Ветеранський простір – це шлях до ветеранської душі

Міністерство у справах ветеранів разом із БФ «Стабілізейшн Суппорт Сервісез» представило звіт проекту «Будинки ветеранів»14 серпня 2019 р. в офісі Укрінформу відбулася прес-конференція, присвячена ...

thumb2-1
Ветеранський простір – це шлях до ветеранської душі

Міністерство у справах ветеранів разом із БФ «Стабілізейшн Суппорт Сервісез» представило звіт проекту «Будинки ветеранів»

14 серпня 2019 р. в офісі Укрінформу відбулася прес-конференція, присвячена ресоціалізації та реінтеграції ветеранів АТО/ООС до мирного життя.

thumb2-1

На заході  експерт(к)и презентували звіт за результатами моніторингових візитів до «Будинків ветеранів», а також окреслили розробку державної політики зі створення просторів «Будинок ветеранів» як частини програми з ресоціалізації та реінтеграції ветеранів у мирне життя.

Першою виступила заступниця міністра у справах ветеранів Оксана Коляда: «Ветеранські простори – найефективніший спосіб реінтеграції ветеранів та ветеранок. Зазвичай, установи мають величезну бюрократичну машину. Через те, що більшість законів є мертвими, та не працюють, ветерани не можуть отримати якісні сервіси. Натомість «Будинок ветеранів» – це майданчик, який має об’єднати в собі всі послуги».

Від благодійного фонду «Стабілізейшн Суппорт Сервісез» виступала юристка та експертка з адвокації Ірина Лоюк,  яка брала участь у моніторингових візитах та зустрічалась із місцевими громадами. Юристка проанонсувала вихід дорожніх карт, які стануть допомогою та інструкцією для областей, які хочуть заснувати свої «Будинки ветеранів».

«З нашого досвіду, «Будинки ветеранів» – це завжди ініціатива самих ветеранів. Є велика потреба у створенні цих просторів. Дорожні карти будуть доступні на сайтах «Стабілізейшн Суппорт Сервісез» та «Радник». Цей проект стане у нагоді для розповсюдження послуг для ветеранів» – зазначила Ірина Лоюк.

thumb2-2

Юлія Толмачова, регіональна координаторка «Будинку ветеранів» у Житомирі, поділилася своїм досвідом роботи установи та розказала про організацію реабілітації та психологічної підтримки ветеранів. 

«Для нас важливо співпрацювати з місцевою владою. «Будинок ветеранів» – це, насамперед, психологічна адаптація та реабілітація. Те, що ветерани не можуть проговорити вдома, вони проговорюють на зустрічах у нашому будинку. Для дітей будуть надаватися такі заходи як еко-табори у Карпатах, туристичні подорожі за кордон. Та ключовим елементом у цих заходах є взаємодія з психологами та психотерапевтами. Для дітей важливим є коректне пояснення: «Чому тато чи мама повернулися додому з війни іншими?» Родинам треба бути готовими до повернення до них «незнайомої людини», – розповіла пані Юлія.

thumb2-4

Микола Капінос, регіональний координатор «Будинку ветеранів» у Рівному та ветеран: «44 тисячі учасників бойових дій Україна мала ще до початку військової агресії Російської Федерації. Наші військові брали участь в операціях НАТО, Афганістані та Іраку.  Тому потреба у Будинках ветеранів назріла ще задовго до АТО/ООС. А з  початком воєнного конфлікту на сході України проблема з реабілітацією та ресоціалізацією ветеранів стала ще більш масштабною та гострою. 

Сім’ї часто не знають повною мірою, як допомогти ветеранам. Скільки самогубств, розлучень, розірваних сімейних зв`язків сталося як наслідок несвоєчасної або непрофесійної психологічної чи то медикаментозної допомоги, так само як і її відсутності загалом! 

Наш «Будинок ветеранів» активно працює трохи більше місяця, але ми вже маємо «гарячу лінію» для психологічної допомоги ветеранам та їхнім сім’ям, – повідомив Микола Капінос. – Хто піде до воєнкомату та буде захищати Батьківщину? Якщо ми не надамо якісну підтримку, сервіс та умови для повернення ветеранів у щоденне суспільне мирне життя, то вони поїдуть реалізовувати свої бойові здібності до Польщі, Чехії, Італії, де ці умови є». 

thumb2-3

Також у розмові взяв участь Ілля Шполянський регіональний координатор «Будинків ветеранів», ветеран та голова ГО «Асоціація учасників та інвалідів АТО» у Миколаєві.   выавыоо имо

На початку своєї промови він зачитав перелік питань від учасників бойових дій та їхніх сімей, які надійшли тільки за сьогодні до 11-ї години ранку. Т  ак, серед них проблема з доступністю отримати безкоштовне МРТ та зубне протезування; дружина одного з загиблих військових зазнала труднощів зі встановленням надгробку чоловіка; а ще прямо на вулиці знайшли ветерана, який втратив пам`ять. 

«Всі ці та багато інших питань ми вирішуємо. Багато запитів ветеранів є дуже схожими та навіть спільними. Іноді просто не вистачає фахівців, хто би цими викликами займався. 

Ми намагаємося максимально звести всі послуги в один простір, щоби людина не отримувала постійних відмов та переадресацій. Ми також маємо мобільні бригади, які складаються з ветеранів, капеланів та психологів, які терміново можуть виїхати на місце, щоб допомогти ветеранам у кризовому стані.

Нам треба виходити в села та селища міського типу. Бо якщо у містах можливості допомогти ще є, то у маленьких віддалених населених пунктах ветерани часто залишаються самі зі своїми проблемами. Ми кажемо «НІ» формальності. «НІ» напівпустим центрам. Краще ми самі будемо приїжджати до сіл та приділяти їм час для вирішення їхніх нагальних питань. 

thumb2

Між іншим, ветерани мають бути соціалізованими, а не окремою ізольованою спільнотою. Ви розумієте, про що я – є купа закритих і неефективних структур. Візія «Будинків ветеранів» у тому і полягає, аби ветерани ставали гармонійною частиною суспільства, саджали дерева з дітьми, тренували спортивним іграм підлітків, гостили до будинків престарілих тощо».

Важко переоцінити важливість якісної взаємодії між «Будинками ветеранів» та з органами влади на різних рівнях, ОТГ, громадськими організаціями.  Роль ОТГ взагалі є дуже важливою для розвитку «Будинків ветеранів», адже саме об’єднані територіальні громади є посередниками між запитами військовослужбовців та медичними установами, центрами зайнятості та реабілітації, бізнесовими хабами тощо. 

Серед задач проекту є масштабуватися та утворити мінімум по одному «Будинку ветеранів» у кожному обласному центрі України. 

Спільним сподіванням всіх учасників стала значна підтримка держави в ініціативі «Будинки ветеранів». До лютого мають повноцінно почати працювати чотири пілотні проекти в Миколаївській, Одеській, Рівненській та Житомирській областях. Є надія, що це стане поштовхом до відкриття таких будинків у кожній області. 

«Неважливо, як сервіс ресоціалізації та реабілітації ветеранів називається. Головне – це його концепт, в який входить інноваційна форма центрів, інтегрована міцна система по всій країні, потужна й актуальна мета, місія та візія і, звісно, професійна відповідальна команда для реалізації запланованого», додала Оксана Коляда. 

Про проект «Будинки ветеранів»

Ініціатива «Будинки ветеранів»  започаткована Міністерством у справах ветеранів та реалізується у співпраці з регіональними неурядовими організаціями та Благодійною організацією «Благодійний фонд «Стабілізейшн Суппорт Сервісез»  у партнерстві з канадською організацією «Stabilization Support Services» працює в усіх регіонах України (окрім АРК Крим) для встановлення верховенства права, зміцнення соціальної згуртованості, утвердження поваги до прав людини та створення рівних можливостей для їх реалізації. Ініціатива зосереджена на наданні допомоги ветеранам АТО/ООС та їхнім сім`ям з метою забезпечення їхньої ефективної реінтеграції у мирне життя. Це включає заохочення до активної участі у соціально-економічному розвитку місцевих громад шляхом довгострокової співпраці. Разом із нашими партнерами у Миколаївській, Житомирській, Рівненській та Одеській областях ми надаємо послуги ветеранам та їхнім сім`ям.

Про організацію-виконавицю проекту

Благодійна організація «Благодійний фонд «Стабілізейшн Суппорт Сервісез»  у партнерстві із канадською організацією “Stabilization Support Services” працює в усіх регіонах України (окрім АРК Крим) для встановлення верховенства права, зміцнення соціальної згуртованості, утвердження поваги до прав людини та створення рівних можливостей для їх реалізації.


Тематика публікації:                                                                                

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи