У Києві відбулася конференція присвячена 10-ти річчю ІПВГ в Україні

1 листопада у Києві відбулася міжнародна конференція «10 років Ініціативі Прозорості Видобувних Галузей в Україні: досягнення та перспективи». В межах заходу представники Уряду, видобувних компаній, ...

397356573_6779668208784558_4573220046329453997_n
У Києві відбулася конференція присвячена 10-ти річчю ІПВГ в Україні

1 листопада у Києві відбулася міжнародна конференція «10 років Ініціативі Прозорості Видобувних Галузей в Україні: досягнення та перспективи». В межах заходу представники Уряду, видобувних компаній, громадськості  та експертного середовища  мали можливість обговорити 10-річний шлях впровадження міжнародних стандартів ІПВГ (Ініціативи Прозорості Видобувної Галузі) в Україні. Захід проходив у гібридному форматі, що сприяло залученню якомога більшої кількості зацікавлених осіб.

Протягом 10 років роботи Україна стикалася з викликами та перешкодами у впровадженні ІПВГ, але попри все це  змогла  стати однією з передових країн світу в цьому напрямку. За цей період було підготовлено 8 звітів за міжнародними стандартами про проблеми та перспективи видобутку корисних копалин загальнодержавного значення в Україні. Підготовка 9-го національного звіту ІПВГ в Україні вже на фінальній стадії. Важливим кроком і суттєвим досягненням стало створення Електронної системи подання та аналізу звітності – Порталу ІПВГ, за допомогою якого компанії мають можливість подавати звіти про платежі на користь держави, а громадськість отримає повний доступ до цих даних у зручно форматі (в т.ч. і у форматі відкритих даних).

З технологічної точки зору, Портал ІПВГ поєднує в собі закриту і публічну частини: функціонал електронної системи подання та аналізу звітності для авторизованих користувачів і публічну платформу з оприлюдненими даними звітності, що доступна для будь-якого  користувача мережі інтернет, зокрема журналістів й аналітиків. 

Під час панельної дискусії «Майбутнє впровадження Стандарту – національний рівень» в межах конференції, заступник міністра енергетики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Фарід Сафаров наголосив на важливості цифровізації Ініціативи в Україні, а  саме в напрямку збору, аналізу та відкриття даних. 

Національна онлайн-платформа Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях (Портал ІПВГ) була прийнята на баланс Міненерго у 2021 році та запрацювала у тестовому режимі. Це дало можливість суттєво розширити сферу охоплення ІПВГ, прискорити терміни підготовки Звіту ІПВГ та збільшити кількість даних необхідних зацікавленим сторонам для аналізу, моніторингу та контролю за дотриманням законодавства та мобілізації надходжень від діяльності видобувних галузей.

Серед основних стратегічних цілей команди ІПВГ на наступні 3-5 років є збирання інформації та аналіз даних виключно через електронну систему, інтеграція даних ДПС, Мінцифрою, Державною службою геології  й іншими платформами, реєстрами й базами даних (наприклад Оператора ГТС України), а також підготовка щорічних звітів ІПВГ виключно через Портал ІПВГ. 

“Враховуючи, нові та уточнені вимоги Стандарту ІПВГ ми плануємо розпочати роботу з розширення функціональних можливостей Порталу ІПВГ, зокрема для виконання вимог щодо енергетичного переходу та збору доходів» – підкреслив Фарід Сафаров.

“Відповідно до Плану дій із забезпечення функціонування Електронної системи подання та аналізу звітності ІПВГ відмова від традиційного формування Звіту ІПВГ планувалася з 2024 році. За результатами аналізу стану виконання завдань наприкінці 2022 року терміни було змінено на 2025 рік” – зазначив Віталій Филенко, один із активних учасників процесу розвитку електронної системи. 

«У сучасних реаліях важко уявити своє життя без онлайн додатків чи  діджитал інструментів, які покращують та полегшують виконання багатьох задач як у повсякденному, так і професійному житті. За підтримки проекту «Ефективне управління державними фінансами» було створено онлайн-портал – Електронна система подання та аналізу звітності https://eiti.gov.ua/і передано на баланс Міненерго. Мета Порталу – надати електронний інструмент для заміни паперових звітів, збору найбільш актуальних даних про платежі і діяльність підприємств, а також для надання інвесторам, аналітикам і громадам доступу до повної та об’єктивної інформації щодо видобувної галузі. З 2023 року доопрацювання Порталу ІПВГ відбувається за підтримки проєкту «Ефективне державне управління завдяки GovTech і прозорості в Україні». Наше завдання – це підтримати Міністерство енергетики в імплементації Плану заходів із забезпечення функціонування Порталу ІПВГ на 2023-2025 роки. Саме тому, команда розробників Порталу ІПВГ вже в цьому році продовжує удосконалювати функціонал порталу, додає нові опції» – підкреслила Світлана Мізіна, радниця проєкту “Ефективне державне управління завдяки GovTech та прозорості” (GIZ)

З часу свого створення Портал ІПВГ постійно вдосконалюється та запроваджує  новий функціонал. Саме таким кроком на початку жовтня п.р стало  додання функціоналу автоматичної розсилки електронних повідомлень про подачу звіту компаніям та вимогами з його доопрацювання з метою приведення у відповідність затвердженим формам звітності ІПВГ. Ще одним нововведенням, яке покликане мінімізувати адміністративне навантаження на представників Міністерства енергетики України, є впровадження автоматичного моніторингу, підписаних компанією звітів.

«Роботи попереду ще багато. Важливо пам’ятати про практичні аспекти забезпечення розкриття інформації про видобувну галузь в умовах війни та післявоєнного відновлення, які  вимагають особливої уваги. Незважаючи, що війна триває, необхідно вже сьогодні закласти засади не просто відбудови минулого, а побудови майбутнього, – на засадах сталого розвитку, без повторення помилок минулого, заради кращого майбутнього» – підкреслила Світлана Мізіна.

Марина Бузань-Свірська, представниця команди розробників Порталу ІПВГ, зазначила, що в межах проєкту «Підтримка впровадження Порталу ІПВГ для забезпечення прозорості відновлення видобувного сектору та енергетичного переходу в Україні” (EITI4RESETUA), який реалізується ГО “Нова Енергія” завдяки підтримці GIZ є можливість розширювати та вдосконалювати функціонал Порталу ІПВГ.  

“Одним з серйозних викликів звісно є консолідація даних від різних розпорядників, оскільки, це традиційно не швидкий процес, в першу чергу організаційно, до того ж, в умовах дії воєнного стану, існують певні обмеження. Проте завдяки зусиллям членів команди ГО “Нова Енергія” та налагодженню комунікації між користувачами модернізації відбувається, беклог поповнюється, ми сподіваємося, що і в подальшому буде і політична воля і фінансова можливість для реалізації всіх побажань стейкхолдерів. Безумовно, подібні заходи та онлайн зустрічі з стейкхолдерами та безпосередніми користувачами дуже корисні, адже є можливість обговорити практичні кейси та подальші можливі та плани” – підсумувала Марина Бузань-Свірська.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Архітектура з турботою: житловий комплекс, який за підтримки ЄС збудують для ВПО в Житомирі, матиме надсучасне укриття

Триває набір до Молодіжного клубу ANTS

Запрошення стати учасником Мережі партнерів ANTS

Незламність пришвидшує перемогу: в Тернополі відбувся всеукраїнський форум громадянського суспільства

«Безпека кожного українця – понад усе!»: Відновлення приміщення Солоницівської пожежної охорони

Як військові дії впливають на захист прав людини?