Половина ГО-учасниць проєкту “Розвиток спроможності місцевих ОГС надавачів правової допомоги в Україні” покинули свої громади через війну

Майже половина організацій-учасниць навчальної та менторської програми проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», яку впроваджує Мережа правового розвитку ...

Додано:
legal_dev_network

pexels-sora-shimazaki-5668858-min
Половина ГО-учасниць проєкту “Розвиток спроможності місцевих ОГС надавачів правової допомоги в Україні” покинули свої громади через війну

Майже половина організацій-учасниць навчальної та менторської програми проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», яку впроваджує Мережа правового розвитку за підтримки Програми розвитку Організації Обʼєднаних Націй (ПРООН) в Україні та Уряду Канади, були змушені покинути свої громади через бойові дії. 

Декому з них довелося розпочинати все спочатку, адже вони втратили напрацьовану організаційну структуру. Їхні політики та процедури потребували створення чи оновлення відповідно до умов і викликів воєнного стану. Багато нових членів команд без досвіду громадської роботи мусили швидко адаптуватися до контексту громадського сектору.

Одним із прикладів такої адаптації став БФ «Бердянці — свій для своїх». Організацію рік тому створили жителі Бердянська Запорізької області, які були змушені покинути тимчасово окуповане місто. В інтенсивному режимі їм довелося розпочати громадську діяльність. До цього всі вони працювали в різних сферах і зовсім не мали досвіду роботи у громадському секторі. Їхньою метою стала допомога українцям та українкам, які перебувають під окупацією. Із травня по серпень 2022 року для них доставили 3,5 тис. тонн різних видів допомоги. Крім того, надали консультації з правових питань. 

На фото: юрист ГО «Бердянці —свій для своїх» Віктор Дудукалов. Фото Мережі правового розвитку

«Спостерігаємо, що потік звернень не зменшився, адже ми не лише допомагаємо тим, хто залишився на окупованій території, а й тим, хто зумів виїхати до Запоріжжя. Наш фонд прийняв уже більше 7 300 родин. Кожна п’ята родина звертається за консультацією, а дехто потребує звернення до суду»,  розповідає юрист ГО «Бердянці — свій для своїх» Віктор Дудукалов.

Щоб забезпечити переселенців вторинною правовою допомогою, організація уклала меморандум про співпрацю із місцевим центром безоплатної вторинної правової допомоги. Фахівці центру не лише консультували переселенців, але й отримали позитивну судову практику в деяких справах. 

Саме тоді, коли організація усвідомила потребу для переходу своєї діяльності на професійніший рівень, її засновники натрапили на можливість участі в ініціативі «Розвиток спроможності місцевих ОГС». 

«Ми починали із видачі наборів і відповідей на прості запитання. А сьогодні завдяки нашій менторці Катерині Мальцевій маємо затверджені стратегії, положення, політики, які часто вимагають міжнародні партнери. Наприклад, завдяки цьому в 2023 році ми змогли взяти участь у двох нових грантових конкурсах. Також, знаючи стандарти роботи громадських організацій, розуміємо, якими є наші партнери та як саме можна з ними взаємодіяти.

Завдяки тому, що ми самі переселенці та часто стикалися з тими ж проблемами, з приводу яких сьогодні до нас звертаються, глибше можемо відповідати на потреби внутрішньо переміщених осіб. Супровід, менторство та навчання допомогли нам налагодити діяльність. Часто консультуємо і державні та комунальні установи, аби вони могли ефективніше надавати послуги переселенцям. Ми маємо значне охоплення допомогою і так само отримуємо величезну вдячність від людей. Не зупиняємося і віримо, що після деокупації Бердянська зможемо продовжити роботу вже у нашому рідному місті», — говорить Віктор Дудукалов.

ГО «Сімейне коло / громадська експертиза», що працює в Делятинській громаді Івано-Франківської області, у 2022 році створили дев’ятеро переселенців із Енергодарської громади Запорізької області. Розуміючи проблеми та потреби внутрішньо переміщених осіб, у партнерстві з органами місцевого самоврядування організували у громаді інформаційний штаб для ВПО, яких на той час було понад 1,5 тис.  

На фото: Керівниця ГО «Сімейне коло / громадська експертиза» Людмила Сірко. Фото з архіву ГО «Сімейне коло / громадська експертиза»

«Ми спершу дистанціювали місцевих жителів від роботи нашого штабу, помилково думаючи, що лише ми можемо зрозуміти переселенців. Але згодом почали залучати волонтерів із-поміж місцевих жителів. Перші пів року фокусувалися на наданні гуманітарної допомоги, юридичні послуги надавали дуже ситуативно,  розповідає керівниця ГО «Сімейне коло / громадська експертиза», юристка Людмила Сірко.  У серпні ж, коли всі процеси набули сталості, наша команда почала шукати шляхи налагодження правової допомоги й натрапила на оголошення щодо набору на навчання від Мережі правового розвитку. Завдяки участі у навчальній і менторській програмі ми упорядкували наші внутрішні документи, чітко провели розподіл обов’язків усередині організації. Це дало змогу вивести правозахисну діяльність на новий рівень. Завдяки підказкам ментора Мережі правового розвитку, підготували пропозицію та отримали мінігрантову підтримку. Ми надаємо допомогу як переселенцям, так і жителям тимчасово окупованої Енергодарської громади. Розуміємо, що наша сильна сторона сьогодні  це структурована робота, яку змогли налагодити навіть без досвіду в громадському секторі, зокрема завдяки участі в ініціативі «Розвиток спроможності місцевих ОГС  надавачів правової допомоги в Україні».

Інша організація ГО «Стратегії та технології ефективного партнерства» (СТЕП), м. Запоріжжя, має більше 12-ти років досвіду роботи навчальної та просвітницької діяльності. Але після 24 лютого 2022 року почала шукати можливості надавати правову допомогу. За цим напрямом працює із червня 2022 року в межах партнерства із Данською радою у справах біженців, залучивши до команди трьох юристів, які надають правову допомогу внутрішньо переміщеним особам. 

На фото: член правління ГО «СТЕП» (м. Запоріжжя) Олексій Агєнтаєв. Фото Галини Колесник

«Наше місто прифронтове, і в ньому є багато релокованих органів місцевого самоврядування, які були змушені покинути тимчасово окуповані території. Майже з кожною громадою Запорізької області ми уклали меморандум про співпрацю, і наші юристи надають їм правову допомогу. За рік, що ми працюємо, надали близько двох тисяч консультацій переселенцям та органам місцевого самоврядування. Також отримали мінігрантову підтримку, яку оголосила ПРООН для організацій-учасниць проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», завдяки чому юристи отримали можливість допомогти ще двом громадам»,  розповідає член правління ГО «СТЕП» Олексій Агєнтаєв.

Відео

Для довідки

Проєкт «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» впроваджується Мережею правового розвитку за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру. 

Програму ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують одинадцять  міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції і Швейцарії.

 


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку