Виклики для організацій громадянського суспільства, що працюють у сфері охорони здоров’я

Які нові виклики постануть перед громадянським суспільством в наслідок пандемії і, зокрема, неурядовими організаціями, що працюють у сфері охорони здоров’я?Найголовнішими такими викликами буде ...

Додано:
Alexander Wolf

future prostir 1
Виклики для організацій громадянського суспільства, що працюють у сфері охорони здоров’я

Які нові виклики постануть перед громадянським суспільством в наслідок пандемії і, зокрема, неурядовими організаціями, що працюють у сфері охорони здоров’я?

Найголовнішими такими викликами буде модернізація медичної освіти, участь у розвитку громадського здоров’я та розвиток мультидисціплінарної співпраці. Організації громадянського суспільства, які прагнуть суспільних змін, будуть  її лідерами.

В 2018-2020 рр. Асоціація паліативної та хоспісної допомоги вже не раз моделювала і прогнозувала майбутнє. Це відбувалося разом із «Асоціацією молодих політологів», Коаліцією регіональних ініціатив «Толока», а також багатьма іншими центрами. У найближче десятиліття очікується стрімкий розвиток сфери охорони здоров’я.

Розвиток медицини спричинить за собою розвиток соціальної значущості медиків. Багато з них знайдуть себе в числі політиків, і осіб, які приймають рішення. Деякі або створять самі або долучаться до існуючих неурядових організацій, і, скоріше за все, активніше впливатимуть на політичні рішення.

Все це ставить нові вимоги для розвитку медичної освіти. Воно буде ширше, ніж сьогодні, включати в себе такі нові предмети, як бізнес-планування, кризис-планування, екстрена медицина, невідкладна медицина, епідеміологія і т.д. Також дуже важливе місце в медосвітою займуть питання психології і соціальної роботи, залучення коштів і т.д. Дуже важливим буде розвиток емпатії під час навчального процесу. Не тільки суто емпатія, але й інші soft skills будуть дуже в тренді медичної (і не тільки) освіти.

Буде збільшуватися кількість вакансій у цій сфері. З’явиться багато курсів і навчальних програм, в тому числі і прискорених. У медичній освіті будуть використовуватися технології віртуального навчання. Неурядові організації можуть скористатися тим, що буде запит на перекваліфікацію у медичних працівників та інших спеціалістів. Для неприбуткових організацій відкриється більше можливостей започаткувати нові курси, тренінги тощо. Наприклад, Асоціація паліативної та хоспісної допомоги провадить такі курси спільно з Національною медичною академією післядипломної освіти імені П.Л.Шупика.

Користуючись тим, що активізується боротьба з коронавірусом COVID-19 та іншими вірусами, неурядові організації зможуть долучитися до наукових пошуків і розробок. Цим дослідженням приділятиметься найпильніша увага з боку держави і суспільства.

Неурядові організації зможуть брати найактивнішу участь у розробці та впровадженні превентивних програм громадського здоров’я. Ширша вакцинація, антимікробні покриття на більшому асортименті товарів і предметів, інформаційні кампанії по необхідності вакцинації активізуються. Це – можливість для неурядових організацій, які займаються дослідженнями в сферах громадського здоров’я та провадять програми моніторингу. У багатьох лікарнях з’являться вакансії не тільки епідеміологів, які будуть відповідальні за епіднагляд, а й фахівців з фармакологічного контролю і клінічної фармацевтики. Ці професії будуть значно більш потрібні, аніж зараз. Причому також і в Україні. Швидше за все, що в таких країнах, як наша, професіонали на контрактній основі будуть поєднувати роботу в різних установах.

Автоматизований епідконтроль – основний тренд, розвиток якого ми побачимо до 2025 року. Роботи або автомати, які вміють ефективно перевіряти руки, обличчя та інші частини тіла будуть знаходитися при вході до багатьох відділення.
Ймовірно, нас чекають досягнення в галузі поліпшення засобів індивідуального захисту і підвищення імунітету. Буде розроблена інноваційна одіж з антимікробним покриттям, маски тощо.

Звичайно, в найближчі 10 років буде дуже помітно розвиток страхової медицини. У багатьох країнах з’являться нові страхові фонди. Одночасно, виростуть і страхові платежі. Це буде обумовлено тим, що, зокрема, в умовах браку коштів вони будуть дуже потрібні для підтримки медицини на належному рівні. У свою чергу, це спричинить за собою розвиток «медичних послуг» та сервісів. Провідну роль у цьому процесі гратиме держава. Взагалі, очікується посилення ролі держави в медицині і її централізація. Організації громадянського суспільства зможуть долучитися до регуляторних змін у цій сфері.

Неурядові організації будуть відігравати провідну роль у розвитку мультидисциплінарної співпраці. Більш передові медичні працівники та адміністратори сфери охорони здоров’я будуть використовувати зв’язки з соціальними службами, психологами, волонтерами тощо для розширення послуг на основі пацієнтів-орієнтованого емпатійного підходу, дотримання прав пацієнта і т.д. Поліпшення логістики заради економії коштів – дуже важливий тренд в сфері охорони здоров’я. Звичайно, в кращих і найбільш передових і відкритих установах, де раніше вже впроваджувалися практики співпраці з громадськими організаціями, соціальними центрами і т.п., це буде легше. Саме громадські організації можуть стати основними рушіями впровадження мультидисциплінарної співпраці, адже вони готують волонтерів та інших фахівців.

Олександр Вольф, магістр соціальної роботи, кандидат політичних наук, голова правління БО «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги», [email protected]


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями