Викрадені журналісти і посадовці мають бути звільнені

Журналісти та посадовці, що незаконно знаходяться під вартою і використовуються в якості "розмінної монети" озброєними сепаратистами в східній Україні, повинні бути негайно звільнені, заявила Amnesty ...

Amnesty
Викрадені журналісти і посадовці мають бути звільнені

Журналісти та посадовці, що незаконно знаходяться під вартою і використовуються в якості “розмінної монети” озброєними сепаратистами в східній Україні, повинні бути негайно звільнені, заявила Amnesty International, зазначивши, що вони можуть знаходитись під ризиком катувань та інших видів жорстокого поводження.

Видання Kyiv Post повідомило, що принаймні 11 людей були викрадені з минулого тижня в Слов’янську і Горлівці, де проросійська озброєна група захопила владу. Три іноземні журналісти були звільнені, але декілька журналістів і посадовців залишаються в ув’язненні або зниклими безвісти. Вчора двоє викрадених раніше чоловіків були знайдені мертвими з ознаками катувань на їх тілах.

На прес-конференції 23 квітня, В’ячеслав Пономарьов, самопроголошений “народний мер” Слов’янська, заявив, що затриманих тримають у якості “розмінної монети” і в нього не має жодного наміру їх відпускати. Він звинуватив Київський уряд у затриманні та катуваннях його ”товаришів”.

“Триваючі затримання журналістів, місцевих посадовців і жителів з боку збройних осіб в Слов’янську красномовно говорять про беззаконня, що відбувається у східній Україні, та викликають побоювання, що до затриманих можуть застосовувати катування та інші види жорстокого поводження. Захоплення заручників і використання їх у якості розмінної монети для торгу в політичних цілях є як огидним, так і незаконним”, сказала Хеза МакГіл, дослідниця Amnesty International по Україні.

“Переслідування, викрадення і затримання журналістів – які є нічим іншим, як серйозним наступом на свободу вираження – повинні бути негайно припинені. Відповідальні за протиправне затримання журналістів або інших людей на сході України повинні гарантувати їх безпеку і негайне та беззастережне звільнення”.

Заклик Amnesty International послідував за початком вводу українських збройних сил у Слов’янськ з метою повернення контролю над містом.

Організація з безпеки і співробітництва в Європі також висловила стурбованість у зв’язку з викраденнями і закликала до негайного звільнення журналістів.

Низка викрадень у Слов’янську

У східній Україні спостерігається низка тривожних викрадень протягом останніх 11 днів. Ці випадки трапились у той час, як проросійські озброєні особи взяли під свій контроль міліцейські ділянки і державні установи в декількох містах, в тому числі будівлю СБУ в Слов’янську. Їх так званий лідер, В’ячеслав Пономарьов, проголосив себе мером Слов’янська.

Як повідомлялось у ЗМІ, місцевий житель Артем Дейнега був викрадений 13 квітня невідомими людьми після того, як він проводив відео зйомку будівлі СБУ з балкону навпроти. Три дні потому українського журналіста Сергія Лефтера взяли в полон під час висвітлення подій у місті. Їх місцезнаходження досі невідомо.

18 квітня Неля Штепа, мер Слов’янська, зникла після спроби зустрітися з В’ячеславом Пономарьовим. Вважається, що вона залишається в полоні після появи на прокремлівському телеканалі Lifenews 22 квітня.

Тим часом, голова міліції міста Слов’янськ, Олег Прохоров зник безвісти 19 квітня. Його місцезнаходження невідоме, проте вважається, що його тримають озброєні особи.

20 квітня, Ірма Крат, колишній лідер Євромайдану і редактор видання “Прихована істина”, була викрадена після проведення репортажу у Слов’янську щодо останніх подій. Її адвокат вважає, що її тримають в СБУ, яка залишається під контролем проросійських озброєних осіб. Вони звинуватили її в причетності до ймовірного застосування катувань та вбивств співробітників Беркуту під час заворушень у Києві кілька місяців тому. Вона заперечує ці звинувачення.

Наступного дня після викрадення Ірми Крат, проросійські озброєні люди скликали прес-конференцію, де показали полонену національним та іноземним ЗМІ. Згодом журналістам не дозволили піти з брифінгу, а принаймні одного журналіста викрали.

Також 21 квітня три інших іноземних журналіста були тимчасово затримані бойовиками, що патрулювали пропускний пункт у місто. Цих трьох – двох італійців і одного білоруса – згодом звільнили, але конфіскували їх обладнання.

Закатовані та вбиті

22 квітня тіла двох чоловіків зі слідами тортур були знайдені на березі річки Торець в Слов’янську.

Один з них був визначений як Володимир Рибак, депутат Горлівської міськради від партії «Батьківщина», якого за повідомленнями викрали 17 квітня. Відео кадри, взяті в той день і розміщені на локальному сайті новин, демонструють насильницький напад на депутата з боку кількох чоловіків у масках і камуфляжній формі. За даними видання Kyiv Post, тіло Володимира Рибака було знайдено прив’язаним до мішку з піском і з розпоротим шлунком. Вважається, що він був ще живий, коли його кинули в річку.

“Ці жахливі і шокуючі факти мають стати серйозним попередженням для всіх у східній Україні. Ці вбивства повинні бути незалежно, неупереджено і ретельно розслідувані, а винні притягнуті до відповідальності”, сказала Хеза МакГіл.

Джерело : Amnesty International


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку

Будувати спільноту в часи війни: як партисипативний театр змінює громади в Україні