Як кримчани подорожують за кордон у період карантинних обмежень

Через карантинні обмеження багато українців скасовували подорожі. Проте у Криму були та залишаються ті, хто має виїжджати на роботу, лікування, до рідних за кордон. Яка процедура перетину адмінмежі з ...

3
Як кримчани подорожують за кордон у період карантинних обмежень

Через карантинні обмеження багато українців скасовували подорожі. Проте у Криму були та залишаються ті, хто має виїжджати на роботу, лікування, до рідних за кордон. Яка процедура перетину адмінмежі з окупованим Кримом у таких випадках та що відбувається на практиці – розбирались юристи громадської організації “КримSOS”. 

Про реальні ситуації за участі кримчан на початку карантину 

Найскладніше кримчанам було у першу хвилю карантину, коли закрили усі контрольно-пропускні пункти в’їзду-виїзду (КПВВ) з окупованим Кримом. А у серпні потрапити з півострова на материкову Україну можна було лише за наявності “гуманітарних обставин”. Мова про випадки смерті родичів, навчання, возз’єднання родини, заради лікування та інші невідкладні ситуації.  

«Навесні багатьом потрібно було їхати на роботу в Литву, Хорватію, Польщу та інші країни. Це були переважно моряки та водії-міжнародники. Люди мали офіційні запрошення від компаній», – розповідає Алла Попова, керівник служби по роботі з громадянами, які переселилися з тимчасово окупованої території   Представництва Президента України в Автономній республіці Крим.  

Вона також пригадує випадки з жінками, які мали чоловіків у Туреччині й Німеччині та приїхали у Крим провідати родичів. За словами Алли, жінкам було простіше допомогти – бо їхали на постійне місце проживання у третю країну, були квитки та всі необхідні документи. 

«Звертався хворий на рак чоловік, якому потрібно було вилітати на лікування з Одеси до Ізраїлю. Українська сторона пропускала людину без самоізоляції, бо були підстави гуманітарного характеру, – розповідає Алла, – Була інша жінка, теж з онкологією, але лікувалась у Києві. Проте її не випустила окупаційна влада». 

Алла додає, що багато людей їхало з травня по вересень, коли потрібно було виїжджали на навчання у закордонні вищі навчальні заклади. 

«Студенти з Криму вступили до вузів Польщі, Чехії, Словенії та інших країн. Аби пройти адмінкордон, їм потрібно було мати лист із закладу з підтвердженням того, що вони є студентами та що їдуть на навчання», – розповідає Алла.  

Юристи КримSOS зазначають, що за законом вільний перетин адмінкордону дозволено усім, хто навчається в учбових закладах. Тобто, школярів та абітурієнтів мають пропускати без тестування на коронавірус та без встановлення додатку “Дій вдома”. Крім випадків, коли є підстави вважати, що вони контактували з хворою особою. 

Правила перетину адмінкордону сьогодні 

Усі, хто їде з півострова на материк, мають встановити додаток “Дія вдома” та за добу активувати його. Потрібно знаходитись саме у тому місці, де два тижні буде проходити самоізоляція людини. Альтернативний варіант – за власний кошт здати тест на COVID-19.  

Дітям до 12 років та тим, хто їде на навчання не потрібно встановлювати додаток та проходити тестування на коронавірус.  

«Єдиний можливий варіант проїзду адмінкордону з Кримом – встановити додаток “Дій вдома” та пройти двотижневу самоізоляцію, або здати ПЛР-тест та раніше звільнитись від самоізоляції. Ми притримуємось дійсного законодавства та виключень не робимо», – коментує ситуацію Іван Шевцов, помічник начальника Херсонського прикордонного загону Державної прикордонної служби України 

Юристи КримSOS пояснюють, що законодавчо не може існувати поняття «транзиту» – адже окупований півострів частина нашої України. Такий термін може стосуватись іноземця, який їде з-за кордону через Україну. Тоді така людина має право 48 годин перебувати на території країни та їй не потрібно завантажувати програму “Дій вдома”.  

«У жовтні виїжджали з Криму за добу до літака. Встановлювали “Дій вдома” на КПВВ. При проходженні паспортного контролю на виліт з України у прикордонників ніяких питань не було. Спокійно полетіли далі. Без тесту, карантину та активованого додатку за місцем відбуття карантину», – розповідає  Юлія Лісова з Сімферополя. 

Проте більшість кримчан розповідають, що не могли полетіти за кордон відразу після проходження адмінкордону. Від них вимагали дотримання усіх прийнятих правил.  

«У мого знайомого був договір на роботу, виклик на роботу, відкрита віза і посвідка на проживання у країні, в яку він хотів поїхати. Але коли виїхав з Криму, він, як і усі, мав пройти 14 днів самоізоляції», – пише у коментарі Маша Малиновська з Нової Каховки.  

Поради юристів кримчанам, які планують подорож за кордон  

Якщо говорити чітко по законодавству – варто враховувати правила перетину адмінкордону з окупованим Кримом та їхати не у день вильоту літака. Краще – днів за п’ять до вильоту.  

Загальними правилами встановлено, що особи, які прибувають з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя мають пройти самоізоляцію та встановити додаток “Дій вдома”.  

Можуть не проходити самоізоляцію діти до 12 років, працівники офіційних міжнародних місій, ті, хто має намір вступити до закладів освіти або вже вчиться й один із законних представників, який їх супроводжує.    

«Декілька днів потрібно чекати результати ПЛР-тесту на коронавірус. Тож цей час людина має перебувати на самоізоляції вдома з активним додатком “Дій вдома”», – зазначає Ольга Куришко, координаторка юридичного напрямку ГО КримSOS. 

Алла Попова додає, що здавати ПЛР-тест потрібно у лабораторіях, перелік яких є на сайті Центру громадського здоров’я МОЗУ. Список таких установ оновлюється. Також нагадує,  що результати тестування кримських лабораторій не визнаються в Україні.  

«Здавати ПЛР-тест в інших закладах не зі списку МОЗ – марно викинуті гроші, – зазначає Алла, – Тільки від певних лабораторій у додаток “Дій вдома” підтягуються результати аналізу. Тобто людині автоматично приходить сповіщення про зняття її з самоізоляції”  

Якщо ви плануєте подорож чи потрапили у ситуацію, коли потрібна консультація та допомога при перетині адмінкордону з Кримом – звертайтесь до юристів КримSOS та до Представництва Президента України в АРК. Контакти гарячих ліній та інші можливості для зв’язку:  

Представництво Президента України в АРК 

Телефон безкоштовної «гарячої лінії»: 0800502192   

Skype: ark predstavnictvo 

ГО “КримSOS 

Херсонський офіс  

Viber та телефон: +38 095 277 53 55 (з 9:00 до 18:00 у робочі дні).  

Особисті візити за адресом: пров. Успенский (колишній Спартаківській), 40 (з 11:00 до 16:00 в робочі дні).  

Київський офіс:  

Телефони: (063) 073-16-19, (095) 031-53-97, (096) 684-88-47 

Skype- консультації для кримчан: krymsos_legal.  

Дивіться також є ще чат-бот в Telegram – CrimeaIsUAbot. Там зібрано багато корисної інформації по перетину адмінкордону та оформленню різних українських документів.  


Тематика публікації:                  

Останні публікації цього розділу:

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку

Будувати спільноту в часи війни: як партисипативний театр змінює громади в Україні

Молодіжні ради отримали компʼютерну техніку та оснащення для роботи

ProjectPro: підтримка Європейського Союзу для українського бізнесу