Як поводитися з міліціонером
У Києві в рамках фестивалю Docudays пройшов майстер-клас: «Як захиститися від протиправних дій міліції». Організатор тренінгу - Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в правоохоронних ...
Додано:
Громадський Простір
У Києві в рамках фестивалю Docudays пройшов майстер-клас: «Як захиститися від протиправних дій міліції». Організатор тренінгу – Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в правоохоронних органах.
При спілкуванні з міліціонером, який порушує або обмежує ваші права, треба дотримуватися низки правил. Перш за все, спілкуватися з міліціонером треба ввічливо – як із представником держави, який за гроші громади захищає населення від злочинців.
Запам’ятай! Існують три «НЕ»:
Не провокуй
Не ображай
Не тікай
Працівник міліції – особа недоторкана. Будь-які фізичні дії, спрямовані на правоохоронця, можуть бути розцінені як посягання на нього. Це є кримінальною відповідальністю.
Стаття 11 закону України «Про міліцію» говорить про те, що працівник міліції має право перевірити документи у будь якої людини ПРИ ПІДОЗРІ У ВЧИНЕННІ ПРАВОПОРУШЕНЬ. Тобто для того, щоб зупинити на вулиці громадянина і перевірити його документи, міліціонер повинен мати підстави.
Якщо людина, яку зупинили, намагається втекти, у міліціонера стає більше підстав вважати, що вона скоїла злочин. У такому випадку міліціонер має право застосовувати спеціальні засоби, фізичну силу та навіть зброю, але тільки після попередження.
Людина при затриманні має право на медичну допомогу, правову допомогу та дзвінок. Затримання не має бути довшим, ніж три години.
«При зустрічі з працівником міліції спілкуйтеся з ним ввічливо, виважено і впевнено», – радить представник Асоціації УМДПЛ Юрій Чумак.
Як повинен поводитись працівник міліції
По-перше, при зустрічі він повинен представитись.
На вашу вимогу він мусить показати посвідчення. Треба зафіксувати дані, записати номер посвідчення та прізвище правоохоронця.
Якщо працівник міліції просить показати паспорт, не треба йому відмовляти. У законодавстві не прописано, що людина має носити із собою паспорт. Але, якщо міліціонер має підстави підозрювати особу у правопорушенні, він може затримати її до з’ясування особистості.
У разі відсутності паспорта ви можете показати його ксерокопію або будь-який інший документ, посвідчення, студентський квиток тощо, який підтверджує вашу особу. Якщо і такого із собою немає, запропонуйте працівнику міліції подзвонити комусь із ваших родичів, які можуть підтвердити, хто ви. Також ви можете назвати міліціонеру своє ім’я, прізвище та по-батькові, вказати адресу. Те, що ви розповісте, міліціонер зможе перевірити у електронній базі даних.
Міліціонер не може вилучати паспорт. Крім випадку, якщо він вважає, що документ фальсифікований. У такому разі повинен складатися протокол вилучення.
Працівник міліції може вас затримати у двох випадках: немає документів, немає можливості скласти протокол про адміністративне правопорушення. Краще наполягати, щоб протокол складався на місці. Якщо окрім протоколу вас ще й затримують, міліціонер має скласти ще один протокол.
Догляд особистих речей
При наявності підозри працівники міліції мають право здійснити догляд речей або особистий догляд. Якщо у вашій сумці немає заборонених речей, наркотиків або зброї міліціонер, може просто подивитися сумку, оглянути, але не копирсатися у ній.
Відповідно до ст. 264 кодексу України про адміністративні правопорушення, міліціонер може вилучити підозрілу річ, але знов-таки скласти протокол вилучення або внести цю інформацію в протокол адміністративного затримання або в протокол про скоєння адміністративного правопорушення.
Ви маєте право отримати копію протоколу, а також написати свої зауваження, наприклад, те, що ви не згодні із доглядом. Також слід зробити так, щоб у протоколі не залишилось вільного місця для запису. Бажано намалювати, наприклад, хрест, щоб до ваших слів неможливо було щось дописати.
Також ви можете настояти на тому, що огляд міліціонер робив тільки після того, як приїде ваш адвокат. Про це говорить стаття 63 Конституції України.
Безоплатна правова допомога
Кожний затриманий має право на захист за свій кошт або рахунок держави. Ні в якому разі не відмовляйтесь від цих послуг. Не давайте ніяких свідчень та не підписуйте нічого без присутності адвоката. Він має приїхати одразу після затримання, у будь-який час доби.
Центр безоплатної вторинної правової допомоги
ТЕЛЕФОН: 0 (800) 213 103
У кожній області України створений центр правової допомоги, у якому працюють адвокати. Центри фінансуються Міністерством юстиції України.
Протягом години після затримання про затриманого треба повідомити правозахисникам, протягом двох годин адвокат має приїхати у відділок. До минулого року у цей центр мали право дзвонити тільки працівники міліції. Тепер звертатися можуть усі громадяни та їх родичі.
Особистий догляд
Особистий догляд має здійснювати людина тієї статі, що ви, і в присутності двох свідків.
Якщо міліціонер «знайшов» у вашій сумці або кишені якусь річ, що вам не належить, не можна торкатись її руками, бо можуть залишитися відбитки пальців.
Якщо працівник міліції звинувачує вас у тому, що від вас пахне алкоголем, можна нагадати, що законодавство України не забороняє вживати алкоголь людям з 18 років. Але слід пам’ятати, що з’являтися у стані алкогольного сп’яніння у громадських місцях закон забороняє.
При скоєнні дрібних правопорушень, наприклад, паління у громадському місці або занадто шумної поведінки після 22.00, працівник міліції повинен в першу чергу зробити попередження в усній формі, а не застосовувати одразу захід адміністративного впливу. Це прописано у статуті патрульно-постової служби, який є обов’язковим для виконання.
Виклик у міліцію
Виклик у міліцію має здійснюватися тільки у вигляді офіційної повістки або телеграми, яку мають передати під розпис. Листи електронною поштою, факсом і телефонограми, а також просто «запрошення» у міліцію можна не розцінювати як офіційний виклик.
ЗАВЖДИ ТЕЛЕФОНУЙТЕ НА НОМЕР 102, ТОМУ ЩО ВСІ ДЗВІНКИ ФІКСУЮТЬСЯ І ОБЛІКОВУЮТЬСЯ.
Не ходіть у міліцію по одному, йдіть з адвокатом, якщо його нема, запросить із собою друзів, родичів.
Ніколи не йдіть “буром”, спілкуйтеся з міліціонером ввічливо.
На виході з відділку ви можете попросити книгу скарг та пропозицій.
«Відчиніть, міліція»
У випадку, коли міліціонери приходять до вас додому, попросіть, щоб через «вічко» вони показали посвідчення. Якщо посвідчення людина у формі не показує і в нього немає документу від слідчого судді на обшук та інші процесуальні дії, треба викликати міліцію.
Телефонуючи на номер: 102, кажіть: «Повідомлення про злочин». Це важливо, тому що міліція часто розглядає дзвінки стосовно закону «Про звернення громадян» упродовж 30 днів. У свою чергу, заява про злочин повинна одразу ж заноситися до ЄРДР.
Обшук житла
Без рішення суду міліція не має права увірватися до житла. Виняток: для припинення злочину. Якщо ви все ж таки відкрили двері, краще спілкуватися на вулиці або на сходах у присутності свідків.
За наявності ухвали судді про проведення обшуку, ця процедура також має проводитися у присутності свідків. Наполягайте, щоб понятими взяли незаангажованих людей, наприклад, ваших сусідів. Якщо міліціонери на це не підуть, заявіть про це у протоколі. Ви маєте право бути присутні при обшуку.
Ви можете вимагати, щоб обшук проводився у присутності вашого адвоката.
Обов’язково міліціонери мають робити опис речей, що вилучаються. Усі речі окремо пакуються та пломбуються.
Відповідно до наказу МВС, усі дільничні мають роздавати візитні картки.
Автор : Єрмолаєва Вікторія, Центр інформації про права людини