У Тернополі вирішили незаконно відкликати депутатів

24 березня відбулись «таємні» збори громадян з метою відкликання місцевих депутатів. Попри порушення низки положень законодавства, ініціативну групу створили. Невідомо, чи прийме такі протоколи ТВК ...

Додано:
Mariia

Minolta DSC
У Тернополі вирішили незаконно відкликати депутатів

24 березня відбулись «таємні» збори громадян з метою відкликання місцевих депутатів. Попри порушення низки положень законодавства, ініціативну групу створили. Невідомо, чи прийме такі протоколи ТВК (територіальна виборча комісія).

Ми уже розповідали ТУТ про те, що робота міської ради блокується через бажання “Свободи” позбавити депутатського мандата трьох членів міськради – Івана Сороколіта, Ігоря Турського та Романа Навроцького. Цього разу вирішили спробувати зробити це відповідно до закону “Про статус депутатів місцевих рад”, не врахувавши важливих вимог. Головував на зборах свободівець Василь Габор.

“Тиша” в пресі

Закон “Про статус депутатів місцевих рад” визначає, що про відкликання депутатів представників ЗМІ слід повідомляти “не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції”. Про повідомлення широкого загалу населення пресою було невідомо.

Чи повинен кожен депутат мати передвиборчу програму?

Підстави, на яких відкликається депутат, чітко прописані в законі, а саме: порушення положень Конституції (має бути встановлено судом); пропуск протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов’язків депутата; невідповідність дій його передвиборчій програмі.

Для прикладу, під час розгляду однієї з кандидатур на відкликання до слова запрошували представників громадськості, аби ті висловили свою думку. На сцену вийшов чоловік, який навіть не представився, і сказав: “Ні одне земельне питання без нього не обходиться. Ходять між підприємцями такі слухи”. Власне бачення люди висловили, а от підставою відкликання назвали “невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми”.

Звісно, така причина була б ідеальним поясненням, АЛЕ депутати міських рад обираються за списками політичних партій, а наявність у них індивідуальних передвиборних програм законодавством не передбачено. У той же час, невиконання депутатом програми політичної партії, за виборчим списком якої він балотувався, не може бути підставою для його відкликання за народною ініціативою, оскільки в пункті 3 частини першої статті 37 Закону однозначно йдеться про “його”, тобто самого депутата, передвиборну програму.

Навіть бюлетень підписали наступним чином: “Збори виборців по відкликанню місцевої ради за народною ініціативою”. Схоже, що напис друкували поспіхом, бо громадяни явно не збирались позбавляти мандатів абсолютно усіх депутатів ТМР.

Наразі слід очікувати реакцію ТВК. Звісно, вони не можуть ігнорувати подібне порушення важливих норм закону та прийняти пропозицію про створення цієї ініціативної групи. Якою б не була складною процедура відкликання депутатів – вона єдина для всіх, тому відхилення недопустимі.

Фото з відкритих джерел.

 

Автор: Василь Томчишин, координатор Центру громадського контролю «ДІЙ!»в Тернополі.

 

Довідка: Центр громадського контролю “Дій!” – спільний проект чеської організації People in Need та всеукраїнської громадської організації Центр UA за фінансової підтримки Європейського Союзу. Проект полягає у розбудові в Україні мережі моніторингових центрів, які опікуються питаннями громадського контролю за діяльністю органів місцевої влади. До основних компонентів діяльності проекту відносяться: моніторинг та аналітика, адвокація, громадсько-правова просвіта, створення проактивності місцевого громадського сектору та його консолідація. Мережа на цьому етапі охоплює ключові міста в Україні, де на сьогодні цікава і динамічна громадсько-політична активність – Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ та Маріуполь (Донеччина).


Тематика публікації:                  

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями