Як у громадах Волинської області розвивали інститут гендерних уповноважених

Від гендерної уповноваженої у Городищенській громаді Волинської області — до Коаліції з організацій у чотирьох областях задля спільної діяльності щодо просування прав людини, гендерної рівності, ...

Історія менторства Холопік
Як у громадах Волинської області розвивали інститут гендерних уповноважених

Від гендерної уповноваженої у Городищенській громаді Волинської області — до Коаліції з організацій у чотирьох областях задля спільної діяльності щодо просування прав людини, гендерної рівності, розширення економічних можливостей жінок і дівчат в громадах.

Такий шлях наразі пройшла команда ГО «Ґендерний креативний простір» (Луцьк). А починалася адвокаційна кампанія щодо призначення гендерних уповноважених у громадах Волинської області з шестимісячної Менторської програми 1.0.

За підтримки менторки Олесі Холопік, директорки Центру демократії та верховенства права (Київ), молода організація не лише розробила адвокаційну кампанію, а й досягла результату: вперше в територіальних громадах Волинської області призначено гендерну уповноважену (Городищенська громада).

Чому гендерні уповноважені у громадах — гостре питання?

«В Україні сформовано нормативно-правову базу, яка регламентує запровадження й реалізацію гендерної політики на різних рівнях (національному, регіональному та місцевому), — розповідають Галина Єрко, голова правління, та Галина Бережна, членкиня правління «Ґендерного креативного простору». — Гендерна уповноважена — це особа (координатор/-ка), яка займається питаннями забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування громади.»

За словами Галини Єрко та Галини Бережної, здебільшого гендерні уповноважені в громадах (якщо такі є) не проходили спеціального навчання, не розуміються на тих функціях-завданнях, які мають виконувати, та потребують методично-консультативної підтримки. 

Гендерні уповноважені, у межах своїх повноважень, спрямовують та координують діяльність за такими напрямами:

  • участь у розробці гендерно чутливих стратегій, політик, програм; 
  • проведення інформаційних, просвітницьких, навчальних заходів щодо забезпечення гендерної рівності;
  • співпраця з громадськими організаціями та робота зі зверненнями мешканців і мешканок громади;
  • протидія гендерно зумовленому насильству.

Тому важливо, щоб у кожній громаді були гендерні уповноважені, які б піднімали та розв’язували ці питання. Якщо не впроваджувати посаду гендерної уповноваженої — не буде якісної реалізації політики гендерної рівності в громаді, вона й надалі існуватиме лише на папері та залишатиметься поза увагою керівництва та працівників/ць ОМС.

Від навчання — до практичної адвокації

«В Україні у громадських організацій не так багато можливостей отримати не лише гроші на власну діяльність, а й підтримку. Тож важливо, що тут ОГС могли навчитися, переймати найкращі практики та знайомитися з колегами по сектору, адже це відкриває нові можливості», — наголосив Володимир Шейгус, виконавчий директор ІСАР Єднання.

На його думку, менторська програма робить сильнішими й молоді організації, і громадянське суспільство загалом.

За час програми у 2020 році кожна організація-менті розробила та почала втілювати адвокаційний план у співпраці з ментором.

Також за цей час відбувалися навчальні заходи для менті та два воркшопи, на яких експерти ділилися теоретичними та практичними знаннями про адвокацію й втілення адвокаційних кампаній.

«Співпраця з нашою менторкою, Олесею Холопік із ЦЕДЕМ, була корисною, надихала й мотивувала протягом усього періоду реалізації проєкту — від першої зустрічі та обговорення цілей і завдань до сьогодні», — діляться власною історією менті з ГО «Ґендерний креативний простір».

Єрко_Холопік

Цілями їх адвокаційної кампанії, зокрема, було визначити особу, яка виконуватиме обов’язки гендерної уповноваженої, й надати їй потрібні рекомендації щодо виконання посадових обов’язків; інформувати голову й керівництво ТГ про важливість наявності гендерної уповноваженої в громаді та отримати його/її підтримку; здійснити інформаційно-просвітницьку роботу серед різних груп мешканців/нок громади (депутати, виконком, вразливі категорії, громадський сектор тощо).

За підтримки менторки організація-менті:

  • отримала відповідь на запит від Волинської ОДА щодо осіб, які опікуються питанням гендерної рівності в громадах області;
  • налагодила контакт із головою та керівництвом Городищенської ТГ Волинської області;
  • визначила шляхи впровадження інституту гендерної уповноваженої в ТГ;
  • отримала згоду голови ТГ на запровадження посади гендерної уповноваженої.

Менторська програма — це лише старт

«Ґендерний креативний простір» увійшов до програми «Суперсила для жіночих правозахисних організацій» (ПАКТ Україна), став учасником Західного хабу, який курує ГО «Центр «Жіночі перспективи».

Єрко_Холопік 1За підтримки Пакт Україна організація реалізувала проєкт «Будуємо гендерно чутливе освітнє середовище в громадах Волинської області», у межах якого розробила та поширила в громадах Волинської області Дорожню карту інтеграції гендерного компонента в освітній процес у контексті «Партнерства Біарріц».

Зараз ГО «Ґендерний креативний простір» є субгрантером Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у межах проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність — національне розгортання».

Організація також створила коаліцію з 5 місцевих жіночих організацій, до якої увійшли ГО Волинської, Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької областей. 

Спільна робота Коаліції буде скерована на підтримку дотримання прав людини, адвокацію гендерної рівності та розширення економічних можливостей жінок і дівчат в громадах цих областей.

Для участі у Менторській програмі 3.0 у ролі менті запрошуємо регіональні організації до 23 грудня 2021 року (включно) заповнити форму за посиланням: https://bit.ly/3C7mp4C 

Менторська програма 1.0 здійснювалася у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку