Українські переселенці отримали екологічне житло у Хмельницькому

Два гуртожитки для переселенців у Хмельницькому пройшли реконструкцію та енергоефективну модернізацію в рамках програми «Підтримка ЄС для задоволення нагальних житлових потреб внутрішньо переміщених ...

Додано:
Noblet Media

Depositphotos_76705161_S
Українські переселенці отримали екологічне житло у Хмельницькому
  • Два гуртожитки для переселенців у Хмельницькому пройшли реконструкцію та енергоефективну модернізацію в рамках програми «Підтримка ЄС для задоволення нагальних житлових потреб внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні», що фінансується Європейським Союзом і реалізується під управлінням НЕФКО.
  • У межах загального бюджету приблизно 1,49 млн євро в будівлях було створено 53 кімнати гуртожиткового типу та 22 окремі квартири, придатні для розміщення приблизно 200 осіб.
  • Серед мешканців нового житла — Леонід і Лариса, двоє пенсіонерів, які через російське вторгнення втратили домівки на сході України, де точаться бойові дії.

Хмельницький — обласний центр на заході України з населенням близько 274 тис. осіб. Місто є не лише важливим промисловим та освітнім центром, а й із 2014 року слугує ключовим прихистком для внутрішньо переміщених осіб. Необхідність розміщення людей, переміщених внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року, ще більше посилила навантаження на муніципальну інфраструктуру міста, що створила нагальну потребу у створенні термінового житла.

Щоб допомогти місцевій владі впоратися з напливом переселенців, було проведено реконструкцію та енергоефективну модернізацію двох гуртожитків у Хмельницькому у рамках програми «Підтримка ЄС для задоволення нагальних житлових потреб внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні», що фінансується Європейським Союзом і реалізується під управлінням НЕФКО.

У межах загального бюджету приблизно 1,49 млн євро будівлі було капітально відремонтовано. Модернізаційні заходи включали ремонт інженерних мереж та систем, заміну вікон та зовнішніх дверей, ремонт огороджувальних конструкцій, фасаду та даху, встановлення малих фотоелектричних станцій для забезпечення внутрішнього освітлення в коридорах та зарядки акумуляторів на випадок відключень світла, заміну освітлювальних приладів на енергоефективні, встановлення індивідуальних теплових пунктів, внутрішні оздоблювальні роботи та благоустрій території. Усі кімнати було повністю мебльовано та обладнано необхідними побутовими приладами та сантехнікою. Після реконструкції будівлі налічують 53 кімнати гуртожиткового типу та 22 окремі квартири, придатні для розміщення приблизно 200 осіб.

«Від початку повномасштабного вторгнення Росії Хмельницький прийняв близько 300 тисяч українців з різних регіонів, що тікали від війни. Більшість з них або поїхали далі, або, на щастя, повернулися у деокуповані домівки. Але тисячі людей залишилися в нашому місті. Домівки більшості з них знищені або окуповані. Громада не може самостійно вирішити житлове питання для такої великої кількості людей, тому ми з вдячністю залучаємо допомогу міжнародних організацій, — прокоментував Олександр Симчишин, міський голова Хмельницького. — Завдяки співпраці з НЕФКО ми відремонтували житло для 75 родин. У процесі реалізації ще один проєкт із забезпечення житлом вимушених переселенців — будівництво кількох багатоповерхівок. Грантові кошти на нього ми теж отримали від ЄС. Ми щиро вдячні партнерам за розуміння і підтримку».

У квітні 2024 року реконструйовані гуртожитки відчинили двері для нових мешканців. Серед них — Леонід і Лариса, двоє пенсіонерів, які через російське вторгнення втратили домівки на сході України, де точаться бойові дії.

Леонід, якому наразі 66 років, — уродженець міста Красногорівка Донецької області. Нині він пенсіонер, а до початку повномасштабної війни працював директором навчального центру.

Леонід переїхав до Хмельницького після того, як його будинок у Красногорівці зруйнували, позбавивши його житла. Тепер він просто щасливий, що має дах над головою. «Зробили ремонт, дали кімнату, тож усе нормально, — розповідає Леонід. — Ліжко є, стіл є, стеля є, немає на що жалітись. Тільки дому немає, дім розбили».

77-річна Лариса, колишня операторка на котельні, також мешкає у відремонтованому житлі для ВПО. Вона переїхала до Хмельницького з Бахмута у листопаді 2022 року за наполяганням доньки та зятя, які виїхали у серпні. «Уже неможливо було, — описує Лариса ситуацію в місті. — Постійно бомбили, ні спокою, ні світла, ні води, нічого не було. Всі хати порозвалювалися. Я встигла нажити багато за своє життя, а на старості нічого не залишилось: ні хати, ні рідного міста. Все, що в мене залишилося, вмістилося лише в одну тачку. Наше місто було таке велике, гарне, все в ньому було, і ми дуже за ним сумуємо».

Переїхавши в нове житло, Лариса задоволена умовами в гуртожитку. «Усе чудово. Гаряча вода є після шостої, світло є. У квартирі є все, що потрібно, все гарно».

Хоч вона й витримала стільки випробувань, Лариса з оптимізмом дивиться в майбутнє. «Я думаю, що перемога буде, все буде нормально, і наше місто відбудують. Ми живемо тут тимчасово і поїдемо додому».

«Кожна будівля, модернізована в рамках програми, є ще одним кроком до вирішення нагальних потреб переміщених українців, пропонуючи безпечне та гідне житло, а також прокладаючи шлях до кращого майбутнього». — зауважив Жослен Корне, керівник відділу з питань реконструкції, енергетики, інфраструктури та навколишнього середовища Представництва ЄС в Україні. — Реконструйовані гуртожитки слугують не тільки укриттям, а й прихистком для переміщених українців, допомагаючи місту і країні в цілому впоратися з гуманітарною кризою».

«Успішна реалізація нового житла для переселенців у Хмельницькому є свідченням наполегливої праці та відданості всіх залучених сторін. У ці непрості для України часи, ми у НЕФКО були раді надати підтримку місту та допомогти тим, хто був вимушено переміщений, впроваджуючи найкращі міжнародні практики». — зазначила Ірина Федоренко, радниця НЕФКО з інвестиційних питань». — «Ми віримо, що ці дві відремонтовані будівлі забезпечать комфортні умови для життя людей, які опинилися в складних життєвих обставинах через війну і стануть для них фундаментом для кращого майбутнього. Ми пишаємося тим, що відіграли суттєву роль у відновленні їхнього життя, одночасно сприяючи екологічній та сталій трансформації України».

 

Реконструкція житла для переселенців в Хмельницькому була реалізована в рамках програми «Підтримка ЄС для задоволення нагальних житлових потреб внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні», що фінансується Європейським Союзом і реалізується під управлінням НЕФКО. Ініціатива спрямована на забезпечення громадян України, змушених покинути свої домівки через збройну агресію Росії, житлом в десяти містах західного та центрального регіонів України, зокрема в Звягелі, Золочеві, Івано-Франківську, Ківерцях, Ковелі, Луцьку, Рівному, Хмельницькому, Чернівцях та Чорткові.


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку