Влада та громадськість: відсутність діалогу породжує взаємні претензії

20 червня відбулося експертне обговорення «Як громадський сектор впливає на реформи в громаді: практики, виклики, рішення». До заходу долучилися представники громадськості й влади. Разом через обмін ...

як-налагодити-взаємодію-влади-та-громадськості
Влада та громадськість: відсутність діалогу породжує взаємні претензії

20 червня відбулося експертне обговорення «Як громадський сектор впливає на реформи в громаді: практики, виклики, рішення». До заходу долучилися представники громадськості й влади. Разом через обмін досвідом та найкращими практиками учасники аналізували ключові проблеми відсутності взаємодії між представниками влади й громадськості, а також шукали найбільш ефективні способи її побудови.

Від наявності системної та злагодженої взаємодії влади та громадськості залежить не лише локальний розвиток конкретної громади, а й успішність реалізації національних реформ. Ірина Гайдучик, регіональна координаторка Мережі UPLAN та голова ГО «Волинський Інститут Права» зауважила:

«Основа успішної реалізації реформ — залучення активістів, громадських лідерів, бізнесу й молоді до роботи у владно-громадських групах, які напрацьовують ідеї, рішення, обговорюють очікувані результати й розділяють відповідальність за їх впровадження».

Як приклад відповідної вдалої синергії Ірина Куропась, регіональна координаторка Мережі UPLAN, навела успіх реформи децентралізації та системи держзакупівель Prozorro.

Натомість відсутність співпраці завжди приводить до прямо протилежного ефекту. Зазвичай причина відсутності ефективної взаємодії криється у відсутності достатньої поінформованості населення, поділився власними спостереженнями Андрій Токарський, керівник Громадської мережі ОПОРА у Рівненській області, експерт Мережі UPLAN:

«Якщо ми не хочемо пояснити, що відбувається в громаді, чому саме так розподілені гроші, чому зараз ремонтується саме ця вулиця, тобто, якщо ми не будемо комунікувати, це переростатиме в обурення й тоді в небажання обох сторін розмовляти».

Відсутність діалогу породжує взаємні претензії й ускладнює побудову подальшої взаємодії, погодилися усі учасники обговорення.

 

Також до причин відсутності співпраці Оксана Піцик, сільська голова Смідинської територіальної громади, віднесла відсутність довіри й бажання двох сторін співпрацювати. Чому люди чи влада не хочуть взаємодіяти, — тому що вони можуть мати негативний досвід такої взаємодії.

Який є вихід із ситуації? «Постійно підвищувати кваліфікацію посадовців органів місцевого самоврядування та демонструвати на основі позитивних практик, що спілкування з людьми, це не боляче, а корисно для прийняття рішень та підвищення довіри», — запропонувала своє бачення пані Гайдучик.

На думку експерта Токарського, акцент слід робити на інформування й комунікацію. Для цього можна практикувати найрізноманітніші форми зустрічі з активом громади, найбільш зручні та ефективні методи інформування сторін. Важливо, зауважує експерт, щоб це відбувалося на рівні партнерства, а для її стабільності вона має будуватися на конкретних прозорих правилах.

Помічником у налагодженні зв’язків можуть бути електронні інструменти. На це звернула увагу учасників заходу Оксана Киричук, регіональна координаторка Фонду Східна Європа у Волинській області. Зокрема, йдеться про інструменти електронної демократії: громадський бюджет, петиції, консультації з громадськістю тощо.

«Але якісне використання цих інструментів може відбувається за умови лише достатнього рівня електронної освіти та навичок», — зауважила експертка. Окрім цього, також у питаннях цифровізації важливим є розвиток інтернет-мережі в громаді й бажання втілювати цифрові ідеї у життя, долала Оксана Піцик.

Одним з найбільш важливих висновків учасників став меседж, що владі не потрібно боятися комунікувати з людьми. «Цьому треба навчати працівників громади, щоб кожен міг дати відповідь на запитання людей», — зазначила пані Піцик.

Гнучкість, використання різних форматів співпраці, комунікація успішних історій — це те, що також може допомогти популяризувати та практикувати стабільну взаємодію, розповіла Ірина Куропась.

«Без діалогу і конструктивної дискусії ми не зможемо досягти розвитку й вирішення наших проблем. Коли кожен громадянин відчуває долученість, виникає відповідальність», — підсумувала експертка.

Захід організовано Центром політико-правових реформ, ГО «Волинський Інститут Права» за участі експертів Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст заходу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди (USAID) або уряду США.


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи