Як створити сприятливі умови для роботи релокованих підприємств у громадах
Із 24 лютого 2022 р. Мережа правового розвитку (МПР) консультативно підтримує представників малого та середнього бізнесу та переймається проблемними питаннями, з якими зіштовхується бізнес в умовах ...
Додано:
legal_dev_network
Із 24 лютого 2022 р. Мережа правового розвитку (МПР) консультативно підтримує представників малого та середнього бізнесу та переймається проблемними питаннями, з якими зіштовхується бізнес в умовах воєнного стану. Малий та середній бізнес є рушійною силою економіки країни, тому важливо комунікувати з бізнесом та сприяти його розвитку.
За підтримки Мережі проводяться зустрічі з представниками місцевого та релокованого бізнесу, зокрема в м. Коломия за ініціативою команди “Вулика змістів”, що сприяє розвитку партнерства та згуртування.
Ще одним дієвим способом комунікації стало опитування серед представників малого і середнього бізнесу “Податки та релокація для малого і середнього бізнесу в умовах повномасштабної війни в Україні”, в якому взяли участь 15 респондентів.
Підприємства продовжують релокуватися до західних регіонів України. За статистикою найбільша кількість підприємств релокувалися до Львівської області – 29% підприємств, до Закарпатської – 18% та до Чернівецької – 13%.
Основною проблематикою під час релокації залишається розселення працівників та пошук нових співробітників, а також відновлення логістики, закупівля сировини і пошук ринків збуту.
МПР ознайомилася з досвідом Закарпаття щодо взаємодії органів місцевого самоврядування та бізнесу. Авторка матеріалу про те, як на Заркапатті підтримують бізнес, консультантка з питань фінансів і оподаткування Анна Карпенко підсумувала гарні практики підтримки релокованого бізнесу та сформувала універсальні рекомендації створення сприятливих умов ведення бізнесу релокованих підприємств для органів місцевого самоврядування (ОМС).
Налагодження комунікації
Перш за все бізнес потребує зрозумілого для нього способу комунікації з місцевою владою. Для цього варто визначити в громаді особу, відповідальну за спілкування, координацію та інтеграцію з представниками релокованого бізнесу. Бажано, щоб ця особа була в штаті ОМС та мала можливість приділяти цим питанням більшість робочого часу.
Залучення ЦНАПів
На підсилення інтеграційних спроможностей громади також варто розширити повноваження ЦНАПів наступними функціями:
- організація процесу поселення працівників релокованих підприємств на короткостроковий та середньостроковий період. Для цього пропонується актуалізувати та підтримувати актуальним перелік об’єктів комунальної власності, в яких є можливість розміщувати внутрішньо переміщених осіб з числа працівників релокованих бізнесів, налагодити співпрацю з місцевими ріелторами та сформувати переліки власників приватного житла, які готові надавати його для проживання вимушених переселенців;
- підтримка процесів комунікації та координації між представниками органів місцевого самоврядування, місцевого та релокованого бізнесу. Пропонуємо на базі ЦНАПів організувати гарячу лінію консультування для представників бізнесу, а також проводити періодичні зустрічі між представники ОМС та бізнесу.
- надання консультацій щодо реєстрації за новим місцезнаходженням та сплати місцевих податків;
- проведення просвітницької та консультативної діяльності щодо актуальних для представників бізнесу змін у законодавстві;
- поширення інформації та консультування щодо актуальних програм підтримки малого та середнього бізнесу від держави.
Підсвітити переваги громади
Другим важливим аспектом для підтримки релокованого бізнесу є певне розуміння перспективи роботи в конкретній громаді. Для цього доцільно актуалізувати стратегії розвитку громад та внести відповідні зміни, пов’язані з релокацією бізнесу та персоналу із максимальним включенням в цей процес представників місцевого та релокованого бізнесу.
Забезпечити додаткові можливості для бізнесу
Для стимулювання та підтримки місцевого та релокованого бізнесу ОМС можуть розглянути можливість створення технологічних або індустріальних парків. Це не лише об’єднання наукової та підприємницької діяльності, а й створення особливих економічних, юридичних і податкових умов.
Так, в умовах воєнного стану, на Закарпатті був зареєстрований перший індустріальний парк “Марамуреш”, який спеціалізується на меблевому виробництві і передбачає створення нових робочих місць у регіоні.
Співпрацювати з громадськими організаціями
Для реалізації зазначених пропозицій органам місцевого самоврядування доречно залучати активні місцеві організації громадянського суспільства (ОГС), які мають напрацювання чи досвід роботи із релокацією та бізнесом. Такі ОГС можуть посилити місцеве самоврядування як в частині реалізації заходів з підтримки місцевого та релокованого бізнесу, так допоможуть залучати ширше коло осіб до процесу бізнес-інтеграції в громаді.
за телефоном 096-032-35-38 або на email: [email protected]
Консультантка на зв’язку із 11:00 до 13:00, понеділок – п’ятниця