Як активісти відстоюють право на розвиток прифронтових громад

Незважаючи на територіальну близькість до зони бойових дій, люди в прифронтових громадах продовжують жити звичайним життям: водять дітей до школи, працюють, відпочивають. Це не «сіра зона», як ...

Стажування учасників Коаліції "На лінії зіткнення"
Як активісти відстоюють право на розвиток прифронтових громад

Незважаючи на територіальну близькість до зони бойових дій, люди в прифронтових громадах продовжують жити звичайним життям: водять дітей до школи, працюють, відпочивають. Це не «сіра зона», як помилково думають багато українців. Але без належної підтримки з боку влади, інвестицій в економіку прифронту багатьом містам і селам у Донецькій та Луганській областях загрожує занепад. Аби не допустити цього, ініціативні мешканці об’єдналися в Коаліцію «На лінії зіткнення».

Це — перша громадська ініціатива з економічного розвитку прифронтових територій, яка об’єднує представників місцевої влади, активістів та підприємців з 8 громад на лінії зіткнення з Донеччини і Луганщини. Її учасники тримають руку на пульсі потреб місцевого населення, шукають шляхи вирішення важливих проблем та залучають до діалогу різноманітних партнерів.

У грудні минулого року 18 лідерів громадської спілки Коаліції «На лінії зіткнення» пройшли 5-денне стажування в Києві. Його метою було підвищити професійні та комунікаційні навички й налагодити контакти з чиновниками. Участь брали представники з 8 прифронтових громад Донеччини та Луганщини — Авдіївки, Красногорівки, Торецька, Світлодарська, Нью-Йорка (кол. Новгородське), Щастя, Попасної та Золотого.

Зустріч з профільним Віце-Прем’єром Уряду та партнерами в Києві

Щодня протягом 6-10 грудня представники Коаліції зустрічалися з високопосадовцями, відвідували Кабінет міністрів України та Верховну Раду, щоб донести власне бачення і пропозиції розвитку прифронтових територій та обговорити подальші спільні кроки.

Також протягом стажування учасники поспілкувалися з амбасадорами провідних громадських організацій, серед яких Центр протидії корупції, Реанімаційний пакет реформ та інші. Для активістів організували практикум, присвячений комунікаціям у соціальних мережах, роботі із журналістами та лідерами думок, формуванню персонального бренду. Відбувся він у телецентрі «Суспільного мовника» України.

«Для людей з прифронту вкрай важливо говорити напряму з першими особами держави та найвпливовішими громадськими організаціями країни. У нас є конкретні стратегічні пропозиції для розвитку наших громад. Сподіваємось, що вони будуть не лише почуті, а й реалізовані. Впевнений, що після цього стажування ми станемо ще більш професійними та вмотивованими», — зазначив виконавчий директор Коаліції Андрій Грудкін.

Грищук1 Грищук 2

Результати зустрічей з владою: про що домовилися?

Спільно з представниками влади учасники обговорили злободенні проблеми на місцях, а також запропонували бачення того, як не допустити зникнення прифронтових громад та допомогти їм розвиватися. Так, Коаліція мала зустріч із членом РНБО України, міністром у справах ветеранів, генерал-майором Юлією Лапутіною. Разом вони обговорили шляхи посилення взаємодії Мінветеранів із мережею Коаліції на місцях.

«Зараз ми дивимося в бік реформування регіональної політики, тому завжди готові долучатися до ваших ініціатив, які розвиватимуть ветеранську політику у ваших громадах», – сказала під час зустрічі з активістами з прифронтових громад Юлія Лапутіна.

Одним із найважливіших питань для обговорення під час стажування стала Стратегія економічного розвитку Донецької та Луганської областей. Минулого року Коаліція брала участь в розробці цього документу, а тепер стане одним з учасників (суб’єктів) реалізації Стратегії, що розроблена для громад на лінії зіткнення. На цьому під час зустрічі наголосила Ірина Верещук, віце-прем’єр-міністр України — Міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Також вирішили, що в січні Коаліція представить Міністерству комплексний пакет додаткових пропозицій, що стосуватимуться питань посилення локальної демократії в громадах із місцевими ВЦА (військово-цивільними адміністраціями) та економічних політик, які не входять до Стратегії, але повністю відповідають її меті.

Не менш важливим питанням для прифронту є врегулювання механізму обрання старост, яких би не міг одноосібно звільняти керівник ВЦА. Сьогодні, після об’єднання територіальних громад, прифронтове населення позбавлене повноцінного місцевого самоврядування. Сільські, селищні ради та голови припинили повноваження, а військово-цивільні адміністрації покрили своєю владою усі навколишні території. У людей, що живуть у віддалених селах і селищах, немає зв’язку з адмінцентром громад та можливості відстоювати свої інтереси. Самі ж населені пункти поступово занепадають.

Цю проблему обговорили під час зустрічі з Романом Лозинським — народним депутатом і першим заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Він висловив готовність сприяти вирішенню проблем прифронту як на рівні комітету, так і через інструменти депутатського контролю.

Питання інституту старост у громадах на лінії зіткнення лідери Коаліції обговорили і з Віталієм Безгіним, Головою підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Також під час зустрічі з Віталієм Безгіним Коаліція торкнулися ще однієї болючої для прифронту проблеми локальної демократії. Через неможливість обирати місцеву владу мешканці прифронтових сіл і селищ втратили інструменти впливу на вирішення питань місцевого значення. Рішення про те, яку дорогу відремонтувати, витратити кошти на ремонт школи або лікарні, приймає одноосібно керівник ВЦА. Коаліція наполягала на тому, щоб громадяни прифронтових територій, як і в решті країни, мали важелі впливу на місцях. Визначила важливі для цього інструменти: бюджет участі, публічні консультації, консультативно-дорадчі органи, звітування керівника ВЦА тощо. Усі інструменти мають бути імплементовані в законодавство.

Віталій Безгін заявив про готовність розглянути пропозиції. Зокрема, запропонував розпочати спільну роботу над внесенням точкових змін до законодавства із залученням Коаліції та керівників Донецької і Луганської військово-цивільних адміністрацій, провести консультації з Офісом Президента України.

В рамках стажування також вдалося обговорити питання антикорупційної політики та домовитися про співпрацю з першим заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики, народним депутатом України Ярославом Юрчишиним.

Торкнулися і питань, що стосуються дітей, які постраждали внаслідок військового конфлікту. Організацію для них безкоштовного харчування в навчальних закладах на лінії зіткнення обговорили із Романом Грищуком. Він є Головою підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.

Як допомогти розвитку громад на лінії зіткнення

Стажування добігло кінця, а робота Коаліції продовжується, тепер уже з новими силами, знаннями та надією на підтримку розвитку прифронтових громад з боку влади на всеукраїнському рівні. Основні цілі Коаліції в 2022 році такі:

  • дослідити локальні проблеми 8 прифронтових громад, щоб створити пропозиції щодо реформування для кожної з них;
  • протягом року вести активну адвокацію розроблених дорожніх карт реформ та забезпечити реальну можливість місцевим громадам стати повноцінними учасниками ухвалення владних рішень;
  • сформувати пропозиції до влади щодо економічного відродження регіону та благоустрою прифронтових громад, розвитку місцевого бізнесу, впровадження локальної демократії в прифронтових громадах, де працюють ВЦА й місцеві мешканці мало на що можуть впливати;
  • внутрішній розвиток партнерства в Коаліції, щоб зробити взаємодію в організації ще більш ефективною.

Від самого початку створення Коаліції за ініціативи ГО «Сильні громади» в 2020 році її метою було спільне подолання проблем прифронтових громад та закладення необхідних умови для їх сталого розвитку. До складу цієї спільноти долучилися ініціативні представники місцевої влади, бізнесу та громадянського суспільства. Здійснення проєкту «На лінії зіткнення» стало можливими завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

У листопаді 2021 року неформальна Коаліція, до якої входила 21 громадська організація з восьми прифронтових громад на лінії зіткнення з Донеччини та Луганщини, створила громадську спілку Коаліція «На лінії зіткнення». Засновники затвердили статут та обрали керівні органи — Раду спілки та виконавчого директора, яким став громадський діяч, юрист з м. Торецька Андрій Грудкін. Створення громадської спілки стало визначною подієї для Коаліції, яка тепер може функціонувати як повноцінна організація.

За час своєї роботи Коаліція провела глибинне дослідження тенденцій соціально-економічного розвитку прифронтових населених пунктів в Донецькій та Луганській областях за період 2014-2019 роки. Результати виявилися невтішними. Згідно з проведеним аналізом, у випадку інерційного сценарію розвитку більшість громад дуже скоро можуть перетворитися на «міста-привиди», а відповідні території – на «сіру зону», що може призвести до складної суспільно-політичної ситуації в Україні в цілому. Коаліція докладає всіх зусиль, щоб запобігти цьому.

Ви також можете долучитися до активних змін у прифронтовій зоні. Коаліція «На лінії зіткнення» закликає всіх активних громадян, підприємців, представників влади доєднатися до спільноти та спільно вирішувати проблеми. Для цього достатньо лише заповнити анкету за посиланням. А щоб ви мали можливість стежити за всіма ініціативами спільноти ініціативних людей, що живуть на лінії зіткнення, запрошуємо підписатися на сторінку проєкту «На лінії зіткнення»: https://www.facebook.com/OnTheCollisionLine.

Верещук Лапутина

Прифронтові міста й села вже сім років живуть упритул до війни та потерпають через безробіття, погану інфраструктуру, міграцію населення та багато інших проблем. Незважаючи на складнощі та депресію, місцеві мешканці прагнуть розвивати свої громади та створювати комфортні умови для життя. Але для цього необхідні конкретні дії, стратегічні кроки і широка підтримка суспільства і держави. Сподіваємося, що стажування, яке відбулося для представників Коаліції, стане одним із важливих етапів налагодження комунікації між владою та мешканцями прифронту.


Тематика публікації:       

Останні публікації цього розділу:

1000 подарунків та 5 мільйонів гривень на передову: стартував проєкт «Подяка» від Lotus Fund

Українці можуть отримати безоплатні юридичні, кар’єрні та психологічні консультації від «СпівДії»

Вода, світло, надія: сонячні станції для сталого розвитку громад

Українсько-канадська команда eQualitie запустила супутниковий телеканал eQtv про кібербезпеку та технології

Канадсько-українська фундація продовжує грантову підтримку проєкту «Рука допомоги Україні»

Як державні та приватні ініціативи допомагають ветеранам та ветеранкам війни повернутися до мирного життя