Візуалізація як спосіб зробити бюджетну інформацію зрозумілою

Україна є молодою державою, де люди тільки починають розуміти в яких реаліях вони живуть. У суспільства, яке бачить несправедливість навколо себе, виникає природна потреба боротися проти неї. Але ...

Додано:
CPSA

06
Візуалізація як спосіб зробити бюджетну інформацію зрозумілою

Україна є молодою державою, де люди тільки починають розуміти в яких реаліях вони живуть. У суспільства, яке бачить несправедливість навколо себе, виникає природна потреба боротися проти неї. Але коли люди бачать несправедливість перші висновки які вони роблять – це перекладання відповідальності з себе на когось іншого, особливо на людей, які мають владні повноваження.

Відсутність розуміння базового розуміння як працює місцеве самоврядування та як впливати на нього створює умови для виникнення багатьох проблем та стереотипів. Наприклад, самий розповсюджений що «бюджет» гумовий. Багато громадян вважають, що «бюджет» – це така міфічна істота, яка як джин виконує всі забаганки людей, та має необмежений розмір. Насправді, все не так.

Необхідно розуміти, що бюджет є планом формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду. Він складається з доходної та видаткової частин. Доходна частина складається з податкових надходжень, які сплачують фізичні та юридичні особи та трансферти з верхніх бюджетів та неподаткових надходжень. А основні видатки, які виконує органи місцевого самоврядування складають: освіта, соціальне забезпечення, охорона здоров’я, соціальний захист, культура і мистецтво, транспорт, фізична культура, будівництво, державне управління і т.д.

Виникає питання, а як зрозуміти, скільки місто заробляє та скільки витрачає, людині, яка не має спеціальної фінансової освіти? Як чиновники можуть пояснити громадянам, що грошей, які є у місцевому бюджеті не вистачає на всі капітальні ремонти, розвиток міста чи на утримання ще однієї школи? Відповідь є і це візуалізація бюджетних даних. В Україні, останнім часом візуалізовувати місцеві бюджети стає трендом. Міста починають вже конкурувати одне з одним, щодо скорішого візуального відображення доходів та видатків власних бюджетів. Це корисно, як чиновникам, так і громадянам. Ще окрема категорія людей, кому це буде цікавим – депутати місцевих рад. Бо можливо, хтось здивується, але напередодні виборів люди, яких ми обираємо, також не розуміють багатьох питань, окреслених вище. А будучи обраними, їм прийдеться приймати відповідальні рішення, щодо прийняття та контролю за виконанням бюджету.

Перейдемо до кращих практик візуалізації бюджету, в Україні.

Почнемо зі столиці країни – міста Київ. На початку червня 2015 року, Віталій Кличко презентував систему відкритого бюджету, розроблену німецькою фірмою SAP, яка розробляє IT рішення для корпорацій та міст. Як зазначив мер столиці: «Київ став першим містом в Україні, де стартувала пілотна версія онлайн-порталу «Відкритий бюджет», який містить детальний та всебічний аналіз доходів та видатків муніципального бюджету».

01

Хоча, портал «Відкритий бюджет» і відображає досить детально інформацію, але йому не вистачає user-friendly (зручного для користування) інтерфейсу. Здається враження, що портал розроблявся для працівників фінансового департаменту міста, а не для мешканців.

Віталій Кличко можливо і не знав, але в Україні є досить багато міст, які візуалізували власні бюджети набагато раніше столиці.

Наприклад, місто Чернівці, використало розробку громадської організації «Європейське Партнерство», щодо візуалізації міського бюджету. Ми розуміємо, що портал знаходиться у тестовому режимі, але вважаємо, що велика помилка відображати доходи та видатки разом на круговій діаграмі.

02

Головне, що відрізняє даний портал від інших подібних, так те, що громадянин, може дізнатись як отримувач послуг детальну інформацію по своїй лікарні або школі, тобто про розпорядників коштів низового рівня.

03

А також, обравши об’єкт яким ви цікавитесь, отримати ключові показники, які можуть дати вам можливість порівнювати об’єкти між собою, робити аналіз ситуації, та як громадянину звертатись до влади з питаннями які вас турбують, щодо ремонту соціально-значущого об’єкту, тощо.

04

На півдні країни, у Запорізькій області є місто Бердянськ, яке використало візуалізацію на основі інструментів порталу  OpenSpending на основі відкритого коду.

05

Але обраний інструмент візуалізації «TreeMap» добре використовувати, коли тексту небагато, та агреговані компонети. В іншому випадку зрозуміти, що візуалізовано стає дедалі складніше.

06

Але Бердянськ на даний час використовує ще один сервіс для візуалізації бюджетів на основі порталу openbudget.in.ua.

На заході України, доречі найбільше міст, які візуалізовують бюджети. Одне з них, це Львів. Львівська міська рада використовує візуалізатор openbudget.in.ua, розроблений громадською організацією «Центр політичних студій та аналітики». Він може відображати бюджет в кількох різних формах: бульбашкова діаграма, гістограма, пиріжкова діаграма, та у вигляді таблиці.

 

Громадська організа07 08ція «Центр політичних студій та аналітики» пропонує органам місцевого самоврядування долучитись до проекту «Відкритий бюджет», та стати більш прозорими та чесними перед виборцями. Показавши зрозумілою формою, яким чином використовуються кошти місцевого бюджету. Нижче показана інформація, які міста вже візуалізували власні бюджети.

міста6

Сергій Карелін, Центр політичних студій та аналітики

 

Дослідження підготовлене Центром політичних студій та аналітики в рамках проекту “Підвищення поінформованості громадськості про місцеві бюджети в Україні” за підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Форум «Світ без обмежень» зібрав спільноту партнерів з 16 областей України

Записати подкаст, провести подію, попрацювати — в Українсько-данському молодіжному домі в Києві

Відбулася презентація другого кварталу грантових заявок UCSIRP

ГО закликають голів місцевих органів влади взяти в роботу еко-чеклист для громад України

У двох громадах на Волині впроваджують шкільний бюджет

У Любешові влада і місцеві жителі провели спільні аудити безпеки та благоустрою