переміщені особи, безробітні.

«В липні я успадкувала від матері 2 земельні ділянки, які ще за життя мати передала в оренду місцевій аграрній компанії. Отримавши земельні ділянки у спадок, я неодноразово усно просила орендаря надати розрахунок за договором, але у відповідь чула лише відмову, – розповідає Галина, жителька м. П’ятихатки, – потім мені підказали звернутися до Офісу правозахисту у Дніпрі. Дуже рада, що так вийшло, адже я отримала не тільки вичерпну консультацію, а й допомогу у підготовці документів!».

До Офісу звертаються з різними питаннями. Переважно це оформлення та реєстрації права власності на будинок або земельну ділянку. Також це питання оформлення технічної документації, орендних відносин, отримання земельної ділянки, спадкування.

“Офіс правозахисту селян-землевласників” організований Фондом підтримки демократичних ініціатив Придніпров’я, місією якого є допомога громадянам та сприяння розвитку громадянського суспільства.

«Наша організація у 2017 році вже мала досвід роботи у аналогічному проекті, коли наші юристи на базі «офісу правозахисту» проводили телефонні та виїзні консультації селян-землевласників, фермерів, малозахищених верств населення, що звертались з різними питаннями, пов’язаними з порушенням їх прав володіння та користування землею та інших майнових прав у Новомосковському, П’ятихатському, Дніпровському та Покровському районах, – зазначає керівник проекту Олександр Мєдвєдєв, – І хоча проведений чималий обсяг роботи щодо правової допомоги потребуючим, ситуація докорінно не змінилась. Головними її чинниками є низька правова обізнаність селян, які підписуючи договори оренди землі не розуміють юридичних наслідків тих чи інших умов, а також монополізм з боку фермерських господарств – орендарів, що позбавляє селян – власників паїв права вибору, змушуючи погоджуватись на кабалістичні, а часом протизаконні умови договорів оренди земельного паю. У справах спадкування, не маючи відповідних юридичних знань та достатніх коштів на правову допомогу, селяни, не вчиняючи передбачених законодавством дій або пропускаючи строки чи втративши правовстановлюючі документи не мають змоги прийняти земельні ділянки у спадок, і як наслідок, належним чином відстояти свої права у стосунках з орендарями та іншими суб’єктами права. Отже, потреба у кваліфікованій та безоплатній правовій допомозі на сьогодні залишається гострою і саме організація роботи “Офісу правозахисту селян-землевласників” покликана на задоволення цієї потреби».  

Отримати безоплатну консультацію або записатись на прийом до юристів можна за телефонами «гарячої лінії»:

+38 (098) 30-65-015, +38 (066) 99-44-960.

Адреса офісу: м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 52

 Проект Громадська кампанія “Посилення правових можливостей сільських мешканців Новомосковського району Дніпропетровської області” реалізується за підтримки Програми “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду «Відродження».


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи