На Чернігівщині волонтери з усього світу відбудовують зруйновані війною будинки
Волонтери з Ірландії, Бразилії, Австралії, Чехії разом з українцями відбудовують ущент зруйновані війною будинки на Чернігівщині. Загалом через міжнародний табір у Лукашівці пройшли 600 волонтерів із ...
Додано:
Христина Купльовська
Волонтери з Ірландії, Бразилії, Австралії, Чехії разом з українцями відбудовують ущент зруйновані війною будинки на Чернігівщині. Загалом через міжнародний табір у Лукашівці пройшли 600 волонтерів із 22 країн світу, розповідає ірландець Оувен Шаркі, який керує будівельними роботами. Нині тут працюють 26 людей, але їх кількість постійно змінюється: хтось приїхав в Україну на час відпустки, інші перебувають тут вже кілька місяців і планують залишатися до осені, поки триває сезон. Що змушує людей з різних куточків світу приїжджати на допомогу в Україну – у матеріалі з циклу “ТутРемБуд”.
Село Лукашівка розташоване за 20 кілометрів від Чернігова. 9 березня 2022 року в село з боєм зайшли росіяни, за три тижні окупації у населеному пункті були зруйновані майже 30 будинків, пошкоджені близько 200. Один із них – будинок родини Ірини Терехової.
“Ми спостерігали, як він горить, але ми нічого не могли зробити. Зайти в будинок було складно, бо двері поприсідали вже, я ще тоді подумала, що в одне місце снаряд двічі не падає, але ні, падає, ще і як падає. Думала, що залишиться будинок, але все погоріло”, – розповідає Ірина Терехова.
Волонтер з Бразилії відбудовує будинок в Лукашівці
Бригадою, яка відбудовує будинок Терехових, керує Альберто Куейросс з Бразилії. У його підпорядкуванні троє волонтерів з Києва. Альберто добре розуміє українську і сам говорить нею:
“Я зацікавився Україною після Майдану 2014 року. А приїхав вперше у 2016 році. Ми були в Бразилії, коли почалася повномасштабна війна. Хоча хотів це зробити раніше – повернулись в Україну на початку 2023 року. І зараз хочеться щось робити, волонтерити, як є час”.
Разом з Альберто працює киянин Владислав Усов.
“В цьому році я залізно вирішив, що приїду, після обстрілу «Охматдиту» 8 липня 2024 року. Я дуже сильно надихнувся: поїхав розбирати завали, мені сподобалося працювати з іншими людьми зі спільною метою. І тому я приїхав сюди, щоб і далі займатися цим”, – каже Владислав Усов.
Волонтери з Австралії, Чехії та України відбудовують будинок в селі Бакланова Муравійка
У селі Бакланова Муравійка за десять кілометрів від Лукашівки відновленням знищеного обстрілами будинку Хорошевих керує Уляна Вітрак. Вона представляє у міжнародному таборі Австралію, хоча родом зі Львова, але останні 25 років прожила на найвіддаленішому континенті. Уляна перераховує опановані нею на будмайданчику навички:
“Я допомагала фундамент підготувати, щоб цемент вони ставили: то треба пісок підготувати, яму зробити, пінопласт поставити, щоб все було. Раніше я працювала в місцевій раді, але то було в Австралії… Цеглу я вперше рухала, коли приїхала в інтернаціональний табір”, – говорить Уляна Вітрак.
Родина Хорошевих, у чиєму будинку працює Уляна, евакуювалася на Чернігівщину з Донеччини у 2014 році – після початку російської агресії. У березні 2022 року їм довелося тікати від війни вдруге.
“Ми сиділи в погребі, нас бомбили. Один раз замерзли, пішли в хату. Я заховалася до чоловіка, мені страшно, то ми на животі виповзали назад у підвал”, – пригадує Олена Хорошева.
Жінка каже, коли будинок розбили росіяни, вона не плакала, а тепер, коли його зводять наново, не може стримати сліз. Стіни тут нині зводять п’ятеро волонтерів з Австралії, Чехії й України.
“Тут вчать все з нуля, тут дуже хороші вчителі, кожен з нас вчиться. Оувен має багато досвіду і дуже терплячий до всіх. І насправді це не є тяжко, головне мати бажання. В мене зараз такий азарт, що я, мабуть, і свою б хату побудувала”, – розповідає волонтерка з Києва Ірина Гірник.
Де живуть волонтери
Самі волонтери живуть у кемпінгу у селі Лукашівка.
“Я із Ірландії. Коли їхав в Україну перший раз, то не планував тут лишатися так надовго. Проте сьогодні я відчуваю, що маю бути тут. Я хочу завершити будівництво всіх тих будинків, що розпочав. Для мене це важливо”, – розповідає волонтер з Ірландії Оувен Шаркі.
В інтернаціональному таборі забезпечують наметами для проживання, харчуванням і будівельними інструментами.
Самі ж будівельні матеріали для відбудови сіл волонтери шукають через благодійні фонди, розповідає менеджерка табору Віра Фатєєва. Орієнтовно табір продовжуватиме відбудову навколишніх сіл до жовтня 2024 року, поки дозволятимуть погодні умови.