Як отримати компенсацію за зруйноване/пошкоджене житло під час воєнних дій?

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок компенсації за зруйноване нерухоме майно, є:постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, ...

image_19-05-2022_[1652977635]
Як отримати компенсацію за зруйноване/пошкоджене житло під час воєнних дій?

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок компенсації за зруйноване нерухоме майно, є:

  • постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації» від 20 березня 2022 р. №326;
  • постанова Кабінету Міністрів України «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» від 26 березня 2022 р. №380.

Також треба мати на увазі, що станом на травень 2022 року на розгляді Верховної Ради України знаходяться законопроєкти, які регулюють ці питання:

  • Проєкт Закону про захист права власності та інших речових прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії №5177 від 01.03.2021 року;
  • Проєкт Закону про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації №7198 від 24.03.2022 року.

ЧИННИМ ПОРЯДКОМ КОМПЕНСАЦІЇ ЗА ЗРУЙНОВАНЕ ЖИТЛО ПЕРЕДБАЧЕНО НАСТУПНЕ:

Хто може отримати компенсацію?

Особи, які є власниками житла, яке перебуває на контрольованих Україною територіях та було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, після дати набрання чинності Указу Президента України від 14 квітня 2014 р. №405 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».

Хто має підтвердити факт руйнації?

Органи місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності – військово-цивільні адміністрації населених пунктів, утворюють комісію з обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації. В результаті обстеження складається акт. Тому власник зруйнованого майна має звернутись з заявою про таке обстеження до таких органів.

Органи місцевого самоврядування/військово-цивільні адміністрації населених пунктів протягом трьох робочих днів з дня проведення обстеження житла безоплатно та за наявності в акті обстеження висновку щодо його руйнації (пошкодження) видають заявнику або його представнику довідку про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

Яка сума компенсації передбачена?

Розмір грошової компенсації постраждалим визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України відповідно до місцезнаходження житла, що є чинними на дату затвердження узагальненого списку відповідно (але не більш як 300 тис. гривень за один об’єкт зруйнованого житла).

АЛЕВраховуючи наявність законопроектів, які по новому регулюють порядок та питання компенсації, а також вже діючий механізм подачі заявки про зруйноване та пошкоджене нерухоме майно через застосунок «Дія», рекомендуємо:

  • вже зараз подати заявку у застосунку «Дія»;
  • дочекатись прийняття нових законів та відповідно до встановлених ними правил пройти процедуру, необхідну для отримання компенсацій.

Враховуючи тексти законопроектів (хоча вони і можуть змінитись) рекомендуємо вже зараз врахувати їх та почати готуватись до процедури компенсації. Головним у цьому є фіксація стану майна.

  • важливо переконатися, що у вас, як у власника, є всі документи, що підтверджують право власності на майно. Це можуть бути документи будівництва, правовстановлюючі документи, чеки тощо. У разі втрати документів слід подбати про їх відновлення або виготовлення дублікатів.
  • необхідно зафіксувати пошкодження майна за допомогою актів знищення/пошкоджень, складених працівниками Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС), місцевої влади або військово-цивільних адміністрацій. Сума заподіяної шкоди має бути встановлена на підставі звіту про оцінку майна, або отриманого експертного висновку.
  • якщо зафіксувати пошкодження/знищення тимчасово неможливо, зробити акт опису пошкоджень самостійно, підписавши його, зокрема, сусідами-очевидцями.
  • зробити фото/відео пошкоджень. Сформувати підбірку повідомлень про ваш об’єкт у медіа, якщо такі були.

Щодо строку подачі заяви на компенсацію, то наразі законопроектом встановлений строк – протягом всього військового стану та 90 днів після його закінчення.

Щодо перспектив захисту права власності на підставі Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Стаття 1 Протоколу першого до цієї Конвенції передбачає захист права мирного володіння майном. Тому за звичайних умов можна б було вести мову про подачу заяви до Європейського суду з прав людини проти РФ за порушення цього права. Разом з тим, враховуючи, що РФ виключили із Ради Європи 16 березня 2022 року, скоріш за все, скарги на порушення, які відбулись після цієї дати, розглядатись судом не будуть.  

Ця правова пам’ятка має рекомендаційний характер, не є офіційним роз’ясненням чинного законодавства та актуальна станом на початок травня 2022 року. Правові поради підготовлено Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» в рамках проєкту «Рівні права для жінок та дівчат з вразливих груп в умовах пандемії COVID-19», за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів. Погляди авторів публікації не відображають офіційної позиції Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Cedos допоможе Сумській громаді в розробці Концепції інтегрованого розвитку

Запущено безкоштовну гарячу лінію юридичної допомоги для ВПО

Лауреати конкурсу «10 років Євромайдану: як європейські цінності визначили шлях України» отримали відзнаки

В Ужгороді пройшов п’ятий воркшоп Women Biz Days 2024 для жінок-підприємиць

В Одесі для фахівців соціальної сфери Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» організував навчання

Законодавчі ініціативи та активна громадська участь: кроки до сильної місцевої демократії