До юристів нашої ГО “Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії” в м. Тернопіль звернулася пані Ганна, переселенка з Запорізької області. Її населений пункт був окупований в минулому році. Під час екстреної евакуації з нього, вона залишила там всі свої документи, а саме: паспорт, податковий номер, посвідчення водія, документи на нерухомість, трудова книжка та інші.
Завдяки нашій юридичній консультації переселенка заповнила та подала/надіслала заяви/звернення у відповідні державні служби щодо отримання дублікатів втрачених нею документів.
Законодавчі роз’яснення щодо відновлення деяких документів!
Що робити при втраті внутрішнього або закордонного паспорту?
Перше, що потрібно зробити, якщо ви виявили втрату паспорта – звернутися до поліції.
Зареєструвавши заяву про втрату паспорта, поліціянти повинні видати людині, що потрапила в таку ситуацію, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Цей документ потрібний для оформлення нового паспорта.
Зауважимо, що в Україні більше не видають паспорти-книжечки. Якщо ви втратили саме такий паспорт, вам оформлять ID-картку. Вона біометрична та має близько двох десятків ступенів захисту.
Після цього слід звернутися до Центру надання адміністративних послуг чи територіального органу або підрозділу Державної міграційної служби (ДМС). Більш детально можете дізнатися Урядовому порталі.
Також, з повним переліком документів, необхідних для оформлення нового паспорта, можна ознайомитися на сайті ДМС.
Для відновлення паспорту за кордон відвідати українське посольство чи консульство в країні, в якій ви перебуваєте. Візьміть із собою всі наявні документи, як, скажімо, водійське посвідчення. Це сильно полегшить встановлення вашої особи. А в разі повної втрати документів, доведеться заручитися підтримкою співвітчизників, що можуть підтвердити вашу особу. Отримати тимчасовий документ можна протягом 24 годин, а діятиме він 14 днів. Отримати повноцінний закордонний паспорт можна тільки на території України.
Відновити свідоцтво про народження!
Повторна видача таких свідоцтва здійснюється незалежно від місця державної реєстрації акту цивільного стану та місця проживання заявника. Свідоцтва про народження дітей повторно видаються їх батькам і усиновителям незалежно від віку дитини.
Крім того, повторну видачу свідоцтва про народження можна замовити онлайн на порталі Дія. І навіть їхати нікуди не доведеться, адже документ зможуть доставити через Укрпошту.
Відновити документи на нерухомість!
Документи можуть бути втрачені, викрадені, пошкоджені, знищені, але шлях їх відновлення, в залежності від виду документу, буде однаковий. У результаті, отримані дублікати документів матимуть таку ж юридичну силу що й оригінал, а це і є головною метою.
Найголовніше, що потрібно розуміти – втрата документів на нерухомість не означає втрату самого права власності на об’єкт. Запис про право власності зберігається у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Також, на порталі Дія можна отримати довідку з цього реєстру.
Відновлення документів про освіту!
Щоб відновити диплом чи атестат потрібно звертатися до свого навчального закладу. Якщо ж він припинив діяльність – до його правонаступника. Якщо ж і такого немає, то заяву треба писати в Міністерство освіти і науки. Там визначать, який заклад замовить і надасть дублікат документа.
Якщо інформації про документ немає в ЄДЕБО, то навчальний заклад може замовити дублікат, використовуючи, виписку з архіву. В іншому разі потрібно звертатися до суду для встановлення юридичного факту здобуття освіти.
Як відновити трудову книжку!
Працівник, який втратив трудову книжку, повинен негайно звернутися за дублікатом за місцем останньої роботи або за новим місцем.
Документи, які підтверджують загальний стаж, – це довідки підприємств, установ, організацій, що уточнюють характер роботи працівника. У разі ліквідації підприємства, де працювала така особа, довідку, що підтверджує загальний стаж, може видати правонаступник. Якщо немає і правонаступника, необхідно звертатися до архіву, де зберігаються документи цієї організації. Якщо документи в архіві не збереглися, трудовий стаж доведеться встановлювати через рішення суду.
Як відновити посвідчення водія?
Перше, що потрібно зробити в такому випадку, – звернутися до поліції. Уже після можна йти до сервісного центру МВС.
Подати заяву можна також онлайн через портал Дія. У разі онлайнової заявки посвідчення видаватиметься в територіальному сервісному центрі МВС, який вказується під час подання заяви.
А от якщо водійського посвідчення вас позбавили через суд, потрібно знову складати теоретичний і практичний іспити на ту категорію, яка була вказана. У такому разі доведеться сплатити інше мито.
Нагадуємо, отримати безкоштовну допомогу можна онлайн та телефоном, а також звернувшись до нас з особистим візитом. #ТернопільХаб
Графік роботи пункту надання правової допомоги та інформаційної підтримки внутрішньо переміщеним особам (ВПО) у Тернопільській області:
- Години прийому: 10:00 – 14:00
- Дні прийому: понеділок – п’ятниця
- Телефон: 066 30 22 771
Особисту консультацію можна отримати за адресою: м. Тернопіль, вул. Тарнавського 7А (понеділок), вул. Текстильна 28, оф. 1 (вівторок-п’ятниця).
Також в рамках діяльності Ukrainian Coalition for Legal Aid працює єдина інформаційна “гаряча лінія” з питань, пов’язаних з правовими проблемами внутрішньо переміщених осіб та документуванням воєнних злочинів. Спеціалісти “гарячої лінії” доступні для консультацій кожного робочого дня з 10:00 до 17:00 за телефоном: 0 800 30 15 16*
Віримо в перемогу України!
Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy
*дзвінки в межах України безкоштовні зі стаціонарних телефонів та мобільних будь-яких операторів