Учасники Літнього табору E-DemLab створювали концепти соціальних ІТ-проектів

Дедалі більших обертів в Україні набирає використання інформаційних технологій для розвитку саме громадських проектів, що вже переросло у появу низки успішних стартапів. Поєднати можливості ІКТ та ...

Додано:
Halyna Seheda

13932897_513699408824201_1226470187033845400_n
Учасники Літнього табору E-DemLab створювали концепти соціальних ІТ-проектів

Дедалі більших обертів в Україні набирає використання інформаційних технологій для розвитку саме громадських проектів, що вже переросло у появу низки успішних стартапів. Поєднати можливості ІКТ та потенціал громадських активістів, щоб зробити процеси прийняття рішень більш доступними та прозорими для громадян, залучити їх самих до розробки політик – один із найважливіших аспектів електронної демократії.

Протягом чотирьох днів у Літньому таборі E-DemLab представники громадянського суспільства, ІТ-сектору, міських рад та вищих навчальних закладів із 24 міст не лише опановували за допомогою тренерів сучасні підходи до використання інструментів візуалізації своїх ідей, SMM, пошуку та розширення аудиторії користувачів, а й самі створювали концепти соціальних ІТ-проектів, актуальних для українських міст. Проблематика для формулювання ідей була наступною:

  • Інформаційне «виключення» різних категорій населення;
  • Технічні рішення для активних мешканців житлових комплексів (ОСББ, ОСН, окремі активісти);
  • Раціоналізація процесів прийняття рішень та візуалізація результатів (автоматизація «відсіювання» альтернатив, аналізу ризиків та передбачених результатів, робота з електронними картами, маркування);
  • Safe Environment – інструменти екологічного моніторингу на рівні окремих житлових комплексів.

Щодня після тренерської сесії команди отримували нові завдання, в результаті чого були сформульовані 5 концепцій громадських проектів, зокрема:

  • Формування порталу, інтегрованого із сайтом міської ради, через який громадяни зможуть отримувати «відфільтровану» інформацію від органів влади за своїм запитом та обмінюватись думками;
  • Створення окремого додатку для громадського бюджету “Make Сhanges” – ресурсу, що забезпечить кращу координацію проведення муніципального конкурсу громадських ініціатив, а також висвітлюватиме результати впровадження проектів-переможців;
  • Розробка веб-платформи для сформованих ОСББ. На відміну від уже існуючих сервісів, учасники вирішили доповнити свою ідею таким функціоналом як диспетчерська служба, реєстр підрядників з рейтинговою системою оцінювання якості надання послуг;
  • Екологічний моніторинг – використання спеціальних датчиків для оцінки забруднення повітря;
  • Розробка онлайн-інструменту погодження режиму роботи об’єктів підприємницької діяльності за допомогою використання геоінформаційних даних (Google Maps).

Деякі із озвучених проектів представники команд вже почали апробовувати, зокрема це стосується використання датчиків для екологічного моніторингу. Так, під час перебування у таборі команда перевіряла показники вмісту повітря у зоні розташування табору. За 4 дні її учасники вирішили, що окрім статичних датчиків з часом можна ще розробити мобільні моделі.

Команда, що запропонувала створити громадський ресурс для погодження режиму роботи об’єктів підприємницької діяльності (ОПД), вже почала розмірковувати щодо імплементації цієї ідеї у Миколаєві. Подібний сайт з одного боку стане інструментом громадського моніторингу щодо незаконного розміщення ОПД або їхньої неправомірної діяльності. З іншого боку, це буде зручна пошукова база для громадян, оскільки усі ОПД будуть відсортовані за різними категоріями, і їх одразу можна побачити на карті.

Надалі Лабораторія електронної демократії стане платформою для подальшої взаємодії учасників табору, що сприятиме доопрацюванню озвучених ідей, пошуку шляхів їхнього впровадження у різних містах та створенню нових проектів.

 

Ось що говорять про перебування у таборі тренери та учасники:

«Загалом літні школи – корисна ініціатива для зустрічі небайдужих людей різних спрямувань, котрі бажають щось змінити у суспільстві. Спрямування на електронну демократію, тобто максимальну заміну «людського фактору» електронними машинами для більш досконалого контролю дотримання правил й законів, – це сучасний світовий тренд у реформі державних структур є вкрай необхідним, на мою думку, також в Україні. Особливо важливою видається популяризація підходу серед молоді й навчання спілкуванню з електронними сервісами людей літнього віку, що є окремою тематикою таких заходів. Звісно, складно було очікувати досягнення значних результатів від робочих груп за такий короткий час (4 дні), але є надія, що декотрі люди, які взяли участь й перезнайомились між собою, будуть підтримувати контакти протягом року й у подальшому, і напрацювання з проектів у літньому таборі з часом перетворяться у функціонуючі сервіси».

