В Українському кризовому медіа-центрі відбулась презентація Доповіді «Адвокати в окупації»

У четвер, 20 грудня, о з 10:00 до 11:00 в Українському кризовому медіа-центрі (Київ, вул. Хрещатик, 2) відбулась презентація Доповіді «Адвокати в окупації», підготовленої Українською Гельсінською ...

46392753281_e7aa1c6fe3_k
В Українському кризовому медіа-центрі відбулась презентація Доповіді «Адвокати в окупації»

У четвер, 20 грудня, о з 10:00 до 11:00 в Українському кризовому медіа-центрі (Київ, вул. Хрещатик, 2) відбулась презентація Доповіді «Адвокати в окупації», підготовленої Українською Гельсінською спілкою з прав людини у партнерстві з Регіональним центром з прав людини, адвокатами з окупованих територій України та адвокатами переселенцями.

До Дня адвокатури України було презентовано перше в Україні дослідження щодо ситуації з дотриманням прав адвокатів в умовах збройного конфлікту за період 2014-2018 років. Під час заходу були озвучені цифри, факти та власний досвід окремих адвокатів щодо стану інституту адвокатури на окупованих територіях, а також захисту професійних прав адвокатів з окупованих територій з боку органів адвокатського самоврядування України.

Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини: «З 2014 року Українська Гельсінська спілка з прав людини займається моніторингом та фіксацією фактів нападів і тиску на адвокатів на окупованих територіях України. За цей час ми отримали велику кількість інформації з відкритих джерел, офіційних документів та інтерв’ю з особами, які були безпосередньо дотичні до цих інцидентів. Це все дозволило сформувати цілісну картину, насичену цифрами і даними. І вони справді вражають».

45480051995_a1cb2812c9_k

Ольга Семенюк, адвокат, внутрішньо переміщена особа з тимчасово окупованих територій на Сході України: «На окупованій території адвокатом бути небезпечно. У лютому 2015 року нам стало відомо навіть про вбивство одного з адвокатів, що здійснював свою практику у м. Стаханов. Чбула причиною вбивства його професійна діяльність ми досі не знаємо, адже за інформацією від Генеральної прокуратури Україна ці випадки не розслідуються. У тому ж таки 2015 році від окупаційної влади так званих «ДНР» та «ЛНР» почали надходити пропозиції адвокатам щодо «легалізації» на їх території. Серед вимог називалось наявність українського адвокатського свідоцтва, проходження державної перевірки та реєстрація у податкових органах. Скільки осіб прийняло таку пропозицію достеменно невідомо. Є тільки реєстри, викладені на сайтах фейкових республік. На окупованих частинах територій Луганської області працює трохи більше 90 адвокатів, Донецької біля 200».

45480051265_0b73f16aa1_k

Лілія Гемеджі, правозахисниця та адвокат з Криму: «За словами відомого російського правозахисника Олександра Подрабінека: існує дві форми протидії – «залізна завіса» і камуфляж суспільного життя. Остання завжди заснована на подвійній пропаганді. Назовні авторитарна держава надає інформацію про те, що у неї все добре, а своїм громадянам розповідає як погано у світі західних цінностей. Адвокати в таких умовах не дають пропаганді запанувати остаточно і активно порушують питання реального стану прав людини. Те, що багато з них отримують приписи, де наголошується на неприпустимості «екстремістської діяльності» вже нікого не дивує, оскільки це найм’якіша форма реакції влади на будь-яку незгоду з її діями. Наприклад, до кримського адвоката Еміля Курбедінова неодноразово застосовувався адміністративний арешт, а ролики на місцевому телебаченні затаврували його як «адвоката диявола». Його колезі – кримському правозахиснику Серверу Мустафаєву дісталося ще більше – він опинився на примусовому лікуванні у психіатричній клініці».

45480050845_59f1505ebc_k

Роман Мартиновський, адвокат, експерт Регіонального центру з прав людини: «З 1700 адвокатів Криму більше 980 припинили свою діяльність з різних причин після окупації. Це і необхідність працювати за російським законодавством, отримати російське громадянство і перескласти іспити. Ніхто не роз’яснив як їм вчинити, чи припустимо йти на своєрідну співпрацю з окупантами і як це розцінить і, зокрема, Національна асоціація адвокатів України (НААУ). Проблему поглиблює і той факт, що НААУ не дає жодних заяв та оцінок щодо вразливого становища адвокатів на окупованих територіях і у своїй діяльності взагалі не враховує цієї особливості. І це за умов, що органи адвокатського самоврядування в Криму не працюють».

45480050575_cdbe8cd849_kПідготовлена доповідь містить не лише аналіз ситуації з дотримання прав адвокатів та здійснення професійної діяльності в умовах збройного конфлікту в Україні, але й ряд рекомендацій міжнародному співтовариству, правоохоронним органам та органам адвокатського самоврядування України. Серед основних рекомендацій останнім варто відзначити наступні:

  • провести розслідування відомих фактів переслідувань адвокатів, вбивства, викрадень, незаконного позбавлення волі, в тому числі, викладених в доповіді;
  • здійснювати регулярний моніторинг фактів порушень прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності на окупованих територіях України, розслідувати вказані факти та надавати допомогу адвокатам;
  • якнайшвидше вжити заходів з відновлення повноцінного функціонування органів адвокатського самоврядування Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на території, що підконтрольна українській владі;
  • виробити та просувати додаткові стандарти захисту адвокатів прав людини в умовах збройного конфлікту, в тому числі, задля врахування таких положень при розробці Комітетом Міністрів Ради Європи Конвенції про професію адвоката.

Посилання на відео: https://www.youtube.com/watch?v=Az2ByYZVBeg


Тематика публікації:             

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями