Житлові права ВПО: юристи ГО консультують

До юриста ГО Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії в березні звернулася ВПО із м. Слов’янська (Донецька область) Олександра, яка зараз мешкає на Тернопільщині в багатоквартирному ...

336224653_713668913837112_494379142695377809_n (1)
Житлові права ВПО: юристи ГО консультують
До юриста ГО Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії в березні звернулася ВПО із м. Слов’янська (Донецька область) Олександра, яка зараз мешкає на Тернопільщині в багатоквартирному будинку. Отримувати юридичну консультацію вона прийшла разом з власником квартири, в якій проживає.
 
Зі слів Олександри в березні 2022р., вона з двома своїми дітьми втекла від війни до м. Тернопіль, де тимчасово оселилась в квартирі. Влітку минулого року власник цієї квартири допоміг жінці в підвальному приміщенні зробити комору, яка не перешкоджала обслуговуванню комунікацій будівлі, для зберігання продуктів та особистих речей. В березні 2023 р. керуюча компанія з обслуговування житлового фонду (далі – Керуюча кампанія) цього будинку перекрила доступ до підвального приміщення. З цього приводу було викликано поліцію, яка склала протокол в порушенні прав переміщених осіб та власника квартири. Таким чином, правопорушення було зафіксовано. Але компанія замок з дверей комори не зняла і не було надано можливості виготовити дублікат ключів.
 
Юрист надав юридичну консультацію заявникам і допоміг скласти претензію. Складена претензія була відправлена на адресу Керуючої компанії. В ній було вказано, що компанія зазнає збитків: судові витрати, витрати за пошкоджені продукти (якими не змогли користуватися ВПО). Також було повідомлено, що такі організації з обслуговування житлового фонду не наділені правом розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміни та скасування обмежень щодо користування ним.

Через деякий час керуюча компанія надала можливість виготовити дублікат ключів від замка до підвального приміщення з коморою власника і сім’я переселенців вже може вільно нею користуватися.

Законодавчі роз’яснення! 

Відповідно до норм чинного законодавства України окремою категорією виділяють допоміжні приміщення в таких будинках. Це приміщення, які призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців. До них відносять колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення.
 
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі – Закон) від 14 травня 2015 року №417-VIII власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку. Відповідно до пункту 3 статті 4 цього Закону встановлено, якщо квартира або нежитлове приміщення належить більш як одному співвласникові, реалізація прав та виконання обов`язків співвласниками квартири або нежитлового приміщення, включаючи участь в управлінні багатоквартирним будинком, здійснюються в порядку, передбаченому законодавством для реалізації права спільної власності. Статтею 6 Закону визначені права співвласників багатоквартирного будинку, зокрема, співвласники мають право вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників. Отже, власник квартири у будинку є співвласником підвального приміщення, що знаходиться в цьому будинку.
 
В ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 10.06.2015 у справі № 6-8823св15 зауважується, що для розмежування допоміжних приміщень багатоквартирного будинку, які призначені для забезпечення його експлуатації та побутового обслуговування мешканців будинку і входять до житлового фонду, та нежитлових приміщень, які призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру і є самостійним об’єктом цивільно-правових відносин, до житлового фонду не входять, слід виходити як з місця їхнього розташування, так і з загальної характеристики сукупності властивостей таких приміщень, зокрема способу і порядку їх використання.
 
Рішенням Конституційного Суду України від 2 березня 2004 року № 4-рп/2004 визначено, що відповідно до Конституції України всі суб`єкти права власності рівні перед законом. У багатоквартирних будинках, де не всі квартири приватизовані чи приватизовані повністю, власник (власники) неприватизованих квартир (їх правонаступники) і власники приватизованих квартир багатоквартирного будинку є рівноправними співвласниками допоміжних приміщень. Вони є рівними у праві володіти, користуватися і розпоряджатися допоміжними приміщеннями. Ніхто з власників квартир не має пріоритетного права користуватися та розпоряджатися цими приміщеннями. Питання щодо згоди співвласників допоміжних приміщень на надбудову поверхів, улаштування мансард у багатоквартирних будинках, на вчинення інших дій стосовно допоміжних приміщень (оренда тощо) вирішується відповідно до законів України, які визначають правовий режим власності.
 
Нагадуємо!
Отримати безкоштовну допомогу можна онлайн та телефоном, а також звернувшись до нас з особистим візитом.
Графік роботи нашого пункту:
- Години прийому: 10:00 – 14:00
- Дні прийому: понеділок – п’ятниця
- Телефон: 066 30 22 771
Особисту консультацію можна отримати за адресою: м. Тернопіль, вул. Тарнавського 7А (понеділок), вул. Текстильна 28, оф. 1 (вівторок-п’ятниця).
 
Також в рамках діяльності Ukrainian Coalition for Legal Aid Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги працює єдина інформаційна “гаряча лінія” з питань, пов’язаних з правовими проблемами внутрішньо переміщених осіб та документуванням воєнних злочинів. Спеціалісти “гарячої лінії” доступні для консультацій кожного робочого дня з 10:00 до 17:00 за телефоном: 0 800 30 15 16*
 
Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізує Ukrainian Coalition for Legal Aid Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy.
 
*дзвінки в межах України безкоштовні зі стаціонарних телефонів та мобільних будь-яких оператор.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії