Відповідальний видобуток задля сталого розвитку — у Полтаві

 Представники «газовидобувних» громад, експерти енергетики й екології, фахівці газовидобувної галузі Полтавщини та народні депутати України зібралися за ”круглим столом” у Полтаві, щоб ...

5e243ada-3eb7-4a56-9d96-e06e520580f1
Відповідальний видобуток задля сталого розвитку — у Полтаві

 

Представники «газовидобувних» громад, експерти енергетики й екології, фахівці газовидобувної галузі Полтавщини та народні депутати України зібралися за ”круглим столом” у Полтаві, щоб з’ясувати, які перспективи є в громад і газовидобувників та як ефективна співпраця допоможе подолати виклики.

22 жовтня в Полтаві відбувся круглий стіл під гаслом «Газовидобуток та сталий розвиток громад: виклики та перспективи». На дискусію винесли теми прозорого звітування газовидобувних підприємств і громад, на території яких ведуть видобуток вуглеводнів.

 

Прозорість видобувної галузі корисна і підприємствам, і громадам. Компанії звітують, скільки і які податки сплачують. Жителі розуміють, хто видобуває на їхній території, як ці підприємства наповнюють місцевий бюджет, як місцева рада використовує рентні кошти. 

— Відповідальний і сталий видобуток — це запорука і нашої енергонезалежності. Якщо відбуватиметься прозоре ефективне управління природними ресурсами, це наблизить мету. Наразі ми допомагаємо Міністерству енергетики і довкілля вже розробляти онлайн-платформу для звітування, де кожен побачить, скільки компанія видобула, які податки сплатила, скільки коштів спрямовано на соціальні проєкти, — додала Світлана Мізіна.

Фахівці з громадського сектору зауважили, що важливо використовувати рентні кошти на перспективу — вкладати їх у довготривалі проєкти, що приноситимуть прибуток і користь ще багато років. 

— Варто створити умови, щоб вигоду від видобутку отримало не лише наше покоління, а й наступні. Тому дуже важливо аби рентні кошти вкладали у проєкти з доданою вартістю, розвивали громади, робили їх потужнішими, — зазначив організатор круглого столу, голова ради ГО «Нова енергія» Віталій Филенко.

Цю думку підтримує й народний депутат України Андрій Боблях, який також брав участь у засіданні. У Котелевському районі, звідки він родом, близько 130-ти свердловин.

— Кажуть, що село помирає, звідти виїжджають люди, та я бачу, що сьогодні це не так. Завдяки ренті, яка потрапляє до місцевих бюджетів, села навпаки розвиваються. Однак громадам варто з розумом інвестувати ці кошти: замість купівлі чергового автомобілю краще створювати умови для бізнесу, нові робочі місця. Це буде наповнювати місцеві бюджети у майбутньому, — зазначив Андрій Боблях.

0a5f6750-db5d-433e-9c30-abfc5b0d4810Окремо представники громад висловилися, як за їхнім досвідом ефективно використовувати рентні кошти. Після децентралізації ренти у 2018 році в Полтавській області нараховується 20 – 30 ОТГ, сільських, селищних і міських рад, бюджети яких на 40 – 90 % складаються з ренти від видобутку газу. Серед таких — Коломацька ОТГ та Ковалівська сільська рада.

— На території нашої сільської ради видобуває газ ДТЕК Нафтогаз. Уже кілька років ми спільно втілюємо проєкти на користь жителів Ковалівки. Завдяки цьому партнерству ми вже досягли чималих результатів. Відколи почався видобуток газу, зміни у селі видно неозброєним оком: починаючи від проведення водогонів і закінчуючи ремонтами доріг, — розповіла очільниця сільради Наталія Нос.

Ще до децентралізації ренти ДТЕК Нафтогаз почав допомагати селу. У 2016 році тут створили комунальне підприємство, кошти на яке виділила газовидобувна компанія. Того самого року придбали трактор і необхідне обладнання для доброустрою. 

— Крім комунального підприємства, газовидобувники допомогли нам відремонтувати дитсадок, будинок культури, амбулаторію, замінити вікна та збудувати котельню для альтернативного палива в школі. Придбали медобладнання для амбулаторії. Разом з рентними коштами це змінює і село, і жителів, — впевнена Ковалівська сільська голова.

Підтримує Наталію Нос і її колега із Коломацької ОТГ. Ця громада об’єдналася лише минулого року, тож у 2019-му отримує втричі більше ренти, ніж до цього. Так, у 2018-му сума ренти сягнула 9,6 млн гривень, а цього року вже майже 30 млн гривень. На території громади працює АТ «Укргазвидобування».

— Найкраща співпраця з підприємством — це те, що ми отримуємо ренту з видобутку газу. Ми можемо наперед планувати доходи громади: успіх «Укргазвидобування» прямо впливає і на успіх та розвиток наших сіл, — переконаний голова Коломацької ОТГ Євген Почечун.

Рентні платежі потрапляють у загальний фонд місцевого бюджету, тому важко виокремити, куди саме вкладають ці кошти. Однак у Коломацькій громаді податок за користування надрами становить 75 % бюджету, тому в кожній дії сільської ради є частка ренти.

— Повністю закрили питання ремонту доріг, які нам належать. Замінили вікна і покрівлю будинку культури. Зараз будуємо їдальню, майстерню і спортзал у школі. До кінця року залучимо додаткові кошти, щоб замінити всі вікна та дах основного приміщення школи. Благоустрій, придбання маршрутного транспортного засобу — це люди відчувають. Я впевнений, вони точно не жалкують, що прийняли таке рішення, — зазначив голова Коломацької ОТГ.

Учасники підкреслюють: відколи ренту почали отримувати на місця, зміни на краще видно неозброєним оком. 18ecd352-41ce-40c8-bd6e-41230a86418cВідроджуються навіть невеликі села, які раніше не бачили достатку. Все — завдяки плідній співпраці з газовидобувниками.

СП «ПГНК» ініціювала створення об’єкту природно-заповідного фонду в селі Світловщина Новосанжарського району. Протягом року фахівці досліджували флору та фауну цього осередку із залученням наукових установ Полтавського регіону. Питання про створення цього об’єкту винесли на рішення місцевої територіальної громади, яка підтримала ініціативу.

— Якщо говорити про взаємодію з громадами, то один із найважливіших аспектів — чути один одного. Запорука ефективної взаємодії — відкрите спілкування з громадою. Саме тому ми й акцентуємо увагу й на освітніх проєктах. На рівні філії ми з цього року запровадили практику регулярної зустрічі з представниками громад, щоб знаходити й обговорювати спільні інтереси, — розповів начальник відділу комунікацій ГПУ «Полтавагазвидобування» Юрій Береза.

По завершенню круглого столу учасники відвідали Мачухівську установку з підготовки газу ДТЕК Нафтогаз. Там вони ознайомились із структурою та специфікою роботи компанії.

Наступного дня для учасників відбулась ознайомча екскурсія по об’єктах державної газовидобувної компанії АТ “Укргазвидобування”. Де кожен міг ознайомитись із першим в Україні Яблунівським цехом з переробки шламу, відвідали промисл та ознайомились з етапами освоєння свердловини.   

c2834bb4-2539-42c3-bb8d-1f3051c569b6cb697149-44ad-4493-82c9-181979dc2352

Довідково: Організатори круглого столу — ГО «НОВА Енергія» та Асоціація «ЕнергоТранспарентність» в межах ініціативи «UAEITI для ефективного управління на місцевому рівні», що реалізується за підтримки уряду Німеччини в межах проєкту «Підтримка впровадження глобальної Ініціативи прозорості видобувних галузей у Вірменії, Грузії, Україні», який імплементується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

АТ «Укргазвидобування» — найбільша газовидобувна компанія країни, що входить до Групи Нафтогаз і забезпечує близько 73 % видобутку газу в країні. Основний видобуток на Полтавщині забезпечує філія Товариства — газопромислове управління «Полтавагазвидобування». 

ДТЕК Нафтогаз — найбільша приватна газовидобувна компанія за обсягами видобутку, що веде розвідку та видобуток природного газу й газового конденсату на Семиренківському і Мачухському родовищах у Полтавській області. У 2018-му компанія видобула 1,65 млрд кубометрів природного газу, що є історичним рекордом серед приватних газовидобувних компаній у галузі.

СП «Полтавська газонафтова компанія» — спільне українсько-британське підприємство, що було створене у 1994 році. СП ПГНК є одним з лідерів серед недержавних нафтогазовидобувних підприємств України. Сфера діяльності компанії — пошук, розвідка, видобуток та підготовка нафти та газу. Полтавська газонафтова компанія використовує найсучасніші технології та методи задля власного внеску в досягнення Україною енергетичної незалежності.

 

Сайт ГО «НОВА Енергія»: http://nova-energiya.org 

 

 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями