Як відновити місцеве самоврядування від наслідків війни?

Реформа місцевого самоврядування, яка розпочалася в Україні у 2014 році, посприяла підвищенню стійкості та спротиву громад в умовах широкомасштабної російської агресії. Проте, станом на початок 2022 ...

Додано:
oksana

UP article
Як відновити місцеве самоврядування від наслідків війни?

Реформа місцевого самоврядування, яка розпочалася в Україні у 2014 році, посприяла підвищенню стійкості та спротиву громад в умовах широкомасштабної російської агресії. Проте, станом на початок 2022 року, у сфері місцевого самоврядування та публічної адміністрації загалом все ще були недоліки.

Беручи до уваги позитивний вплив децентралізації на підвищення спроможності місцевих громад, українська влада підтвердила свою рішучість продовжити реформу з оновлення адміністративно-територіального. Саме тому питання місцевого самоврядування включено до проєкту Плану відновлення, розробленого Національною радою з відновлення України від наслідків війни.

Центр експертизи доброго врядування Ради Європи в рамках програми “Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні” підготував рекомендації щодо відновлення місцевого самоврядування.

 

Війна принесла нові серйозні виклики. 13 мільйонів осіб були вимушені покинути свої домівки, з них майже 8 мільйонів виїхали з України. 

За різними оцінками, понад 1500 компаній подали заявки на урядову програму переміщення, з них 510 вже перенесли своє виробництво на захід із постраждалих від війни регіонів.

Цього року ВВП знизиться на 45%, а надходження з основних місцевих власних джерел (плата за землю, рента за землю тощо) зменшуються на 38%. Як наслідок, місцеві бюджети змінили свою структуру, стаючи більш залежними від трансфертів з центрального бюджету. 

У деяких громадах важко скликати засідання місцевих рад через відсутність депутатів/-ок, а відносини між виборними органами влади та військовою адміністрацією, які у більшості випадків налагодили співпрацю, є новою реальністю, за якою необхідно уважно стежити.

Відтік компаній і людей працездатного віку призвів до того, що громади в середньому стали ще “старішими”, більш залежними від соціальної підтримки та зі зменшеною дохідною частиною місцевих бюджетів, яка може становити до мінус 90% в частині доходів від компаній, які все ще діють, і до мінус 50% у частині місцевих доходів у порівнянні з довоєнним рівнем.

Проте, беручи до уваги позитивний вплив децентралізації на підвищення спроможності місцевих громад, українська влада підтвердила свою рішучість продовжити реформу з оновлення адміністративно-територіального устрою і водночас усувати ті недоліки, які лишались невирішеними на початку 2022 року. 

Саме тому питання місцевого самоврядування включено до проєкту Плану відновлення, розробленого Національною радою з відновлення України від наслідків війни. 

Центр експертизи доброго врядування Ради Європи в рамках програми “Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні” підготував рекомендації щодо відновлення місцевого самоврядування.

Запропонований План має чотири основні цілі

  1. оновити адміністративно-територіальний устрій; 
  2. закріпити розподіл повноважень між органами місцевого самоврядування на всіх рівнях, а також з місцевими органами виконавчої влади; 
  3. запровадити дієву та гнучку систему підготовки та просування працівників/-ць органів місцевого самоврядування і таким чином сформувати привабливі та сприятливі умови роботи на публічній службі; 
  4. удосконалити виборчу систему місцевих виборів.

 

Детальніше – читайте в колонці консультантів Ради Європи Маркіяна Дацишина та Соріна Іоніце на Українській правді


Тематика публікації:                    

Останні публікації цього розділу:

Комунальне підприємство ухиляється від обліку дерев: громадська організація подала до суду

Молодь Світловодська готує масштабний фест у місті

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”

Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

Вишнівецька громада на Тернопільщині отримала цифровий рентген-комплекс від Програми USAID DOBRE