Успіх громади – активний громадянин. Уроки першого року проекту ЄС у Баранівській ОТГ

Баранівська лавочка з цього фото, точніше процес її створення, символізує стан активності мешканців більшості українських громад. Дехто соромиться про це говорити публічно, але ми думаємо інакше. ...

Додано:
powerreform

47067064_351101892378148_6538132872505589760_n
Успіх громади – активний громадянин. Уроки першого року проекту ЄС у Баранівській ОТГ

Баранівська лавочка з цього фото, точніше процес її створення, символізує стан активності мешканців більшості українських громад. Дехто соромиться про це говорити публічно, але ми думаємо інакше. Отже, історія така. Напередодні відкриття у Баранівській громаді у рамках проекту ЄС коворкінгів, серед яких є і столярний, ми кинули клич у соцмережах (місцеві ФБ-групи налічують по 8-10 тис.учасників): «Шукаємо бажаючих змайструвати на новому обладнанні лавочку для громадського місця. Матеріалами забезпечуємо». Несподівано, ніхто з дорослих не прийшов. Можливо, у той день всі були зайняті, можливо, відлякала публічність. Зрештою, ми й самі засумнівалися: може й справді, ніхто не готовий зробити добрий вчинок для всієї громади?

Але все змінилося, коли через деякий час у коворкінгу почали займатися старшокласники – 11 хлопців (на жаль, не всі з них є на фото) зробили те, що не змогли дорослі, – класну лавочку для дитячого майданчика. А заодно – підтвердили правильність назви нашого проекту, яка у дослівному перекладі з англійської мови звучить як: «Кластер органічного бізнесу, двигуном якого є молодь Баранівської міської ОТГ».

Цей приклад ілюструє одну з найбільших проблем всієї України – зневіру. Навіть маючи ресурси, люди опускають руки, кажучи: «У нас нічого не вийде». Тому одне із завдань нашого проекту – допомогти створити активним громадянам історії успіху і популяризувати їх, щоб надихнути інших вийти із звичної зони «всепропальства». Завдання дуже амбітне і тому ми поєднали зусилля органу місцевого самоврядування, активістів третього сектору (Інститут громадянського суспільства, м. Київ) та місцевого бізнесу (ПП «Галекс-Агро»).

Підтвердження того, що ми на правильній дорозі, – висока оцінка нашого Плану місцевого економічного розвитку експертами Світового банку, за результатами якої Баранівська ОТГ увійшла у топ-6 з-поміж 124 громад-учасників з 5 країн. Тепер найважчий етап – так організувати роботу, щоб наш чудовий (поки на папері) План МЕР запрацював на практиці.

для статті

Не все так швидко втілюється, як би хотілося, але маємо перші результати проекту, про які розповімо нижче.

Бюджет участі як інструмент активізації громадян

Першочерговим завданням команди проекту було ідентифікувати і згуртувати активних громадян. Одним із таких інструментів є конкурс громадських проектів «Бюджет участі», який другий рік поспіль реалізує Баранівська міська рада. Попри те, що переважна більшість (82%) мешканців Баранівської ОТГ підтримують «Бюджет участі», така підтримка «на словах» ще не відобразилася у практичній площині – кількості поданих проектів. Ми звернули увагу, що найбільше невизначених – серед підлітків: кожен п’ятий вагається з відповіддю. Оскільки у Баранівській громаді авторами проектів можуть бути старшокласники (починаючи з 14 років), ми проїхалися з інформаційними семінарами по всіх школах громади, щоб заохотити молодь до формулювання та реалізації власних ідей. Результат не забарився: у цьому році з-поміж 21 автора проектів Бюджету участі є четверо осіб молодші 25 років.

Чи підтримуєте Ви конкурс громадських ініціатив-проектів «Бюджет (1)Всього у 2018 році на конкурс подано 19 проектів (втричі більше, ніж торік – 6), з яких 10 – з міста Баранівка, 9 – з сіл громади. Переможцями стали чотири проекти, два з яких будуть реалізовуватися на території міста, один – у селищі Полянка та ще один – у селі Кашперівка. Серед них – придбання фізіотерапевтичного обладнання, благоустрій території, створення відкритого простору та сучасного футбольного поля. Але збільшилася не тільки кількість поданих проектів, а й кількість мешканців, які взяли участь у голосуванні, – цього року це більше 15% населення ОТГ, або понад 3800 мешканців.

1Безумовно, щоб інтерес до Бюджету участі не згас, важливо якомога швидше реалізувати на практиці проекти-переможці. А це вже залежить від міської ради.

Підприємницький потенціал і старшокласники  

Один з компонентів нашого проекту спрямований на розкриття підприємницького потенціалу молоді, зокрема старшокласників. Ми заручилися підтримкою Міністерства освіти і науки України, щоб у Баранівській громаді провести апробацію нової моделі трудового навчання з акцентом на практичну (у т.ч. і комерційну) корисність виробів, які готують учні. За допомогою сучасного обладнання коворкінгів, запровадження гуртків та бізнес-курсів хочемо «заразити» молодь активністю і духом підприємництва. Адже саме молодь може швидше адаптуватися до змін і ставати двигуном розвитку громади.

Тим більше, що у громаді позитивно ставляться до ідеї заробляння коштів школярами. Дві третини мешканців Баранівської ОТГ схвалюють те, що підлітки (старші 14 років) мають самостійно заробляти гроші на власні кишенькові та інші потреби. Лише 23% респондентів проти, а ще 9% не визначилися з відповіддю. При цьому серед самих підлітків найбільший відсоток тих, хто не визначився (20% опитаних).

52 підлітки

У перший рік впровадження проекту ми провели  літній курс для старшокласників «Підприємцем бути легко», в якому взяли участь 18 учнів. На заняттях діти сформулювали ідеї власної справи, почали рахувати бізнес-план, вивчати ринок і конкурентів.  Наступний крок – бажаючим випускникам курсу новостворений молодіжний бізнес- інкубатор допоможе розпочати власну справу.

Одна із учасниць курсу Гасюк Ірина поділилася враженнями: «Коли мені запропонували відвідати курс, я відразу погодилася, адже не можна пропустити таку можливість. Перший модуль був дуже цікавим. Хочу дізнатися більше нового і обов’язково прийду на наступні заняття».

2«Ми допомагаємо дітям стати сміливими та активними, адже підприємництво – це не зовсім про гроші. Це про бажання взяти відповідальність на себе і зробити щось так, як хочеться саме тобі», – наголошує координатор молодіжного компоненту проекту Іван Савицький.

Також для стимулювання розвитку підприємницьких талантів за кошти гранту ЄС було закуплено сучасне обладнання відомих фірм JANOME, METABO, DREMEL для швейного та технічного коворкінгів Баранівського міжшкільного ресурсного центру. Тут є все, що потрібно для створення одягу, виробів з дерева та металу, більше сотні різних інструментів. А ще нам вдалося придбати 3D принтер, який може друкувати практично все: від стильних брелків – до медичних імплантатів.

3Вже зараз тут відбуваються уроки трудового навчання баранівських школярів і гурткові заняття. З часом коворкінги мають стати відкритим простором для усіх бажаючих працювати, спілкуватися, творити, а також і продавати свою продукцію.

Бізнес-інкубатор та коворкінги – осередки, які сприятимуть втіленню інноваційних ідей молоді, згуртованості громади та відповідають запитам молодого покоління.

4

«Ми за кооператив, але у сусідньому селі?»))

Соціальне підприємництво, зокрема кооперативи, допомагають відновлювати зруйновані комуністичним режимом практики індивідуальної (горизонтальної) взаємодії дорослих мешканців громади. У свою чергу така взаємодія можлива лише на основі взаємної довіри та усвідомлення себе єдиною спільнотою. Завдання ускладнюється браком позитивних прикладів та домінуючим інформаційним полем «зради».  

Цікаво, що переважна більшість (78%) мешканців Баранівської ОТГ взагалі позитивно ставляться до сільськогосподарських кооперативів. Скептичні оцінки лише у кожного десятого опитаного. Ще 12% вагалися з відповіддю. Але картина змінилася, коли питання було задане про особисту участь респондента у кооперативі. Так, позитивну відповідь дав лише кожен другий опитаний, негативну – 29%, ще 19% вагалися з відповіддю. Старші люди одразу згадали популярний у радянські часи вислів «ми за колгосп, але у сусідньому селі». І справді, на практиці потрібно було зробити дуже багато просвітницької роботи, щоб переконати людей об’єднуватися у кооператив. Мало хто вірив, що односельчани зможуть домовитися про спільну справу і не пересваритися через гроші. Показово, що у розрізі старостатів найбільше позитивних відповідей респондентів зафіксовано у Смолдирівському, де одним з перших, у рамках проекту, почав працювати рибний кооператив «Смолка 2017» (понад 100 членів, залучених з початку діяльності по проекту).

1Непогані результати і у селі Рогачів, де найбільше мешканців тримають корів і де створено молочний СОК «Мілка» (38 члени, в тому числі й одне фермерське господарство). Незабаром тут почнеться будівництво міні сироварні цього кооперативу за кошти гранту (виділено земельну ділянку, розроблено проектну кошторисну документацію).

pasted image 0У південних поселеннях громади, які розташовані в оточенні лісів, одним з ключових джерел заробітку є збір лісових ягід, переважно чорниці. Але такий робочий сезон триває один-два місяці, а зібраний урожай місцеві вимушені у той же день за заниженими цінами продавати закупівельникам. Якщо б у селі були холодильники для зберігання ягід, тоді доходи мешканців були б значно вищими. Саме тому у селищі Полянка створений СОК «Комора» (7 членів), для якого в рамках проекту заплановане будівництво сховища для зберігання ягід. Команда проекту разом з головою кооперативу самостійно здійснювали підготовку нежитлового приміщення шляхом зміни його внутрішнього планування (демонтаж стін).

Таким чином у рамках проекту уже створено прецеденти, коли дорослі мешканці досягли домовленостей між собою, розуміючи, що у співпраці вони зможуть досягнути комерційного успіху.   

Для місцевих виробників має бути створений місцевий ринок та умови для розвитку

Баранівська міська рада вже виготовила проект «Будівництво прозорого офісу з блокованими приміщеннями торгово-тренінгового центру за адресою: вул Звягельська, 7Б, м Баранівка, Баранівський район, Житомирська область», який передбачає розміщення в центрі міста поруч з автостанцією, на одній земельній ділянці, два приміщення з кількома цільовими призначеннями. В приміщенні Прозорого офісу заплановано розмістити Центр надання адміністративних послуг, та відповідні структурні підрозділи пенсійного фонду, центру зайнятості, управління праці та соціального захисту, управління містобудування, архітектури, земельних відносин та комунальної власності, реєстраційну службу тощо, тобто всі заклади, які надають адміністративні та соціальні послуги. В приміщенні торгово-тренінгового центру на першому поверсі буде розташований ринок для місцевих виробників, МСП і ФОП (на який виділені кошти ЄС в рамках проекту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської ОТГ»), а на другому поверсі заплановано розмістити Комунальну установу «Агенція місцевого органічного бізнесу -“АМОР”»на основі якої буде здійснювати свою діяльність Бізнес інкубатор.

unnamedДвигуном місцевого економічного розвитку має стати екологічно дружній, органічний бізнес переважно у сфері агровиробництва. Світова практика свідчить, що у такому форматі працюють переважно малий і середній бізнес (а не агрохолдинги), який мотивований до співпраці між собою для досягнення синергічного ефекту.

Сучасні інформаційні технології дають можливість продавати свою продукцію по всій країні та світі, не виходячи з дому через мережу Інтернет. Це відкриває надзвичайні можливості для реалізації підприємницького потенціалу молоді, зокрема старшокласників.

Наш проект амбітний та складний, тому його реалізація відбувається не просто. Однак ми віримо, що він допоможе принаймні розпочати рух до економічного розвитку громади.


Тематика публікації:                     

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році