Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

28 березня громадська організація «Життя» провела пресконференцію, присвячену обговоренню проєкту Закону №11090 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного ...

Додано:
olha233

загальне фото пресконференція (1)
Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

28 березня громадська організація «Життя» провела пресконференцію, присвячену обговоренню проєкту Закону №11090 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби», який був поданий Кабінетом міністрів України на розгляд Верховної Ради. Цим законопроєктом Міністерство фінансів пропонує надати податкову преференцію тютюновим виробам для нагрівання (ТВЕН) у порівнянні з сигаретами та сигарилами: для сигарет та сигарил 90 євро/1000 шт до 2028 року, тоді як для ТВЕН — лише 72 євро. Таким чином податкова преференція для сигарет для нагрівання становитиме 20 %.

В Україні ринок ТВЕН на 80 % контролює тютюнова компанія Philip Morris International, яка за сумісництвом є найбільшим міжнародним платником податків на росії (4,7 млрд доларів за 2022 рік) та входить до реєстру міжнародних спонсорів війни, створеного НАЗК. З огляду на це випливає, що така преференція відображає інтереси компанії Philip Morris, а також може свідчити про втручання тютюнової індустрії у формування політики охорони здоров’я, що є порушенням ст. 5.3 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та ст. 4 Закону України №2899-ІV.

Вячеслав Масний (1)

«Я обурений рішенням Кабміну, який пропонує надати податкові пільги великим тютюновим корпораціям в часи, коли у бюджеті України величезний дефіцит, а ЗСУ потребують боєприпасів. Тим більше, коли найбільшим бенефіціаром таких преференцій буде компанія, що платить у бюджет рф мільярди доларів податків. Не такої політики від Уряду чекають ті, хто ризикує життям заради виживання нашої країни», — наголосив Вячеслав Масний, військовослужбовець 47 ОМБр, журналіст.

За розрахунками фахівців ГО «Життя», ухвалення податкової преференції для ТВЕН, ініційованої Міністерством фінансів України, призведе до недоотримання в Держбюджет України щонайменше 5,2 млрд грн щороку. Всупереч інтересам України ці кошти з кишень громадян йтимуть на користь тютюнових компаній, включно з міжнародними спонсорами війни.

Дмитро Купира Пресконференція  (1)

«Запропонований Міністерством фінансів план підвищення акцизів на тютюн необґрунтовано затримує досягнення Україною євроінтеграційних зобовʼязань відповідно до Директиви 2011/64/EU. Досягнення Україною ставки 90 євро/1000 сигарет, сигарил, ТВЕН є невідкладним. Більше того, Україні варто розглянути можливість подальшого підвищення акцизних ставок на тютюнові вироби з огляду на те, що у ЄС розглядають ставку 180 євро», — повідомив Дмитро Купира, виконавчий директор ГО «Життя». 

У 2021 році Україна гармонізувала акцизи на ТВЕН та сигарили до рівня сигарет. Це ефективне рішення Парламенту забезпечило зростання у 6 разів надходжень від акцизу на ТВЕН у 2021 році в порівнянні з 2020 роком. У 2023 році надходження до бюджету від акцизів на ТВЕН сягнули 14,4 млрд грн. Рішення Верховної Ради України про гармонізацію акцизів на ТВЕН до рівня сигарет визнано кращою міжнародною практикою, про що йдеться у листі Голови ВООЗ Тедроса Гебреєсуса до Президента України Володимира Зеленського

Всупереч очевидним результатам національної політики оподаткування ТВЕН та застереженням ВООЗ, МОЗ та ЦГЗ про шкоду будь-яких тютюнових виробів, Міністерство фінансів України вказує сигарети для нагрівання (ТВЕН) як такі, що мають «потенційно знижений ризик для здоров’я людини», що відображає позицію тютюнової індустрії та вводить споживачів в оману. 

ВООЗ однозначно стверджує, що не існує жодних підстав вважати, що сигарети для нагрівання мають меншу шкоду у порівнянні з іншими тютюновими виробами.

«Тютюнові вироби для нагрівання є тютюновими виробами, і всі положення Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ), які стосуються традиційних тютюнових виробів, поширюються і на тютюнові вироби для нагрівання, включаючи оподаткування. Більше того, у нещодавньому звіті ВООЗ про дослідження та докази щодо нових та новітніх тютюнових виробів, зокрема, тютюнових виробів для нагрівання, підготовленому до десятої Конференції сторін РКБТ, рекомендується оподатковувати тютюнові вироби для нагрівання за тією ж ставкою, що й традиційні сигарети. Наявних доказів недостатньо для обґрунтування тверджень про зменшення шкідливого впливу тютюнових виробів для нагрівання порівняно з традиційними сигаретами», — зазначив Голова Представництва Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні Доктор Ярно Хабіхт.

З 2017 року кількість жінок, які споживають тютюнові або нікотинові вироби зросла вдвічі — такому стрімкому росту сприяли преференційні умови для новітніх засобів для споживання тютюну та нікотину та відсутність достатнього регулювання. 18 % споживачів тютюну та нікотину в Україні споживають ТВЕН, тоді як серед молодого населення віком 18-29 років ця частка складає 37 %. Серед дорослих споживачів тютюну та нікотину найбільше віддають перевагу сигаретам для нагрівання саме жінки — 27 % проти 13 % чоловіків.

Громадська організація «Центр громадянського представництва «Життя» вважає неприпустимою будь-яку податкову преференцію для сигарет для нагрівання та закликає Верховну Раду України:

  1. Забезпечити гармонізоване зростання акцизного податку на сигарети для нагрівання (ТВЕН) на рівні із сигаретами та сигарилами.
  2. Прискорити виконання євроінтеграційних зобовʼязань України щодо встановлення мінімальної акцизної ставки на тютюнові вироби на рівні 90 євро на 1000 штук, передбачених Директивою 2011/64/EU з подальшим зростанням акцизних ставок.


Для контактної інформації: Ольга Масна, медіакоординаторка ГО «Життя», 073 089 65 70, [email protected]


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

До 24-их роковин зникнення Георгія Ґонґадзе у Києві відкрили пам’ятну Алею та провели меморіальну акцію

Добровольчий будівельний батальйон за підтримки МПР та Global Giving створює безпечні простори у постраждалих селах Миколаївщини

«Українська молодь сьогодні – 2024»: представники влади та громадських організацій обговорили результати дослідження

Як у двох громадах Волині та Рівненщини налагоджували співпрацю місцевої влади і молоді

«Центр пробації»: сьогодні понад 4,5 тис. клієнтів пробації на захисті України

Центр Ахалар завершив курс "Абетка саморегуляції 6.0" для активістів/ок