«Яблунева агломерація»: нові можливості місцевого розвитку

Стигле, рум’яне, запашне – що може бути краще за яблуко? Яблука входять у щоденний раціон людей, будучи не тільки джерелом вітамінів, а й просто дуже смачним фруктом. Сьогодні яблуневі сади займають ...

Додано:
powerreform

47688732_805084546504745_5547506435279028224_o
«Яблунева агломерація»: нові можливості місцевого розвитку

Стигле, рум’яне, запашне – що може бути краще за яблуко? Яблука входять у щоденний раціон людей, будучи не тільки джерелом вітамінів, а й просто дуже смачним фруктом. Сьогодні яблуневі сади займають п’ять мільйонів гектарів землі, що значно більше всіх фруктових дерев. За даними «IndexBox» глобальне споживання яблук у світі з кожним роком зростає. Середньорічний темп зростання становить +3,5% на рік протягом останніх дев’яти років. Пальму першості світового виробництва яблук (близько 50%) продовжує утримувати Китай. На кожного китайця припадає 31 кілограм яблук. Це в 1,5-2 рази більше, аніж на одного жителя в Україні.

Україна виробляє в середньому 1,1 млн. тонн яблук. За останні 3 роки країна наростила обсяг експорту та значно розширила географію постачання. Розвиваючись як на зовнішньому, так і на внутрішньому ринку українські товаровиробники поступово витісняють польських конкурентів із вітчизняного ринку.

Проте, маючи майже ідеальні умови для виробництва якісних яблук, Україна програє конкуренцію на світовому ринку постачальникам країн з менш сприятливими умовами.

Хотинський субрегіон, що на Буковині, здавна славиться яблуневими садами. Дякуючи природнім ландшафтам, тут сформувався особливий мікроклімат та сприятливі для садівництва ґрунти. На цій території утворилася своєрідна сільська агломерація Хотинського району, яку по праву охрестили «Яблуневою агломерацією». Адже агломерація утворилася навколо унікальності громад, навколо їх садів. Каркасом агломерації стали Клішковецька, Недобоївська, Рукшинська та Хотинська об’єднані територіальні громади. Яблунева агломерація об’єднує близько 50 тисяч населення, 70 % якого складають малі товаровиробники, що займаються вирощуванням фруктів. Так історично склалось, і так залишається до нині.

25 жовтня 2018 року підписали договір міжмуніципального співробітництва три громадами Хотинського району Чернівецької області – Недобоївська, Клішковецька та Хотинська

На території цих громад під садами зайнято більше 1,5 тисяч гектарів площ. За сприятливих умов тут вирощують сотні тисяч тонн смачних та соковитих фруктів , а найбільше – яблук, які в структурі садів становлять біля 70%. Середньорічне виробництво фруктів – близько 200 тисяч тонн. Минулий рік був рекордним для врожаю яблук, однак ціна на них, за словами Юрія Юзви, Недобоївського голови громади, знизилася в 10 разів, у порівнянні з попереднім роком. І причина не тільки в надлишку яблук, який утворився через високий врожай як в Україні, так і в країнах ЄС. Катастрофічна ситуація склалася, в першу чергу, через відсутність ринку збуту, який впродовж багатьох років був орієнтований на Росію, куди експортувалося до 90% українських яблук.

До того ж, на світовому ринку яблук відбулася зміна трендів. Так, орієнтація на здоровий спосіб життя зменшила попит на соки з концентратів. До слова Україна входить в ТОП-5 лідерів поставки соків із концентрату. Наразі популярними стали соки прямого віджиму та виробництво різноманітних снеків.

Проаналізувавши ситуацію, що склалася на ринку плодоовочівництва в Хотинському субрегіоні, Недобоївська об’єднана громада прийшла до висновку, що існує ціла низка спільних для громад агломерації проблем, зокрема в галузі переробки плодів садівництва, маркетингової підтримки та питань збуту, які потрібно вирішувати спільно, враховуючи століттями сформовані поселенські зв’язки та традиції громад, що закономірно утворили «Яблуневу агломерацію».

Щоб не загинула галузь, яка має своє давнє коріння, з ініціативи Недобоївського голови чотири найбільші об’єднані громади Хотинського району: Недобоївська сільська, Хотинська міська, Клішковецька сільська та Рукшинська сільська у березні 2019 року підписали договір міжмуніципального співробітництва та стали учасниками проєкту «Партнерство міських та сільських територіальних громад як ефективний інструмент місцевого економічного розвитку», який реалізується Інститутом громадянського суспільства за підтримки Програми « U-LEAD з Європою». Варто зауважити, що це вже третій проєкт співпраці в доробку громад і, за словами партнерів, не останній. В рамках співробітництва громади домовились про реалізацію спільного проєкту «Партнерство територіальних громад «Яблуневої агломерації» як ефективний інструмент місцевого розвитку», який окрім переорієнтації на інші ринки збуту, передбачає розвиток переробки плодово-ягідної продукції, зокрема, виробництво сушеного та в’яленого продукту. Запуск міні-цехів з виготовлення сухофруктів є одним із перспективних варіантів переробки яблук. Адже сушені яблука займають набагато менше місця, їх легше зберігати та транспортувати. Вартість сушених яблук, залежно від фасовки та якості, коливається від 35 до 150 гривень за кілограм. Сьогодні головною запорукою рентабельності виробництва є диверсифікація бізнесу: більшої рентабельності досягає той, хто не тільки вміє виростити, а й організувавши переробку, створює товар з доданою вартістю.

Громади агломерації навчилися вирощувати, але ще не мають змоги масово переробляти продукцію. Хоча невеликий досвід такої переробки в Недобоївській громаді уже є. Тут працює приватне підприємство з потужністю 50 т сухої продукції на рік, що прирівнюється до 300 тонн сирої продукції.

Проєктом заплановано створити спільне комунальне підприємство, із сучасними виробничими потужностями, яке буде обслуговувати приватні та фермерські господарства всього Хотинського субрегіону.

А це сприятиме збільшенню доходів сільських жителів та забезпечить надходження до місцевих бюджетів за рахунок зростання реалізації фруктів, продукції їх переробки та надання додаткових послуг.

За результатами обговорення проєкту із експертами Інституту громадянського суспільства Маркіяном Дацишиним та Олександром Сергієнком, які здійснюють його супровід, було запропоновано, доповнити проєкт іншими компонентами, зокрема складовою вивчення та прогнозування ринку збуту, просвітницькими завданнями та заходами, направленими на зростання згуртованості сусідніх громад.

Також, експерти сформували коло питань для доопрацювання проєкту. Зокрема, було запропоновано визначити частку вирощеної в субрегіоні продукції, яка може йти на переробку та перспективні ринки збуту готової продукції.

Отож, в результаті реалізації проєкту відбудеться диверсифікація сільськогосподарського виробництва, збільшення ланцюжків доданої вартості економічної діяльності шляхом створення виробничих потужностей з переробки плодоовочевої продукції. Проєкт відкриє нові можливості для місцевого економічного розвитку.

Сьогодні термін «Яблунева агломерація» хоч і новий, але органічно вписується в стратегію розвитку Хотинського субрегіону та добре сприймається жителями громад. І це вже не просто агломерація – територія, пов’язана спільними господарськими зв’язками та традиціями, а це вже потужний бренд, який стрімко розвивається.

Проморолик «Яблуневої агломерації»

Проєкт «Партнерство міських та сільських громад як ефективний механізм місцевого економічного розвитку» реалізується Інститутом громадянського суспільства за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Наталія Рохова, інформаційно-комунікаційний менеджер проєкту.


Тематика публікації:               

Останні публікації цього розділу:

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили безкоштовні онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році

Відкриваємо шлях до майбутнього за допомогою "НАВІГАТОРА МАЙБУТНЬОГО"

Що думаєте про тему деінституціалізації?