Відновлюючи соціальну справедливість, допомагаючи зростати іншим
Як громадська організація на Хмельниччині стала «хабом»Ранок Анастасії Площинської, 27-річної виконавчої директорки громадської організації «Подільська правова ліга» у Хмельницькому, розпочинається з ...
Додано:
Громадський Простір
Як громадська організація на Хмельниччині стала «хабом»
Ранок Анастасії Площинської, 27-річної виконавчої директорки громадської організації «Подільська правова ліга» у Хмельницькому, розпочинається з гарячої кави та правової консультації ветерану АТО. Після цього практикуюча юристка з п’ятирічним досвідом поспішає на зустріч із місцевими чиновниками Хмельницької обласної держадміністрації, щоб обговорити виклики та можливості сприяння громадському суспільству в регіоні.
Офіс Подільської правової ліги у місті Хмельницькому, західноукраїнському обласному центрі з населенням майже 300 тисяч жителів, розташовується за п’ять хвилин ходьби від облдержадміністрації та міської ради.
«Для нас важливо не тільки підтримувати місцеві громадські організації, проводячи для них тренінги і консультації, а й співпрацювати з владою. Адже така співпраця дає можливість розробляти регіональні програми для підтримки молодіжних проєктів, громадських організацій, будувати взаємини довіри між чиновниками і нами, громадськими активістами», – продовжує Анастасія.
Складаючи мозаїку організаційного розвитку громадських організацій
Наприкінці 2017 року ГО «Подільська правова ліга» долучилася до Мережі хабів та розпочала свою діяльність як регіональний хаб розвитку громадянського суспільства. Громадській організації, яка займалася передовсім правозахистом, вдалося розширити спектр надання послуг – відтоді активісти та юристи «Подільської правової ліги» допомагають зростати й іншим організаціям, підтримують молодіжні ініціативи.
«У 2019 році ми надали консультації близько 80 організаціям громадянського суспільства, зокрема, щодо внесення змін у статут організації, оподаткування діяльності, залучення коштів. Також ми допомогли зареєструватися десятьом громадським організаціям», – розповідає Андрій Місяць, голова правління «Подільської правової ліги».
Андрій переконаний, що ці та інші дотичні питання є невід’ємними елементами мозаїки організаційного розвитку професійної громадської організації. «Необхідно створювати регіональні коаліції організацій громадянського суспільства Хмельниччини та Поділля, налагоджувати ефективну співпрацю між неурядовими організаціями нашого регіону. Тільки так наш голос – голос громадянського суспільства – стане потужнішим у виробленні політик», – наголошує він.
«Ставши хабом, наша організація отримала можливість допомагати активістам, які змінюють наше місто, регіон та країну на краще, – Анастасія Площинська, ГО «Подільська правова ліга. – Це стимулює нашу команду не зупинятися на досягнутому, постійно розвиватися. Зростаючи самі, ми ефективніше допомагатимемо громадським організаціям-початківцям, які потребують нашої підтримки».
Гуртуючи однодумців
35 неурядових організацій обговорили виклики для громадянського сектору, можливі проєкти та шляхи співпраці з владою на першому в регіоні Форумі громадянського суспільства Хмельниччини, який відбувся 23 січня 2020 року.
Організатором Форуму виступила ГО «Подільська правова ліга» за підтримки проєкту ПРООН та Міністерства закордонних справ Данії.
Після форуму 16 громадських організацій підписали меморандум про співпрацю.
«Цей Меморандум – перший крок до об’єднання ОГС Хмельниччини та створення платформи для подальшої співпраці задля адвокації суспільно корисних ініціатив», – наголошує Тетяна Архіпович, представниця координаційної ради з питань сприяння розвитку громадянського суспільства при Хмельницькій ОДА та керівниця ГО «Громадський університет».
Оксана Осарчук, комунікаційна менеджерка ГО «Подільська правова ліга» та представниця громадської ради при Хмельницькій ОДА, наголошує, що після Форуму активні громадяни почали звертатися з питаннями, як зареєструвати громадську організацію, які є можливості співпраці.
«Отже, ми змогли залучити тих, хто дійсно зацікавлений у творенні позитивних змін», – каже Оксана.
Допомагаючи відновлювати соціальну справедливість
Павло Збріцький, 32-річний ветеран АТО, звернувся до юристів громадської організації, щоб відновити право на пільги для своїх дітей. У Павла їх троє, але двох із них – дітей від попереднього шлюбу дружини – не додали до картки пільговика.
«Завдяки юридичному супроводу «Подільської правової ліги» моя справа подана до Європейського суду з прав людини, сподіваюсь на позитивне рішення, – ділиться Павло. – Команда бореться до останнього, щоб відновити справедливість».
За останні два роки юристи «Подільської правової ліги» виграли 50 справ у судах, відновивши соціальну справедливість, і надали понад 3 000 консультацій жителям Хмельницького та області, представникам соціально вразливих груп населення – одиноким матерям, ветеранам АТО, особам, постраждалим від домашнього насильства, жителям сільської місцевості.
Зокрема, завдяки мережевому проєкту «Підвищення рівня доступу громадян до правосуддя та забезпечення прав людини через використання внутрішнього потенціалу громад», що реалізовується в Хмельницькій, Вінницькій, Житомирській та Полтавських областях, юристи здійснюють виїзні прийоми у віддалених від обласних центрів селах та містечках. Із травня 2019 року до сьогодні таку допомогу отримало вже 500 людей із різних областей.
Богдан Ткачук, 28-річний практикуючий адвокат та волонтер ГО «Подільська правова ліга», каже, що для нього волонтерство – це безоплатна юридична допомога людям, які цього потребують, однак із різних причин не можуть собі дозволити кваліфіковану юридичну допомогу.
«Я допомагаю малозабезпеченим людям, внутрішньо переміщеним особам та іншим категоріям громадян, які опинилися у складних життєвих обставинах. Завдяки цьому вони отримують можливість відновити соціальну справедливість», – наголошує Богдан.
Заповнюючи прогалини в правовій допомозі, громадська організація дає шанс на захист своїх прав для найбільш незахищених.
Наталія Стьопіна, директорка державного Центру надання правової підтримки, каже, що команда «Подільської правової ліги» є їхнім стратегічним партнером.
«Завдяки нашій спільній діяльності малозабезпечені люди з сільської місцевості отримують безоплатну підтримку й можуть захистити свої майнові та соціальні права».
Захищаючи гендерну рівність і права молоді
Завдяки зусиллям хабу у традиційно патріархальному регіоні все активніше піднімається питання просування прав жінок та залучення жінок і дівчат до вироблення політики на місцевому рівні.
До прикладу, серед 42 депутатів Хмельницької міськради лише 7 жінок, тобто всього 16%. Це відповідає загальноукраїнським тенденціям і засвідчує гендерний дисбаланс у владних структурах, про що часто говорять дослідники гендерної тематики.
«У співпраці та за підтримки «Подільської правової ліги» ми активно просуваємо тематику гендерної рівності. І намагаємося знайти дієві механізми залучення жінок до процесу ухвалення рішень на місцевому рівні», – розповідає Леся Стебло, голова ГО «Тепло рідних сердець».
Новим напрямком діяльності хабу став також розвиток молодіжних проєктів і наданням правової допомоги й тренінгів молодим людям, де вони дізнаються, як відстояти свої трудові права.
«Віднедавна до нас також почали звертатися молоді люди з питаннями, як отримати компенсацію за невикористану відпустку, яка різниця між трудовим контрактом та цивільно-правовим договором. Так у нас з’явилася ідея підготувати посібник «Ваші трудові права» для молоді», – розповідає Анастасія Площинська.
Анастасія переконана, що виклики на шляху розвиту громадянського суспільства в регіоні можна подолати лише завдяки тісній співпраці між владою, ОГС та активними громадянами, та залученню молоді.
«І саме над цим працюємо. Адже наша роль – бути хабом», – вважає Анастасія.
ГО «Подільська правова ліга» належить до Мережі хабів, яка об’єднує 15 громадських організацій у 15 українських містах, які забезпечують підтримку громадським організаціям та ініціативам у своєму регіоні.
Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні підтримує діяльність і співпрацює з Мережею в рамках проєкту «Громадянське суспільство задля розвитку демократі та прав людини в Україні» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.
Текст: Оксана Хомей, фотографії: Сергій Анісков
Джерело: UNDP Ukraine.