Ярослав Рожило, стартап BICA Labs, місто Київ (тренер)

 

«Екологічна рада Криворіжжя» використовує складні інформаційні рішення у своїй повсякденній діяльності. Ми активно користуємось геоінформаційними технологіями, результатами дистанційного зондування Землі, аналітичним програмним забезпеченням. Проте це дає нам змогу швидко показати всім іншим мешканцям регіону реальний стан речей в галузі екології. І нам дуже хочеться, щоб подібними неупередженими джерелами даних користувалось якомога більше громадських організацій та окремих активістів. І я, побачивши зацікавленість в очах учасників Літнього табору, розумію – людям цікавий такий підхід і такі методики. Наша Громадська спілка буде і надалі ділитись своїм практичним досвідом з розбудови екологічного руху».

Євген Василенко, ГО «Екологічна рада Криворіжжя», м. Кривий Ріг (тренер)

 

«Мала чудову нагоду в суботу поділитись досвідом роботи ГО «Центр Поділля-Соціум» та познайомитись з цікавими учасниками та учасницями літнього табору «E-DemLab». Говорили про практики залучення громадян до використання ІТ-сервісів та технічні рішення для категорій населення «50+». Цікаво було попрацювати в групах над «портретами» цільових аудиторій та почути хороші думки щодо можливості впровадження нових рішень та залучення старших людей до навчання. Щиро сподіваюсь, що в рамках цього проекту будуть розроблені креативні та дієві інструменти, які розширять можливості для категорії людей поважного віку».

Анна Моргун, ГО «Центр Поділля-Соціум», місто Вінниця (тренерка)

 

«Час від часу відбуваються хакатони з е-врядування, де команди змагаються один з одним, і є певна недовіра до конкурентів. У даному таборі всі стають друзями і допомагають один одному. Є відчуття підводного човна, і хочеш ти чи не хочеш, але втекти ти не можеш, а виживання команди залежить від всіх».

Сергій Карелін, Центр «Ейдос», місто Київ (учасник)

 

«Літній табір виявився дуже плідним. Найбільш корисними для моєї діяльності були доповіді Григорія Сорочана та Олександра Оксимця. Чудовою була робота в командах, де зібралися представники з різних куточків України. Справді розумієш, що люди працюють задля покращення життя в країні».

Юрій Левченко, ГО «Країна інформаційних технологій», місто Вінниця (учасник)

 

«Впровадження дієвих інструментів електронної демократії в Україні є, на мою думку, одним зі шляхів до боротьби з чи не найголовнішою проблемою нашого суспільства – корупцією. І «Літній табір електронної демократії», де ми з активістами з різних куточків країни впродовж 4-х днів працювали, дав розуміння того, що ми маємо дуже хороший потенціал аби не лише впровадити такі інструменти та сервіси, а й зробити їх ефективними. Дякую організаторам та усім лекторам за змістовну програму, реально корисні лекції, і, що дуже важливо, за практичну сторону – коворкінг. Адже тут була й можливість обміну досвідом, і спільне напрацювання нових цікавих ідей та проектів, які можна втілити на практиці. Знання, отримані на таборі, допоможуть в роботі в тих напрямках, в яких зараз працюю у Рівному – це впровадження Громадського бюджету, розробка нового сайту Рівненської міськради, ініціатива по роботі з відкритими даними #DataRivne та інші. Окреме дякую кожному за чудову атмосферу!»

Олександр Мельничук, ГМ ОПОРА, місто Рівне (учасник)

 

«Літній табір е-демократії – це можливість втілити задуми, які справді можуть принести користь суспільству, адже як тренери, так і учасники діляться своїм досвідом та навиками. За 4 дні заходу ми змогли не лише отримати нові теоретичні знання про IT-інструменти для вирішення існуючих проблем, а й на практиці пройти процес від генерації ідеї до створення  проекту. Завдяки літньому табору «E-DemLab» я ще раз переконалась, що коли у вас є натхненні однодумці  та чітка мета, то спільними зусиллями ви можете змінити світ».

Софія Сакалош, ГО «Європейський діалог»/BRONEXTDOOR, місто Львів (учасниця)

 

«Чудова атмосфера креативної спільної роботи, яку створили наші друзі, організатори з Лабораторії е-демократії. Це була чудова нагода як ознайомитись з існуючими рішеннями у сфері залучення громадян до е-демократії, так і запропонувати та згенерувати нові ідеї та проекти стартапів у цій сфері. Досвід тренерів, менторів, експертів та учасників з усієї України (від Харкова до Івано-Франківська, Стрия та Львова, від Сум до Миколаєва, Херсона та Токмака) та дружнє творче спілкування цьому тільки сприяли і допомагали».

Артем Серенок, Харківський регіональний інститут державного управління, доцент кафедри ІТ та систем управління, місто Харків (учасник)

 

Більше фото можна знайти на Facebook-сторінці Лабораторії електронної демократії: https://www.facebook.com/edemlab/.

 

*****

Літній табір E-DemLab організовано ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» у рамках проекту E-DemLab за підтримки Фонду Чарльза Стюарта Мотта та Швейцарсько-української програми «Електронне врядування задля підзвітності та участі громадян» EGAP.


 

Останні публікації цього розділу:

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку