Виклики у процесі відновлення обговорили в Первомайській громаді

Під час круглого столу «Як відновлюється Первомайська громада і чим цьому допомагає документування воєнних злочинів та фіксація збитків?», що пройшов 27 червня 2024 року в смт Первомайське ...

image_03-07-2024_[1719982371]
Виклики у процесі відновлення обговорили в Первомайській громаді

Під час круглого столу «Як відновлюється Первомайська громада і чим цьому допомагає документування воєнних злочинів та фіксація збитків?», що пройшов 27 червня 2024 року в смт Первомайське Миколаївської області, учасники та учасниці обговорили основні потреби громади в процесі відновлення. Внаслідок військових дій в громаді зруйновано понад 70% житлового фонду та практично уся соціальна інфраструктура. Знищено провідні підприємства аграрного сектору, які були основою економічного розвитку громади. Попри такі значні збитки внаслідок агресії рф, Первомайська громада поступово відновлюється та має перспективне бачення цього процесу, що закріплено в Стратегічному плані відновлення та розвитку на період до 2027 року. Наступним кроком має стати розробка та впровадження конкретних програм відновлення, і цьому сприятиме екосистема управління інформацією щодо документування воєнних злочинів, фіксації збитків та прогресу відновлення цивільних об’єктів.

Первомайська громада Миколаївського району – одна з найбільш постраждалих територіальних громад на Миколаївщині від російської агресії. За даними місцевої влади, з початку повномасштабного вторгнення рф до України в громаді повністю зруйновано чи пошкоджено понад 3400 домоволодінь (це понад 70% житлового фонду). У громаді пошкоджені внаслідок російських обстрілів чи внаслідок окупації усі сім закладів загальної середньої освіти. Зокрема, пошкоджень унаслідок російської агресії зазнали Первомайський ліцей та Білозірський ліцей, а Партизанська і Костянтинівська гімназії зруйновані. Внаслідок обстрілів військових рф зазнали значних збитків потужності агроторгівельної фірми «Агро-Діло», в тому числі «Засільський цукровий завод». Підприємство було одним з найбільших платників податків та роботодавців, що складало основу економічного розвитку громади.

Документатори ініціативи «Трибунал для путіна» переважно з відкритих джерел зафіксували в Первомайській громаді понад 180 епізодів воєнних злочинів, ймовірно вчинених російськими військовими. Близько дев’яти місяців громада залишалася частиною прифронтової зони з активними бойовими діями, частина населених пунктів була в тимчасовій окупації. Документаторами ініціативи переважно через обстріли з боку російської армії зафіксовано загибель 30 цивільних людей, поранення 19 цивільних людей та зникнення трьох цивільних. Ці дані уточнюються та доповнюються під час «польової» роботи з документування воєнних злочинів безпосередньо в населених пунктах громади.  

Після деокупації правобережної частини Херсонської області системні обстріли населених пунктів громади припинились. Проте небезпека обстрілів залишається актуальною й досі та впливає на життєдіяльність громади. Так, вночі 9 травня 2024 року три «шахеди» влучили в будинок культури в смт Первомайське. Усі приміщення закладу вигоріли вщент, пошкоджені навколишні будівлі. Значною безпековою проблемою для громади залишається також замінування населених пунктів. Близько 45% території громади залишається замінованою, найбільше це стосується Партизанського старостинського округу (там заміновано близько 80%).

Замінування становить пряму безпекову загрозу для жителів громади та значно гальмує соціально-економічний розвиток населених пунктів. Так, у селі Киселівка на російській протипіхотній міні підірвався тракторист, який виїхав готувати поле до сівби. 50-річний чоловік отримав мінно-вибухові травми різного ступеня тяжкості.

«Територія Киселівки щільно забруднена, адже тут два роки тому йшли важкі бої з ворогом. Село майже зруйновано, поля «усіяні» нездетонованими мінами та боєприпасами. Повноцінне економічне і соціальне відновлення територій можливе лише після очищення», – розповів начальник Первомайської СВА Максим Коровай.

Забезпечення ефективної системи безпеки в громаді – один з чотирьох стратегічних напрямків розвитку та відновлення громади, що закріплено в Стратегічному плані відновлення та розвитку Первомайської територіальної громади Миколаївського району Миколаївської області на період до 2027 року. Це має включати убезпечення жителів від військової агресії, забезпечення продовольчої та громадської безпеки. Згідно з цим стратегічним завданням, в смт Первомайське вже відкрили клас безпеки, де співробітники ДСНС проводять просвітницькі заходи, зокрема розказують дітям про мінну безпеку та різновиди вибухонебезпечних предметів. У постраждалих населених пунктах громади встановлюються мобільні станції очищення питної води, жителі отримують соціальний хліб.

Інші стратегічні напрямки розвитку громади – це відновлення місцевої економіки та стале економічне зростання, підвищення якості життя людей та формування згуртованої громади, збереження і захист навколишнього середовища. За словами Тетяни Колодій, головної спеціалістки фінансового відділу Первомайської селищної ради, попри всі перепони, громада та її жителі поступово повертаються до нормального життя:

«Тішить, що аграрії потроху збирають врожай, працюють, відновлюються і встають «на ноги». Ми мріємо, щоб відновили свою діяльність або започаткували якийсь новий напрямок наші великі підприємства, що давали робочі місця та наповнювали бюджет громади. Наша головна задача – повернути життя в громаду, відновити її соціальну інфраструктуру, школи, дитячі садочки, культурні об’єкти, щоб молодь могла повернутися додому і реалізовувати свій потенціал для розвитку тут, в нашому домі».

У Первомайській громаді активно працює комісія з надання компенсації за пошкоджене/знищене майно місцевим жителям в межах програми Є-відновлення. Місцеві жителі одні з перших почали отримувати кошти на відновлення власних будинків. Серед основних викликів для громади під час обговорення вказувались вирішення інфраструктурних (дороги та водопостачання) та соціальних питань (безробіття). Ключовим питанням, що дискутувалося найбільше серед учасників круглого столу, стала важливість відновлення роботи двох бюджетоутворювальних підприємств громади, що були майже повністю знищені через обстріли. Відновлення їхньої роботи зможе збільшити кількість працевлаштованого населення. Обговорили й важливість спільних напрацювань в напрямку розробки механізму відшкодування збитків підприємцям та фермерам. Адже багато з них наразі не можуть отримати компенсацію за пошкоджене обладнання та зруйновані виробничі потужності, техніку. 

Серйозним викликом для повернення громади до нормального рівня життя є руйнування системи водопостачання – каскадів каналів Інгулецької зрошувальної системи, яка забезпечувала водопостачання для виробничих потужностей цукрового заводу та сільгосппідприємств. Як зазначили представники громади, у ставку, що є джерелом води для населених пунктів, різко падає рівень води. Ресурсів для його утримання та наповнення наразі немає ані у власників підприємства, ані у громади. Відсутність належного водопостачання вже призвела до значних збитків для великих й малих фермерських та приватних господарств. Вже друге літо поспіль жителям не вистачає води, щоб отримувати врожай з власних городів, напувати худобу. Наразі майже всі населені пункти громади забезпечені лише технічною водою. Окрім нестачі води, фермери стикнулись і з проблемою замінування власних угідь, які в багатьох випадках вони розміновували власноруч.

Як підкреслила експертка Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Альона Єгорова, вчасне та належне документування воєнних злочинів рф на території громади та фіксація збитків сприятиме економічному та соціальному відновленню громади. Для більшої ефективності цих процесів доцільно використовувати різні аналітичні та інформаційні продукти, які можуть бути об’єднані в цілісну екосистему:

«Наступним кроком після затвердження Стратегічного плану відновлення та розвитку на період до 2027 року має стати розробка та впровадження локальних програм відновлення з конкретними завданнями та заходами з їх реалізації. Цьому значно сприятиме екосистема управління інформацією щодо документування воєнних злочинів, фіксації збитків та прогресу відновлення цивільних об’єктів, яку ми пропонуємо запроваджувати в громадах».

Олександр Дудюк, фахівець з питань регіонального розвитку Агенції регіонального розвитку Миколаївського області підкреслив важливість своєчасного фіксування воєнних злочинів та зберігання цих даних у громаді:

«Належна фіксація воєнних злочинів у громаді – це перший крок для оцінки збитків та встановлення розміру заподіяної російськими обстрілами шкоди, в тому числі матеріальної. Адже рано чи пізно невідворотність покарання «наздожене» воєнних злочинців. А для настання справедливого миру та запровадження механізму виплат репарацій та компенсацій громадам необхідно мати повний перелік зафіксованих злочинів та запровадити систему збереження цих даних».

 

Програма підтримки постраждалих громад Півдня України щодо документування воєнних злочинів та застосування міжнародного гуманітарного права впроваджується за сприяння органів місцевого самоврядування цільових громад та Агенції регіонального розвитку Миколаївської області, в межах проєкту Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine , або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Новий зелений навчальний рік з EU Youth Cinema: Green Deal

Безкоштовні можливості для жінок 48+ у Львові

Пріоритети та ранжування місцевих стратегій і планів відновлення Миколаївщини

111 нових вакансій на Громадському Просторі

«Наша позиція — чітка відповідь на запити громад»: результати, досягнення та виклики червоноградської ГО «МІЦь»

ZDOROVI на eHealth Summit 2024: цифровізація медицини в Україні триває попри виклики